Miért kell az abortusz kínja mellé megalázás is?
Magyarországon nem kell indokolni a nőknek, ha abortusz mellett döntenek, két kötelező tanácsadáson azonban így is muszáj részt venniük. A Patent Egyesület felmérése szerint a nők húsz százaléka szenved plusz lelki tehertől ezeken a beszélgetéseken.
„Már dobog a kis szíve” – így a védőnő. Erre aztán végképp nem volt kíváncsi. Ahogy kint ült és várt, már feszengett. A falat boldog babákról és terhességi vitaminokról szóló plakátokkal tapétázták ki, mellette egy kismama ült, arcán Mona Lisa mosolyával, keze a domborodó hasán. Ő viszont nem akarja tudni, hogyan lehet egészségtől kicsattanó, pirospozsgás gyereket világra hozni, csak túl akar lenni a beavatkozáson. "Még plusz bűntudatot keltenek itt az emberben, mint ha nem lenne így is elég megterhelő. A reggeli hányinger, a mell is duzzad, fáj."
Patent az abortuszosokért
A Patent Egyesület 2014-ben 101 abortuszra készülő nőt kérdezett meg arról, hogyan élik meg a törvényben előírt családvédelmi szolgálat tanácsadásait (a teljes jelentés elérhető az egyesület weboldalán). Az interjúknál a tanácsadásról kilépő nőket szólították meg az egyesület tagjai.
„Így is elég rosszul vagyok, és ez most még jobban kiborított.”
„Megalázónak tartom.”
„Idegesít. Ez az én magánügyem. Majd én eldöntöm, hogy mit akarok, ne kelljen már ezt egy vadidegennel is megbeszélnem.”
Annak ugyanis, aki teherbe esik, és nem akarja megszülni a gyereket, két kötelező tanácsadáson kell részt vennie, mielőtt megtörténhet a terhességmegszakítás, a kettő között három napnak kell eltelnie. A védőnő adja a 29 ezer forintról szóló csekket, amit ki kell fizetni a beavatkozás előtt, csak a hátrányos helyzetűek kérhetnek kedvezményt.
A Patent azt próbálta feltárni, hogy "történnek-e az előírt tanácsadásokon a nők méltósághoz és önrendelkezéshez való emberi jogait érő sérelmek, és ha igen, ezek milyen formákban testesülnek meg” – áll az egyesület kutatási beszámolójában.
„Azt mondta, hogyha megmozgatok minden követ, meg lehet oldani az okokat, amikre hivatkoztam.”
„Inkább azt éreztem, hogy azt akarja sugallni, hogy lássam be, rossz döntést hoztam.”
„Azt érezem, hogy azt várja, gondoljam meg magam.”
Az európai összehasonlításban – a Patent szerint – szokatlanul szigorú magyar gyakorlat nem tántorítja el a gyereket nem akaró magyar nőket: bár az abortuszok száma csökken (1999 óta majdnem megfeleződött), 2013-ban 34 891 művi terhességmegszakítás volt. Érdekes adat, hogy 2012-ben 40 756 nő jelent meg a „magzat megtartására irányuló tanácsadás” céljából a védőnőnél az első ülésen, majd a három nappal később megejthető második tanácsadásra már csak 37 862-en érkeztek, terhességmegszakítást viszont 36 118 esetben hajtottak végre.
„Hogy meddő lehetek, meg hogy ez egy élet már.”
„Hogy az abortusz során megölik a babát, meg hogy ha az elsőt nem tartom meg, utána lehet, hogy nehezebben fogok teherbe esni.”
„Hogy egy életről döntök, és jól gondoljam meg.”
2012-ben az adatok alapján tehát több mint 4500 nő gondolhatta meg magát. Az viszont felderíthetetlen, hogy valóban a védőnők sikerrátája-e ez a 10 százalék: az is elképzelhető, hogy családi okok miatt gondolják meg magukat a terhes nők, vagy elmentek inkább külföldre, esetleg beszereztek egy itthon nem legális, ám Európa szerte törvényesen használt abortusztablettát.
Homályos feltételezések, bármi történhet a nővel, ami miatt mégis másképp dönt. Az anonimitás miatt azt sem lehet feltárni, hogy pontosan milyen körülmények miatt döntenek a nők az abortusz mellett.
Nem megesett tinik
Annyit viszont tudni lehet, hogy manapság nem a megesett tinik kullognak el a családvédelmi szolgálathoz. Az interjúk során a legtöbben 24 és 28 évesek voltak, egy 17 évessel találkoztak csak. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szintén azt mutatják, hogy a 20-as, 30-as éveikben járó nők esetén a legmagasabb az abortuszok gyakorisága. A terhességmegszakításon áteső nők 42 százalékának már van gyereke, és csak kevesebb mint 20 százalék az, aki első terhességét szakítja meg. Ez áll azon a szórólapon, mely az abortusszal kapcsolatos tévhitek eloszlatására szánt a Patent Egyesület. Ugyanitt a WHO-adatok segítségével cáfolják azt is, hogy az abortusz szigorítása gátolná a népességfogyást, vagy hogy a szigor révén csökkenne az abortuszok száma. Az viszont biztos, hogy minél szigorúbb a törvény, annál több a veszélyes, illegális terhességmegszakítások száma.
