szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pandóra Szelencéje nemzetközi projekt részeként jelent meg az a felmérés, amely a gyermekek szexuális bántalmazásáról ad képet. A felmérés Magyarországon kívül Bosznia-Hercegovinára, Horvátországra és Szerbiára is kiterjedt.

A 2006 és 2010 közötti rendőrségi adatokat is vizsgáló tanulmány szerint egyértelmű növekedés tapasztalható a súlyosabb bűncselekményekért elítéltek számában – az erőszakos közösülés 79-ről 116-ra; a szemérem elleni erőszak 185-ről 244-re; a megrontás 159-ről 175-re nőtt 2006 és 2010 között  – ami arra utalhat a szerzők szerint, hogy az igazságszolgáltatás és a rendvédelmi szervek kezdik komolyabban kezelni a problémát – számol be róla az Irodalmi Centrifuga.

Gyermekprostitúcióval kapcsolatos ügyek ezzel szemben alig fordulnak elő – 2006 és 2010 között 18 év alatti személlyel való üzletszerű kéjelgés elősegítéséért hét esetben indult eljárás, összesen tizenöt embert ítéltek el. A rendőrségi statisztikák szerint a bűncselekményeknek átlagosan 84 százalékát a családon kívül követik el, bár ez az arány folyamatosan változik.

Gyerekek a témáról
 
A kérdőíves felmérést itthon több iskolában is elvégezték, a tanulókat és a pedagógusokat is bevonták a vizsgálatba: 11 iskolából 446 felső tagozatos tanuló válaszolt a kérdésekre. A kapott válaszok alapján a felmérés készítői arra következtettek, hogy a válaszadók 17 százalékával történt szexuális bántalmazás vagy visszaélés. A tanulóknak átlagosan 9 százalékával (lányok: 12 százalék, fiúk: 5,5 százalék) fordult elő, hogy egy felnőtt simogatta, vagy úgy érintette meg a testét, hogy attól ő kellemetlenül érezte magát.

A diákok 4 százaléka kapott már szerelmes üzenetet felnőtt személytől (lányok: 6 százalék; fiúk: 2 százalék) és 3 százalékuknak mutattak olyan fényképet, filmet, videót vagy újságot, amiben meztelen emberek szerepeltek. A gyerekek 3,4 százaléka jelezte, a felsorolt eseményeken kívül előfordult, hogy felnőttek szexuális együttlétre kérték vagy webkamerán mutogatták a nemi szervüket nekik.

A fent említett bántalmazások gyakoriságára vonatkozó kérdésre a tanulók válaszaiból a következő állapítható meg: a gyermekek 10,9 százalékánál egyszer; 6,4 százalékánál többször és 1,2 százalékánál folyamatosan megtörtént/ megtörténik az esemény. A diákok közül minden ötödik jelezte, hogy kérte már arra felnőtt, hogy chateljenek vagy webkamerázzanak; fényképet vagy videót küldjenek magukról; illetve személyesen, titokban találkozzanak. A bántalmazások többségében 12 és 14 éves, valamint 10 és 12 éves kor között fordulnak elő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!