szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A túl sok stressz hatására adrenalin termelődik a szervezetünkben, amely hosszú távon a haj őszülését, sőt súlyosabb esetekben akár rákot is okozhat – állítják amerikai kutatók.

A kutatás egyelőre még meglehetősen kezdeti stádiumban van, de hamarosan egy olyan gyógyszert fejlesztenek ki a kutatók, amely valószínűleg alkalmas lesz a folyamatos stressz miatt kialakult betegségek kezelésére, sőt akár a kora őszülés ellen is hatásos lehet.

Az új tanulmány az adrenalin, az ismert stressz hormon negatív hatásait vizsgálta. Egy rövid és intenzív időszak erejéig az adrenalin jótékony hatású, és felkészíti a szervezetet a küzdelemre, vagy a menekülésre, viszont a folyamatos stressz hatására szervezetünkben felgyülemlett adrenalin komoly hatással van a DNS-ünkre is.

AP

A kísérlet során a kutatók heteken át adagolták infúzión keresztül az adrenalint a kísérleti egerekbe, hogy szimulálják a hosszú távú stressz hatásait, és megállapították, hogy a p53 nevű rákmegelőző hatású fehérje szintje jelentősen lecsökkent az egerek szervezetében. A p53 fehérjét a „genom védelmezőjeként” is szokták emlegetni, mivel általában akkor termelődik, amikor a DNS károsodik. A p53 fehérje hatására a potenciális rákos sejtek meggyógyítják önmagukat, illetve amennyiben ez nem lehetséges, akkor elpusztítják önmagukat.

Szintén a DNS károsodás miatt áll le a sejtek pigment termelése, amely a haj természetes színéért felelős – írta Robert Lefkowitz professzor, az észak-karolinai Duke Egyetem kutatója a Nature című tudományos magazinban publikált tanulmányában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Így öregít a stressz és rövidíti meg életünket

A sressz öregít, mind genetikailag, mind pedig a sejtek szintjén. Persze ezúttal is igaz, hogy magunkhoz ragadhatjuk az irányítást, ha kellően elszántak vagyunk. Dean Ornish amerikai belgyógyász professzor legújabb könyvében ehhez is nyújt segítséget.