„Hát ilyeneket mondott, hogy anyaként tudom, hogy egy új élet fejlődik, és már van szívhangja is…”
„Hát, hogy ne vetessem el, tartsam meg, ez is az én gyerekem, mint a három, aki otthon van.”
„Azt mondta, hogy ugyanolyan gyerek, mint a többi meglévő.”
„Csak annyit mondtak, hogy ha van már egy gyerekem, akkor tudom milyen érzés az anyaság, és hogy pár hét múlva megtudhatnám, hogy fiú-e, vagy lány.”
A Patent szívügye, hogy a szigor és az érzelmi nyomás ellen dolgozzon. A legkívánatosabb az lenne szerintük, ha megszűnne a kötelező tanácsadás, de a fogamzásgátló módszerek tb-támogatása, a családvédelmi szolgálatként működő helyiségekből a babaképek eltávolítása is már egy lépés lenne a helyes irányba szerintük. Arra a kérdésünkre, hogy a kiegyenlítettség jegyében nem az lenne-e csupán a megoldás, ha a terhességmegszakításról, a családon belüli erőszakról és a fogamzásgátlásról is tartanának ingyenes szóróanyagokat a helyiségekben, a Patent azt válaszolta: nem. Mert a nőknek nem szabadna a nehéz helyzetben, egy döntés meghozatala után, illetve a kellemetlen orvosi beavatkozás előtt konfrontálódni, és vadidegenekkel megosztani az élethelyzetüket. Olyanokkal, akik döntésük helyességét esetlegesen kétszer is megkérdőjelezik, és tovább növelik a lelki terhet az eleve nem kívántan terhes állapotukban. De vajon el lehet-e, és el kell-e feledtetni egy terhes nővel, hogy hiába kívánt, hiába nem: gyereke születhetne?
„A 101 megkérdezett lelkiállapotát a kérdezők 22 esetben ítélték szomorúnak, zaklatottnak, érzelmileg instabilnak közvetlenül a tanácsadás után. 63 esetben a kérdezett lelkiállapotát nyugodtnak, 4 esetben megkönnyebbültnek és vidámnak érzékelték.” A legsúlyosabb esetekben gyilkosként bélyegezték meg a nőket: „a bűntudatkeltő, sértő szóhasználat legradikálisabb formája az abortusz ölésnek vagy gyilkosságnak nevezése, vagy erre való utalás, amely 77 esetből 14-szer fordult elő.”
„Azt mondta, hogy az abortusz során megölik a kisbabát.”
„Saját lelkiismeretével ön számol el.”
A magyar egészségügy is zaklatott
Ha az arányokat nézzük – 20 százalék zaklatott – nem olyan vészes a helyzet. A Patent azonban úgy véli, egy zaklatottan távozó nő is sok, nemhogy 22. Ám azt a Patent figyelmen kívül hagyta, hogy a magyar egészségügy állapota is igen zaklatott: kérdés például, hogy van-e arra lehetőség, hogy külön helyiséget biztosítsanak a terhesgondozásra és a terhességmegszakításra? A másik gyenge pont: akárki, akármilyen nyűggel elmegy orvoshoz, találkozhat agresszív, erőszakos, fellengzős, lenéző egészségügyi alkalmazottal, ahogy találkozhat kedves, segítőkész, előzékeny és megértő orvossal, nővérrel és védőnővel egyaránt. Sőt a terhesgondozásban és a szülés során is hallunk számos rémtörténetet: persze azt nem tudni, hogy 101 szülő nőből hány vallja, hogy felzaklatták egyszer is a tanácsadás vagy a szülés során. Lehet, hogy 32, de lehet, hogy csak 3. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kellene egy ideális világ felé törekedni és azért harcolni, hogy minél kevesebb atrocitás érje az embert, ha belép egy egészségügyi intézménybe. Ám amikor arra kértük a Patentot, hogy tárja fel azokat a védőnőket és azoknak a családvédelmi szolgálatoknak a listáját, ahol jó tapasztalatokkal és jókedvűen távoztak az abortuszra készülő nők, azt válaszolták: nem ez volt a kutatásuk célja.
Próbáltunk elérni több budapesti családvédelmi szolgálatot, de a védőnők nem nyilatkozhatnak, mert a kormányhivatalhoz – az Országos Tisztifőorvosi Hivatal alá tartoznak. Azonban ők is észrevették a vizsgálódó egyesületet. "Lerohanták a tanácsadásról távozó nőket, és kérdezgették, hogy abortuszra készülnek-e" – mondta az egyik védőnő, aki szerint a Patent eljárása sem volt kíméletes.
