szerző:
Lukács Andrea
Tetszett a cikk?

Angelina Jolie nem veszített a nőiességéből a masztektómia után, de nem mindenki ilyen szerencsés. Gazdagokat és híreseket sem kímél a rák, legfeljebb nagyobb eséllyel tudják felvenni a küzdelmet ellene. A rájuk irányuló figyelem révén pedig még jószolgálatot is nyújthatnak.

„Nem gondoltam nosztalgiával a melleimre, csak szerettem volna félelem nélkül élni az életemet” – Sharon Osbourne így nyilatkozott 2012-ben, amikor bejelentette, hogy prevenciós okokból eltávolítatta a melleit. „Már voltam rákos, nem akartam, hogy árnyékot vessen az életemre” – ezzel indokolta döntését Ozzy Osbourne 60 éves exneje, aki már egyszer legyőzte a kórt. Tíz évvel ezelőtt, amikor az Osbourne-családról valóságshow is készült, végbélrákkal diagnosztizálták.

Most Angelina Jolie sokkolta a világot bejelentésével.

A 36 éves rendező és színésznő hamar hozott döntést: február 2-án derült ki, hogy egy örökletes gén miatt 87 százalék esélye van a mellrákra, a petefészekrákra pedig 50. A New York Times keddi számában írta meg az utóbbi három hónap alatt történteket. Először az emlőbimbó befelé fordulását vette észre, ami a rosszindulatú daganatra utalhat. A vizsgálat során kiderült, hogy valódi daganata nincs, de a BRCA1-gén dominánsan átörökíthető mutációja fordul elő nála. Angelina Jolie édesanyját 56 évesen mellrák miatt vesztette el, ezért gyorsan akart cselekedni, és egy több lépésből álló rizikócsökkentő műtétnek vetette alá magát:

„Egy kisebb, mellbimbót érintő beavatkozás után két héttel később egy nagy műtéten estem át, amely során a mellszöveteimet eltávolították, és azt időszakosan egy szövettágítóval pótolták. Az operáció nyolc órán át is eltarthat, felébredsz, és a melleid tele vannak vezetékekkel, olyan, mint egy jelenet egy sci-fiből. De pár nappal a beavatkozás után visszatérhet minden a normális kerékvágásba. Kilenc héttel később csinálták meg a végső műtétet, amikor szilikonimplantátummal állították helyre a melleimet. Az utóbbi években nagy előrelépés történt ezen a téren, az eredmény gyönyörű lehet” – írja Jolie, aki gyerekeivel is nyíltan beszél a betegségről.

AFP / valerie Macon

“Azért akartam ezt leírni, hogy a nők tudják, nem könnyű döntés az emlők eltávolítása (masztektómia). De egy döntés, és boldog vagyok, hogy meghoztam. Az esélyeim a rákra 87 százalékról 5 százalékra estek vissza. Azt tudom mondani a gyerekeimnek, hogy nem kell félniük attól, hogy mellrákban vesztik el az anyjukat. Semmi olyat nem kell látniuk rajtam, amitől kényelmetlenül kell érezniük magukat. Van pár heg rajtam, de ennyi az egész. Az összes többi, mind Anyuci, az, aki mindig is voltam. Tudják, hogy szeretem őket, és mindent megteszek azért, hogy együtt legyek velük, amíg csak lehet. És hogy én hogy érzem magam? Nem érzem magam kevésbé nőnek. Erősebbnek érzem magam attól, hogy hoztam egy ilyen határozott döntést, ami semmilyen szinten nem halványítja el a nőiességemet.”

Egy idén februárban, az Amerikai Orvostársaság folyóiratában megjelent tanulmány szerint több fiatal nőnél diagnosztizálnak előrehaladott, áttétes emlőrákot manapság, mint három évtizeddel ezelőtt. A melldaganak legnagyobb arányban az USA-ban és Nyugat-Európában fordul elő, de Magyarországon minden 8. nőnél várható a mellrák kialakulása.

