szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az antipszichotikumok hosszú távon növelik a halálozási arányt az Alzheimer-kórban szenvedő betegek körében egy tanulmány szerint, amelyet pénteken tettek közzé a The Lancet Neurology című szakfolyóirat internetes kiadásában.

Elmebetegségek - például skizofrénia - elleni szereket gyakran alkalmaznak Alzheimer-kóros betegeknél, hogy csökkentsék a páciensekre és környezetükre veszélyes nyugtalanságukat vagy agresszivitásukat. A The Lancet Neurology szerint z európai és amerikai intézetekben ápolt, demenciában szenvedő betegek 30-60 százalékát kezelik antipszichotikus szerekkel.
   
Korábbi tanulmányok megállapították, hogy az Alzheimer-kór neuropszichiátriai tüneteinek pszichózis elleni szerekkel való kezelése rövid távon - 6-12 héten át - kedvező hatású, de rámutattak arra is, hogy növeli az egyes nem kívánatos mellékhatásokat.
   
Clive Ballard, a londoni King's College Wolfson Gerontológiai Központja munkatársának tanulmánya 2001 és 2004 között 64, 67 és 100 év közötti, Nagy-Britanniában élő Alzheimer-kóros betegek két csoportját hasonlította össze. Az egyik csoportot antipszichotikus szerekkel kezelték, a másik csoport pedig placebót kapott. 
   
Tizenkét hónapos időtartartamot vizsgálva a túlélés az antipszichotikumokkal kezelt betegek csoportjában 70, míg a placebós csoportban 77 százalékos volt. Két év alatt az első csoportban 46, a másodikban pedig 71 százalékos volt a túlélés. Három év alatt az arányok 30, illetve 51 százalékra változtak. 
   
A vizsgált időszak egészét tekintve a halálozási kockázat a placebót kapók csoportjában 42 százalékkal volt alacsonyabb, mint az antipszichotikus szerekkel kezeltek között. 
   
A tanulmány szerzői szerint a második generációs antipszichotikus szerek alkalmazásának van helye az Alzheimer-kór súlyos neuropszichiátriai tüneteinek, mindenekelőtt az agresszivitásnak a kezelésében. Sürgősnek tartják azonban a nem feltétlenül szükséges és elhúzódó kezelések leállítását.
   
Több tanulmány kimutatta, hogy a pszichológiai kezelés vagy más gyógyszerek, például az antidepresszánsok alkalmazása alternatív megoldást jelenthet az antipszichotikus szerekkel szemben - mutatnak rá a szerzők.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Plázs

Alzheimer-kór: eddig tévúton?

Egyre valószínubb, hogy alapos kiegészítésre szorul az Alzheimer-kór kialakulását magyarázó elmélet. A továbblépést nehezíti, hogy még mindig igen nehéz biztosan azonosítani a betegséget.

MTI Plázs

Mi áll az Alzheimer-kór hátterében? - magyar kutatás

Az Alzheimer-kórt helyezték új megvilágításba az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézetének tudósai; az eredményekről Vizi E. Szilveszter agykutató, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke számolt be egy jeruzsálemi konferencián.