szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bezárták kedden a szederkényi általános iskolát, miután hatvan gyerek fertőződött meg az új influenza vírusától - közölte Schäffer Károly, az Állami Népegészségügy és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) dél-dunántúli regionális tiszti főorvosa.

Az intézmény 206 tanulója közül 60 betegedett meg az elmúlt napokban, mindegyikük influenzaszerű tünetekkel - mondta Scha:ffer Károly, hozzátéve: 25 beteg jelentkezett a háziorvosnál. Miután az iskola igazgatója jelentette a tömeges megbetegedést a mohácsi ÁNTSZ-nek, két gyerektől mintát vettek, s mindkettőjüknél kimutatták a H1N1 vírust. Az intézmény jövő szerdáig biztosan zárva marad - közölte a regionális tiszti főorvos.  

Hergenrőder János, a Pécstől mintegy 20 kilométerre fekvő település polgármestere a helyszínen elmondta: egyelőre nyugalom van a faluban, de elképzelhető, hogy a sajtóvisszhangok miatt ez nem marad így. Mivel az iskolát bezárták - kedden már nem kezdődött meg ott a tanítás -, fertőtlenítették, semmilyen rendezvényt nem tartanak az intézményben a közeljövőben. A polgármester kitért arra, hogy október végén baráti társasággal Ukrajnában járt. Véleménye szerint azonban hazaérkezésük óta, már a múlt héten lejárt a vírus tíznapos lappangási ideje, így nem fertőzhettek.     
    
A legnagyobb, kétszáz embert foglalkoztató szederkényi üzem német tulajdonosa saját költségén megrendelte dolgozóinak az oltóanyagot, hiszen neki is érdeke, hogy ne álljon le a termelés. Az iskola bezárásának hírére emelkedett a község patikájában a vakcina iránti kereslet, kedden már negyven receptet váltottak be.
   
Az oktatási tárca honlapján található, az típusú új influenzáról szóló tájékoztatóban az olvasható: lokális szintű járvány esetén a közoktatási törvény alapján a nevelési, oktatási intézmény vezetője rendkívüli tanítási szünetet rendelhet el. A minisztérium azt kéri az intézmények vezetőitől, hogy esetleges lépéseik megtétele előtt konzultáljanak az iskola-egészségügyi szolgálattal. A rendkívüli tanítási szünet elrendeléséhez be kell szerezni a fenntartó engedélyét, ha ez nem lehetséges, a fenntartót értesíteni kell. 
   
A közoktatási törvény rögzíti, hogy a főjegyző az oktatásért felelős miniszter egyidejű értesítésével rendkívüli szünetet rendelhet el, ha rendkívüli időjárás, járvány, természeti csapás vagy más elháríthatatlan ok miatt a megye, főváros területén a nevelési-oktatási intézmények működtetése nem lehetséges. 
   
Országos járvány kitörésének veszélyekor további lehetőséget biztosít a tárca számára a közoktatási törvény. Az oktatásért felelős miniszter az alkotmányban, illetve törvényben meghatározott rendkívüli időszakban határozatban írhatja elő a közoktatási intézmények működésével kapcsolatos feladatokat. 
   
A rendkívüli tanítási szünet elrendelése miatt kiesett tanítási napok pótlására a fenntartó egyetértésével az iskola igazgatója - az elmaradt heti pihenőnapok igénybevételének biztosítása nélkül is - elrendelhet hat tanítási napból álló hetet, illetve a tanulói kötelező órákra vonatkozó időkeretet meghaladó tanítás megszervezését, ha az előírt követelmények átadását, elsajátítását nem lehet másként megoldani.
   
Járványveszély vagy járvány esetén az óvodák, általános iskolák működésének felfüggesztését, bentlakásos gyermekintézmények működésének korlátozását, továbbá egyéb helyi közösségi célokat szolgáló intézmények, helyi jelentőségű rendezvények működésének megtiltását az ÁNTSZ kistérségi intézete; a középfokú oktatási intézmények, szakmunkástanuló intézetek (iskolák), tanműhelyek, nevelőotthonok működésének korlátozását vagy bezárását az ÁNTSZ regionális intézete; a felsőfokú oktatási intézmények, valamint az egyetemi (főiskolai) diákotthonok működésének felfüggesztését, település elhagyásának tilalmát az országos tisztifőorvos rendeli el. Ez azt jelenti, hogy már a járványveszély esetén megtehető lépések is az ÁNTSZ különböző szintű szervezeteinek hatáskörébe tartoznak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!