szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Japánból indult el, de már Európában is terjed a krioterápia, amely a különböző bajokat hideggel kezeli.

Az 1980-as években Japánban jöttek létre az erre szakosodott klinikák, ma már működnek Németország, Finnország, Lengyelország, Oroszország, újabb Franciaország, Anglia és Ausztria területén is - írta a Corriere della Sera. A kezeléseket minden esetben orvosi vizsgálat előzi meg, ennek során ellenőrzik a vérnyomást és a szívverést, mert ez a fajta terápia, mivel heves értágulást okoz - ezért tilos a magas vérnyomásúaknak, a szívbetegeknek és a terhes nőknek is.
   
A vizsgálat után a páciens fürdőruhát ölt, zoknis lábát tornacipőbe bújtatja, felvesz egy fülvédőt és orrát-száját takaró maszkot, majd belép az első szobába, ahol a hőmérséklet mínusz 15 fokos. Itt csak 15 másodpercig tartózkodik, és a fokozatosság betartásának szellemében átlép egy hűtőházéra hasonlító ajtón keresztül egy másikba, ahol már mínusz 60 fok fogadja. Pár pillanat után következik a mínusz 110 fokos szoba. 
   
Kívülről egy ápoló monitoron kíséri figyelemmel és időnként tájékoztatja a pácienst arról, hogy mennyi ideig kell még bent tartózkodni. A maximális idő 3 és fél perc. Ezalatt a karokat és lábakat mozgatni kell a vérkeringés fennmaradása végett, de csak lassan, mert a gyors lélegzés károsíthatja a légutakat. A páciens bőre megfeszül, bizsereg, egyre merevebbnek érzi magát, reszketni kezd, a fogai összeverődnek, egyetlen gondolata túlélni a szörnyű hideget.
   
A visszaút szintén a két előző szobán keresztül vezet. Aztán jöhet a meleg. A krioterápia csökkenti a fájdalmat, enyhíti a krónikus gyulladásokat, a stresszt, a depressziót és az álmatlanságot - állítják a szakemberek. Hatására gyorsabban gyógyulnak a sérülések is. Erről tanúskodik például az olasz rögbi-válogatott, amely a lengyelországi Spalában próbálta ki az Északi-sarki hidegnél hidegebb szobát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!