szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Amerikai Orvosok Szövetségének statisztikája szerint az Egyesült Államokban dolgozó orvosoknakötöde már 65 évesnél idősebb.

Néhány éve Kaliforniában egy akkor 78 éves érsebész egy nőbeteget operált. A betegnek a műtét után tüdőembóliája keletkezett, mely azonnali életveszélyes állapotot idézett elő. A sebész a műtős és az asszisztencia igyekezete ellenére nem tette meg azt, amit késedelem nélkül tennie kellett volna, a beteg pedig meghalt.

A riasztó történet még négy évig tovább folytatódott, mert noha a kórház azonnal jelentette az esetet Kalifornia állam illetékes egészségügyi hatóságainak, ennyi időbe telt, míg a hivatal  intézkedett. A sebész ez idő alatt zavartalanul folytathatta tevékenységét - szerencsére a tragikus esethez hasonló nem történt. "Részletes ideggyógyászati és pszichológiai vizsgálatokat végeztünk" - nyilatkozta William Norcross, a bizottság elnöke. "A sebésznek súlyos látászavara volt, térbeli tájékozódását is alkalmatlannak találtuk, keze rosszul mozgott, értelmi képességei pedig rosszabbak voltak, mint azt bárki is elképzelhetné". Mindezek ellenére senki sem vette észre ezeket a zavarokat, és senki nem szólt, hogy tenni kellene valamit" - tette hozzá.

A sebésztől azonnal bevonták a működési engedélyét. A történet most azért került nyilvánosságra, mert az orvosi kamara tájékoztatása szerint az amerikai orvosok között mind többen a hetvenes éveik körül járnak, sokan pedig már túl is vannak ezen a koron. Egy 2006-ban végzett felmérés azt vizsgálta, hogy a sebészeti beavatkozások eredményét milyen módon és mértékben befolyásolja a műtétet végző szakorvos életkora. A tanulmány egyértelműen kimutatta, hogy gyakran végzett és szövődmény nélkül zajló operáció esetén a hatvanas és a fiatalabb sebészek eredményei között nem volt különbség. Ezzel szemben, ha valamilyen bonyodalom támadt, az idős szakorvosok operálta betegek halálozása mérhetően megnőtt.

Az Egyesült Államokban általánosan kötelező szabály nincs a korosodó orvosok képességvizsgálatára, több intézményben azonban már végeznek ilyen méréseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Jók-e a magyar orvosok?

Mennyire vagyunk elégedettek az egészségügyi ellátással, milyen gyakran szorulunk kórházi kezelésre, illetve mennyire vagyunk elégedettek a szakorvosokkal? Fogorvoshoz általában kétévente megyünk, míg leggyakrabban a háziorvosunkat keressük fel. Az Állami Számvevőszék pedig azt vizsgálja, jók-e a magyar háziorvosok és elég pénzt kapnak-e az ellátáshoz.

MTI Világ

Orvoshiány fenyeget a cseh kórházakban

Súlyos orvoshiány fenyeget a közeljövőben a cseh kórházakban, mert az egészségügyi minisztérium és az orvosi szakszervezet eddig nem tudtak megegyezni a bérkövetelésekről, így továbbra is érvényben van több ezer orvos felmondása.

hvg.hu Plázs

A legjobb orvosi blogok

Másképp nézünk-e az orvosra, ha tudjuk, hogy publikus blogot vezet? Hobbiról vagy hivatásról van szó? Mentőstől a pszichiáterig kérdeztünk szakmai blogot vezető orvosokat.