szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A napos idő és a szabad ég alatti étkezés rendkívül szórakoztató, de ugyanakkor kialakulhatnak olyan helyzetek, amelyek ételbiztonsági szempontból nem éppen kockázatmentesek.

A forróság és a kinti sütés-főzés ételmérgezéshez, valamint különféle betegségek kialakulásához is vezethetnek. A legtöbb, az ételek nem megfelelő kezelése folytán jelentkező megbetegedés nem komoly, és egy-két napos kellemetlenség után megszabadulhatunk tőle, de néhánynak súlyos következményei lehetnek.

Nagyon fontos, hogy hidegen tartsuk az ételt, főzzük megfelelő hőmérsékletűre, mindig mossunk kezet, és használjunk külön edényeket és evőeszközöket a nyers és az elkészített ételekhez. A hűtést igénylő ételeket ne nagyjuk két óránál tovább kint, különösen, ha a kültéri hőmérséklet meghaladja a 32 fokot, ha pedig hosszabb ideig a lakáson kívül kell tárolnunk az ételeket - kempingezni megyünk -, mindenképpen vigyünk magunkkal hűtőtáskát. Az ideális arány, ha a táskán belül 75 százalék az étel, és 25 százalék jég, amit nem elég legalul elhelyezni, hanem tegyünk az étel közé is belőle. A húst, mielőtt a grillre tesszük, mindenképpen tartsuk hidegen.

Hogy megbizonyosodjunk arról, kész van-e már a hús, sütés közben használjunk hőmérőt. A hal ideális fogyasztási hőmérséklete 62 fok, míg a marha legyen legalább 71 fokos. A tojás és a hús a legkockázatosabb, ezektől kaphatunk legkönnyebben ételmérgezést. Fontos, hogy mindig mossunk kezet szappannal és meleg víz alatt, így elkerülhető a fertőzés. 

Az ételmérgezés lappangási ideje legtöbbször 12-36 óra, a tünetek között van a hányás, hasmenés, émelygés. Míg egy egészséges szervezet viszonylag hamar legyőzi a mérgezést, a gyerekeknél és idős embereknél, vagy akiknek gyengébb az immunrendszerük, komoly következményekkel járhat.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Nyári ételmérgezések: tippek a megelőzéshez

A nyári meleget, a friss tápanyagokat a baktériumok is kedvelik, és gyakoribbak ilyenkor a különféle élelmiszerektől származó megbetegedések is. A Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal (MÉBIH) szakemberei szerint nyáron csak megbízható helyen érdemes vásárolni, még inkább be kell tartani a tárolási, hűtési, sütési-főzési szabályokat. Az étrendre is jó fokozottabban ügyelni.