HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Immár bizonyított tény, hogy a hála gyakorlására kifejlesztett feladatok elégedetté tesznek. Nem mindegy azonban, mikor és mennyire vagyunk hálásak.

A pszichológia hosszú időn keresztül hanyagolta a pozitív érzelmek témakörét, ideértve a hála tanulmányozását is. A tendencia csak a XXI. század fordulóján, a pozitív pszichológiai irányzat megjelenésével változott meg. A pozitív pszichológia többféle technikát is javasol a hála gyakorlására: ilyen a három áldás, a hálanapló vagy a köszönőlátogatás.

A három áldás gyakorlata során egy héten át lefekvés előtt tíz percet szánjunk arra, hogy átgondoljuk, milyen három jó dolog történt velünk napközben. Vegyük sorra, mi mindent csináltunk az adott napon, kivel találkoztunk, kivel beszéltünk, majd gondoljuk át, miért lehetünk hálásak.

Az érzés átélésének pozitív hatásait intenzívebbé tehetjük az írással, vagyis azzal, ha hálanaplót vezetünk az élményeinkről, amelyben pár mondatban leírjuk azokat a helyzeteket és történéseket, amelyekre hálával tudunk gondolni.

A köszönőlátogatás azt jelenti, hogy kiválasztunk egy olyan személyt, akire hálával tudunk gondolni, de még nem mondtuk el neki. Fogalmazzunk meg egy levelet, amelyben leírjuk, milyen jólesik, hogy az illető azokat a bizonyos jó dolgokat tette velünk, értünk. Ha úgy érezzük, akár el is küldhetjük a levelet, de telefonon is felhívhatjuk az illetőt, vagy szóban is elmondhatjuk neki a köszönetünket.

A hála titka

A hálagyakorlatok eredményességét több kutatásban is vizsgálták pozitív pszichológusok. A hálakutatás egyik meghatározó alakja, Robert A. Emmons amerikai pszichológus egy 2000-ben végzett vizsgálatában a kollégáival három csoportba sorolta a résztvevőket.

Az első csoportba tartozók tíz héten át naplót vezettek hálát kiváltó élményeikről, a második csoport résztvevői a napi bosszúságaikról, a harmadik csoport tagjai pedig semleges élményekről írtak ugyanannyi időn keresztül.

A naplózás kezdetén és végén a résztvevők különböző pszichológiai teszteket töltöttek ki. Az eredmények azt mutatták, hogy a hálanaplót vezetők jobban érezték magukat, pozitívabban értékelték az életüket, optimistábban ítélték meg a következő hetüket, és kevesebb fizikai panaszról számoltak be, valamint több időt töltöttek testmozgással, mint azok, akik bosszúságaik vagy semleges élményeik kapcsán ragadtak tollat.

Emmons további kutatásai igazolták, hogy a hála csökkenti a rágódást, növeli az energiát és hozzájárul a boldogsághoz. Sőt még az alvást is javítja.

Azért képes jelentősen növelni az elégedettségérzetet, mert kicselezi a hedonikus adaptáció folyamatát. Vagyis nem engedi, hogy gyorsan hozzászokjunk a jóhoz, és természetesnek vegyünk dolgokat, például azt, hogy egészségesek vagyunk, hogy nem fáj semmink, hogy látjuk és halljuk a körülöttünk lévő világot, hogy szeretünk és szeretve vagyunk, hogy van ételünk, otthonunk, ruhánk, ágyunk, vagy hogy megengedhetünk magunknak bizonyos dolgokat, vagy átélhettünk bizonyos élményeket a múltban.

Virágzó védelem

HVG Könyvek

A hála átélésének számos további pozitív hozadéka is igazolt. Erősíti és bővíti a társas kapcsolatainkat, fokozza az összetartozás érzését, a kapcsolati elégedettséget, és védelmet jelent az elmagányosodás, az izolálódás és a stressz ellen.

A hála átélése és kifejezése hozzájárul a sikeres és virágzó, hosszú távú kapcsolatok kiépítéséhez is. John M. Gottman amerikai pszichológus és párterapeuta szerint a házastársak egymás iránt érzett hálájának kifejezése az egyik sarokköve a jól működő házasságoknak.

A hála amellett, hogy védőfaktort jelenthet számos mentális betegség (például depresszió, szorongás, alkohol- és drogfüggőségek, evészavarok) szempontjából, a fizikai egészség alakulására nézve is meghatározó lehet, mivel hatására jellegzetes pozitív változások következnek be a kardiovaszkuláris rendszer és az immunrendszer működésében is.

Olvassa tovább Nagy Henriett pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben a hála, a bizalom és a remény érzéseivel foglalkozunk.

Vegyen részt a következő ingyenes, online HVG Extra Pszichológia Szalonon, ahol Nagy Henriettet kérdezzük a boldogságról és megvalósításáról. Az esemény Facebook-oldala itt található.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja – akár a Kamasz különszámot is megkaphatja ajándékba.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!