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatalhoz is eljuttattuk a kérdéseinket a Patent beszámolójával együtt, a kommunikációs vezető így reagált a cikk megjelenése előtt a megkeresésünkre: „A Patent Egyesület által közzétett dokumentumot az Országos Tisztifőorvosi Hivatal részletesen meg kívánja vizsgálni, annak tartalmára a későbbiekben reagálni fog. Mindez azonban hosszabb időt vesz igénybe, ezért szíves türelmét kérjük, megértését köszönjük”.
Nem lesz forradalom
A jogvédők forradalomra nem készülnek: a jelenlegi kormány családpolitikája mellett nem látnak esélyt a párbeszédre, ezért csupán ajánlásokat fogalmaznak meg a beszámolóban. Ezek között szerepel, hogy változtassák meg a családvédelmi szolgálatok környezetét, ne a terhesgondozással azonos helyszínen történjen a tanácsadás, hanem védett helyiségben, bensőségesebb körülmények között, ahol nem érzik magukat stigmatizálva az abortuszra készülők. Kívánatos lenne szerintük az is, hogy a tanácsadók empatikusan viselkedjenek, kezeljék felnőttként az oda érkezőket, tehát ne kérdőjelezzék meg döntésüket. Mint hangsúlyozzák, a helyeslés, a helytelenítés, az érzelmi nyomásgyakorlás, és lelkiismeret-furdalás keltés megengedhetetlen ebben a helyzetben.
„Nem értem, hogy mi szükség van erre az egészre. Akkor sem fogom meggondolni magam, ha ötször visszarángatnak, nyilván jó okom van rá, hogy így döntöttem.”
„Borzasztó volt. Nagyon nehéz döntés ez és az még külön nagyon kínos, hogy egy vadidegen emberrel is beszélnem kell róla. Nem jókedvemből döntöttem így.”
„Csak ilyen babás, mamás, magzatvédő vitaminos plakátok vannak, meg szórólapok vannak kirakva.”
Európára kitekintve azonban közel sem olyan rossz az itthoni helyzet, mint állítja a Patent, legalábbis a törvényi környezetet nézve. Az abortusztörvényeket vizsgáló nemzetközi térképen Európa nagy részével egybeolvad Magyarország, a húsz éve működő amerikai Center for Reproductive Rights legutóbbi kimutatásán zöld színt kaptunk, ami azt jelenti, hogy törvényesen el lehet vetetni a terhességet 12 hétig, méghozzá különösebb indoklás nélkül.
Magyarország a legliberálisabbak között
Hozzánk képest Lengyelországban sokkal szigorúbb a szabályozás: ott a szociális és pénzügyi helyzetre hivatkozva sem szabad megszakítani a terhességet, azt csak akkor engedélyezik, ha a nő egészségét veszélyezteti, illetve nemi erőszak áldozataként esett teherbe. Írországban még ez sem számít: Európában náluk a legszigorúbb a szabályozás, ott csakis akkor engedélyezik az abortuszt, ha a terhesség közvetlenül veszélyezteti a nő életét. De még Nagy-Britanniában is korlátozzák a terhességmegszakítást törvényileg: indokolni kell, de itt az előbbi okokon túl hivatkozhatnak a nők szociális és pénzügyi okokra is.
Elértünk egy Angliában 9 és fél éve a csecsemők és kisgyermek gondozásban dolgozó magyart. Valéria kórházakkal is együtt dolgozik, védőnőket is oktat. Beszámolt, hogy valóban van kötelező tanácsadás a briteknél, de „nem próbálnak senkit rábeszélni a megtartásra, csak elmagyarázzák a procedúrát, a körülményeket, az esetleges komplikációkat. Kiderítik, miért nem akarja a nő a babát, hogyan esett teherbe. Például, hogy védekezett-e, és hogyan. Ezt is azért, hogy más módszereket ajánljanak. Felmérik a beszélgetés alatt, hogy milyen hatással lenne a nő lelkére, ha megtartaná, illetve ha elvetetné a babát. A döntés a nőé. Általában a beszélgetés végén rákérdeznek, miként döntött, de adnak időt átgondolni”.
A látogatás után, ha a tanácsadó úgy ítéli meg, hogy érzelmi problémák merülhetnek fel a gyógyszeres kezelés után (Nagy Britanniában 9 hetes terhességig abortusztablettát használnak), akkor a körzeti orvoshoz is beutalja: „ha utána depressziós lenne a nő, akkor tudjanak segíteni”. A kötelező vizit után egy héten belül foglalnak időpontot a terhességmegszakításra – számolt be a brit helyzetről Valéria, aki azt is elmondta, hogy nincsen költsége sem az abortusznak, sem a tanácsadásnak, sőt még a fogamzásgáltónak sem, ez mind beletartozik az egészségügyi alapellátásba. Ezt pedig az ott élő és dolgozó magyarok is igénybe vehetik, amennyiben rendelkeznek lakcímmel és biztosítási számmal.
Ön mit gondol, miként kellene szabályozni az abortuszt ma Magyarországon? Töltse ki kérdőívünket! Az eredményeket a közeljövőben, az Országos Tisztfőorvosi Hivatal válaszával együtt fogjuk közzétenni.