szerző:
LA
Tetszett a cikk?

Szombat este fél 9-kor le kell kapcsolni a villanyt és áramtalanítani minden elektromos berendezést. Érdemes!

Nagyapámnál ültünk egyik téli este, falun. A tévét bámulta a család, egymáshoz alig szóltunk. Hirtelen megszólalt nagyapám: "tudjátok régen miért volt több gyerek? Mert nem volt tévé meg villany. Besötétedett, aztán más dógunk meg nem volt". Mármint a szexen kívül, de persze ezt a szót nem ejtette ki a száján. Vajon megoldódna a népességcsökkenés, ha nem lenne villanyunk? Indiában még nagyon sok helyen nincs elektromosság, gyerek meg milyen sok.

Szombaton este esély van egy újabb baby-boomra az egész világon, a Föld óráját így is ki lehet használni. De a szex óvatosabb formáját is lehet űzni, az egyik óvszergyártó kampányában a pásztorórára épít, bebizonyították ugyanis, hogy az elektronikus kütyük negatívan befolyásolják a nemi életet. A brit felnőttek például 20 százalékkal kevesebbet szeretkeztek 2010-ben, mint 2000-ben. Egy amerikai felmérés szerint pedig a 18 és 34 éves közötti fiatalok ugyancsak 20 százaléka használta már okostelefonját szeretkezés közben. A britek 12 százaléka gondolkodás nélkül felveszi telefonját, 5 százalék pedig akár Facebookozik is szex közben.

Nálunk is rányomja a bélyegét a párkapcsolatokra a sok elektronika. A Durex nem reprezentatív, netes közvélemény-kutatást végzett Magyarországon is. A magyar válaszadók 27%-a vette már fel telefonját szeretkezés közben, 5%-uk olvasott el üzenetet, sőt 3% volt azoknak az aránya, akik valamelyik közösségi oldalra is vetettek néhány pillantást az együttlét során. A telefonálás intim helyzetben inkább a fiúkra, a párkapcsolatban élőkre és a 19-24 éves korosztályra jellemző.

A kutatásból kiderült, hogy kitöltők 10%-a szeretkezés után rögtön megnézi telefonját, mely az esetek 14%-ában mindig a közelben található, általában az éjjeli szekrényen. A válaszadók 4%-a különösen ügyel arra, hogy telefonja még szex közben se legyen karnyújtásnyinál távolabb tőle, nehogy lemaradjon valamiről.

A hétvégén tehetünk ellene: a lényeg, hogy a Föld órája alkalmából ne csak a villanyt kapcsoljuk le, hanem az összes elektronikai berendezést, telefont, tabletet, laptopot. Gyújtsunk helyette tüzet, egymásban. Valahogy így:

A Föld órájához Magyarország már hetedik éve – 2008 óta – csatlakozik. Az önkéntes kezdeményezés Ausztráliában egy évvel korábban indult, akkor ott 2,2 millió ember kapcsolta le a villanyt. De nem csak a magánemberek, szerencsére vállalatok, intézmények is kapcsolódnak évről évre a Föld órájához, a látképet meghatározó épületek díszkivilágításának leoltása pedig igen látványos, 2011-ben például összesen 1551 látványosság borult sötétbe a világon, köztük a gízai piramisok, az Eiffel-torony, az athéni Akropolisz, a Buckingham-palota és a Big Ben, a római Colosseum, az Empire State Building, a magyar Parlament és a budai Vár. Figyelemreméltó, hogy ebben az évben a világ 10 legnépesebb városa közül 9 már részt vett az akcióban.

A Föld órája Budapesten
MTI / Szigetváry Zsolt

Az akció fő célja a figyelemfelhívás, hogy mindennapi életünket mennyire átszövi a túlzott, és voltaképpen fölösleges energiahasználat – derül ki a Föld órája esemény hivatalos magyar weboldaláról.

Tenni- és tudnivalók a Föld órájáról

A Föld óráját minden év március utolsó szombatján tartják, helyi idő szerint 20:30 és 21:30 között. Idén ez a nap március 29-re esik.

 

Milyen berendezéseket áramtalaníthat biztonságosan?

Ezt mindenki maga dönti el, általában a szobai világítást, díszkivilágítást, számítógépeket, televíziókat, neonreklámokat, asztali lámpákat, és így tovább. Természetesen az utcai közvilágítás, a jelzőlámpák, a biztonsági és létfontosságú berendezések bekapcsolva maradnak. Ha középületi világítást szeretne lekapcsolni, előbb egyeztessen a helyi hatóságokkal, otthonában pedig a biztonságot tartsa szem előtt. A lépcsőknél hagyjon égve biztonsági fényeket, és tartson készenlétben néhány alternatív fényforrást. 

Gyertyagyújtással emelheti az esemény hangulatát, de kérjük, ekkor is ügyeljen a biztonságra, sose hagyjon égő gyertyát felügyelet nélkül, és tartsa megfelelő távolságban gyerekektől, kisállatoktól, gyúlékony anyagoktól.

MTI / Czeglédi Zsolt


Ha mindenki ugyanakkor kapcsolja vissza a világítást, nem kerül veszélybe az áramellátás?


Minden ember másként ünnepli a Föld óráját, sokan az egy óra letelte után is kikapcsolva hagyják a világítást, így nem túl valószínű, hogy minden résztvevő pontosan ugyanabban a pillanatban kapcsol vissza. Emellett az energiatársaságok megerősítették, hogy ha ez meg is történne, nem okozna fennakadást az energiaellátásban. 

Mennyivel csökkent a fogyasztás a Föld órájának köszönhetően a korábbi években?

A Föld órájának nem az a célja, hogy általános fogyasztás-csökkentési gyakorlattá váljon, a globális villanyoltás szimbolikus cselekedet, ha úgy tetszik, ünnep. A környezeti kihívásokra és a túlfogyasztás hatásaira kívánja irányítani a figyelmet, egyben bemutatja, hogy a problémák leküzdhetőek, ha készek vagyunk összefogni a megoldás érdekében.

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!