szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy több országra kiterjedő felmérés szerint a Szingapúrban élők a legboldogabbak a kelet-ázsiai régióban. Ugyanakkor a helyiek, bár életükkel, anyagi helyzetükkel elégedettek, politikai véleménynyilvánításhoz való jogaikat kevésnek és hiányosnak érzik.

A japán Chuo University kutatói által készített, és a napokban publikált felmérés eredményei szerint a Kelet-Ázsiában élők közül a szingapúri lakosok a legboldogabbak. A felmérés során a Szingapúrban élők 70 százaléka vallotta boldognak magát, ezzel az aránnyal a kutatók által felállított boldogság index (Happiness Index) első helyére kerültek. A vizsgált országok közül a második helyre Vietnám, a harmadik helyre Japán lakosai kerültek: a vietnámiak 64, a japánok 54 százaléka tekintette boldognak magát - számol be róla az ELTE TATK hírlevele.

A felmérés szerint Kelet-Ázsia legkevésbé boldog nemzete a tajvani. Az ott élőknek ugyanis csak 30 százaléka érezte boldognak magát a kutatás készítése idején.

A boldogság mércéi

Családi idill. Mi kell a boldogsághoz?
© sxc.hu
A kutatás során a válaszadók által érzett vagy nem érzett boldogságot olyan mérőszámokhoz kötötték, mint az életszínvonallal, a munkával és a családi élettel való elégedettség. A felmérés szerint a Szingapúrban élők mindhárom kategóriát tekintve jól „teljesítettek”. A helyiek 76 százaléka ugyanis teljes mértékben elégedettnek érzi magát az életszínvonalával, 70 százalékuk tökéletesen megfelelőnek találja a munkáját, 92 százalékuk pedig boldognak és kiegyensúlyozottnak gondolja a családi életét.

Ahogy egyre nő az anyagi és fizikai jólétben élők aránya Szingapúrban, a helyiek egyre nagyobb figyelmet és érdeklődést szentelnek az immateriális javakkal kapcsolatos kérdéseknek is. Míg az élet materiális oldalával való elégedettségük kiemelkedően magas a régióban, addig meglehetősen elégedetlennek bizonyulnak például a politikai véleménynyilvánításhoz való jogaikkal kapcsolatban. A kelet-ázsiai térségben ugyanis a szingapúriak azok, akik a legkevésbé találják kielégítőnek a kormány munkájának bírálatához való lehetőségeiket. Gyülekezéshez és tüntetéshez való jogaikkal kapcsolatos attitűdjeiket tekintve pedig, éppen csak, hogy megelőzik Kína meglehetősen elégedetlen állampolgárait.

Folyamatban a változás

Mivel a kutatás alapjául szolgáló lekérdezésre 2006-ban került sor, érdemes a kapott eredményeket némi fenntartással kezelni. A kutatást értékelő szingapúri professzor, Siok Kuan Tambyah szerint ugyanis az elmúlt három évben jelentős változások zajlottak le az ország és a világ életében, amelyek minden bizonnyal eltérő válaszokhoz és eredményekhez vezetnének, ha az adatfelvételre most kerülne sor.

Tambyah szerint Szingapúr három évvel ezelőtt sokkal jobb gazdasági helyzetben volt, mint napjainkban, ezért elképzelhető, hogy a helyiek ma már kisebb mértékű elégedettségről tennének tanúbizonyságot. Ezzel párhuzamosan viszont, köszönhetően annak, hogy a kormány az elmúlt években valamelyest nyitottabb politikát folytatott, valószínűsíthető, hogy véleménynyilvánításhoz való jogaikkal kapcsolatos elégedettségük, ha kis mértékben is, de javult 2006 óta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

A boldogság és mi

Szemrevaló: kortárs német filmek ősbemutatói Pesten és Szegeden. Hajrá, boldogság! - Mike Leigh filmje a mozikban. Őrzők - képregényből mozgókép. Nyugati jazzerek és keleti nosztalgikusok az A38-on. Keleti motívumok popba ültetve: Rácmolnár Sándor kiállítása. Ambient zenék a Boráros tér zajában: Cökxpon fesztivál. Ajánlatok egy hétre a hvg.hu-tól.

hvg.hu Itthon

Boldogság, hungaropesszimizmus és "sok bunkó ember" - videó

Mennyire értékeli ön a boldogságát egy tízes skálán? Függ-e a boldogság az anyagiaktól? Mit gondolnak rólunk az itt élő külföldiek? Kik ajánlják Istent? Van-e nyelve a boldogságnak? Mindent megtudhat az utca emberének bölcs válaszaiból.

MTI Plázs

A boldogság nem függ a körülményektől

Az élet nagy jelentőségű eseményei - mint a gyermek születése, a házasságkötés - boldogabbá tehetik az embert, de csak időlegesen - állítják a szakemberek.

hvg.hu Tech

Elég-e 200 millió a boldogsághoz?

Mi történne, ha nem a Google lenne a web középpontjában, hanem a Facebook? Olyan lenne a világunk, mint amilyen pár évtizede volt, vízszerelőt a szomszéd javasolna, a Microsoft adná a keresőt, csak a sávszélesség lenne nagyobb.