Dr. Kelemen Péter, a Szent Imre Kórház beosztott főorvosa szerint hazánkban évente mintegy 7500 új emlőrákos megbetegedést diagnosztizálnak, ennek nagy százaléka akár korai stádiumban kiszűrhető lenne, ha odafigyelnének a nők a családfájukra, és a szűrés fontosságára”. Mint a sebész a hvg.hu-nak elmondta, Magyarországon is van lehetőség olyan műtétekre, amelyet Angelina Jolie-n elvégeztek, ám itthon a nők a tájékozatlanság és kellő propaganda hiányában, valamint a magyar elodázó egészségkultúra miatt nem reagálnak olyan korán, mint a színésznő. „Az Egyesült Államokban divat még azoknak is megelőző műtétet végeztetni, akik nem tartoznak genetikai rizikócsoportba (BRCA1/BRCA2-mutáció, illetve néhány öröklődő szindróma).” Ezen gének mutációja családi halmozódás miatt anyai ágon minden nőtagot érinthetnek.

Angelina Jolie teljes masztektómiát választotta a mellrák ellen, de számos híresség küzdött már meg a betegséggel.
AFP / Gerard Julien

„Persze hatalmas a dilemma. Mit tegyen egy nő, akinek anyja, nagyanyja emlőrákban szenvedett és lánygyermekei vannak?” – a rizikócsökkentő emlősebészeti eljárás egy genetikai vizsgálat után ajánlott, és még a tünetmentes fiatal nőknek is át kellene gondolniuk, hogy alávetik-e magukat. De ahogy Jolie is elmondta: nehéz döntés. A testiség, főleg a húszas éveikben járó fiatal, egészséges nőknél nagyon fontos. „Még, ha nagyon szép eredményt is lehet elérni  implantátummal vagy saját szövetek, lebenyek alkalmazásával, a  pótolt emlő nem lesz ugyanolyan, mint előtte” – a pszichés teher tehát sokkal nagyobb egy még nem szült, fiatal, egészséges nőnek, mint egy 40-45 éves, családos asszony esetében, akinek az értékrendje már eltolódott – hozzátéve, hogy a nőiesség minden életkorban egyaránt fontos.

A szakember szerint az, hogy Angelina Jolie nyilvánosságra hozta esetét, segíthet a megelőzésben. „Az emlőrák a leggyakoribb női daganatos megbetegedés, ám ma már nem csak sebészetileg, de onkológiailag is hatékonyan gyógyítható, legfőképpen ha időben észreveszik” – tette hozzá.

Az emlőrák kialakulásában a genetikai hajlamon túl persze több kockázati tényező is szerepet játszhat, úgy mint az életvitel, pszichés hatások, táplálkozási szokások, a menstruáció kezdete/vége, az első szülés ideje, a szoptatás időtartama, hosszas fogamzásgátlás és dohányzás. Ezért fontos kihangsúlyozni a családtörténet ismeretén túl az önvizsgálat és a szűrés fontosságát is.

Finanszírozási nehézségek

Kelemen Péter praxisában is fordulnak elő hasonló esetek, de a rizikócsökkentő emlőeltávolítás és -pótlás a finanszírozás miatt is nehézkes Magyarországon. „Az Országos Egészségügyi Pénztár kódrendszerében nincs olyan, hogy emlőrák genetikai mutációját hordozó beteg, és ahhoz tartozó megfelelő finanszírozás.” Teljes mértékben és a beavatkozás mértékéhez arányosan tehát nem állja az OEP a költséges, idő- és eszközigényes beavatkozást. „A mi kórházunknak összesen évente 30-35 implantátumot, és 8-10 darab szövettágítót fizet az OEP, és ez nem párban értendő”, ami tehát alig több mint 15 kettős masztektómiára elegendő, ha csak és kizárólag ilyen betegeket operálnánk, és akkor még nem vettük számításba a késői emlő-helyreállító beavatkozásokat, amire szintén egyre nagyobb az igény… Egy Angelina Jolie-féle műtét anyagköltsége privát finanszírozásban körülbelül 1 millió forint. „A két szövettágító mintegy 500 ezer forintba került, az implantátumoknak pedig ugyancsak többszázezres tételek.” Ám már maga a genetikai teszt sem két fillér, ha valaki magánúton szeretné elvégeztetni. Azért a BRCA-vizsgálatért, ami Jolie-nak 3000 dollárjába került, itthon kb 2000 eurót kell fizetni. Szerencsére a vizsgálat OEP-támogatással is elvégezhető, sajnos viszonylag hosszú átfutási idő alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!