szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az immunrendszer serkentésével és génterápiával kísérleti egerekben sikerült legyőzni az egyik legagresszívabb agydaganatot, a glioblasztómát.

Az agydaganatok 20 százaléka glioblasztóma, amellyel a diagnosztizált betegeknek csak 5 százaléka él öt évnél hosszabb ideig. A most kidolgozott kezelés során úgynevezett adenovírusvektort fecskendeztek az eltávolított tumor üregébe. Ennek hatására az immunrendszer kettős tumorellenes választ ad, két termelődő fehérje segítségével.

"Eredményeink azt mutatják, hogy a rák elleni hatékony válaszhoz az immunterápiát kombinálni kell más rákellenes kezelésekkel, a sugárkezeléssel vagy a kemoterápiával" - mondta a kutatásért felelős argentin María G. Castro.
  
A kezelés az állatokban immunemlékeztetőt is kialakított, amit az bizonyít, hogy a kísérleti állatok sikeresen szembeszálltak a hónapokkal később az agyukba ültetett második gliómával.
 
A kutatásvezető elmondta, idén klinikai próbákat kezdenek, hogy olyan betegeken teszteljék módszerük hatásosságát, akiknél - például a tüdő-, a mell-, a végbél- és a hasnyálmirigyrákosoknál - az agydaganat áttétként jelentkezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A daganatos betegek fele ma már meggyógyul

A nem túl rózsás képet mutató statisztikák ellenére a rák nem a halálos betegség szinonímája, a páciensek fele ma már meggyógyul - hangsúlyozta Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója a Kor Kontroll Társaság és az intézet által a VIII. kerületi Kesztyűgyár Közösségi Házban csütörtökön rendezett, szűrővizsgálatokkal és szakmai előadássorozattal egybekötött nyílt napon.

MTI Plázs

Az agyrázkódás hatása évtizedekig tarthat

Akár harminc év elteltével is a sportoló emlékezetének, figyelmének és reakcióidejének romlását okozhatja egyetlen, a pályafutás kezdetén elszenvedett agyrázkódás - állítják kanadai kutatók.