szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két oxfordi szociológus Tak Wing Chan és John Goldhorpe legújabb felmérése szerint a baletton, operán és szépirodalmon felnövő kulturális elit, amely eddig hátat fordított a tömegízlést kielégítő műsoroknak, a popzenének és a ponyváknak, hivatalosan halott. Megfojtotta a Big Brother, a Megasztár, a kibeszélő show-k, Paris Hilton és megannyi más, csekély intellektuális értékű jelenség, amely folyamatosan dől a médiából, tematizálja a közbeszédet, terrorizálja a nézettségi és az eladási mutatókat, beszámolóra kényszerítve a legmértékadóbb médiumokat is.

Elzárkózni lehetetlen, aki nem ismeri a szállóigévé vált Szex és  New York bevezetőjét, vagy nem érti a viccet, mert az éppen a Jóbarátokból van, esetleg nem tudja, az összes Spice Girls nevét, az automatikusan kizárja magát a körből. És még a legelitebb főnök sem akar az egyetlen lenni a vállalati partin, aki egész este nem értette a vicces évődést maga körül, amiért nem nézi Al Bundy történetét a Rém rendes családban. 

A főnök pedig igen jó példa erre, ugyanis a fent említett felmérés egyik konklúziója, hogy különvált egymástól a kultúra és a származás. A társadalmi státuszt ma már sokkal inkább a munkahelyi ranglétrán elfoglalt hely határozza meg és nem a származás. Az arisztokraták vagy a nemesi címet viselő réteg kiszállt a kulturális körből és meglepő módon inkább az inaktívak közé sorolódott. Hiába léteznek még vadászatok, privát festménygyűjtemények, antik kollekciók, az operába nincs bérlete szinte egy arisztokrata családnak sem és a kortárs művészeti bemutatókon is az Andy Warhol-féle excentrikus, vegyes elit van jelen semmint az arisztokrácia. Érvényét vesztette a az a korábban igaznak tartott mondás, hogy a felsőbb társadalmi kategóriákból származó emberek intelligensebbek és kulturáltabbak a közönséges átlagembereknél. És hogy ezeknek a szociológusoknak mennyire igaza van, azt maga az arisztokrácia bizonyítja nekünk.

Nem kell mélyre ásnunk a példákhoz. Ott van Fergie yorki hercegné és a lányai, akik viselkedésben és megítélésben alig különböznek az amerikai Lindsay Lohantől. De említhetjük Harry herceget is, aki maga is alacsonyítja a kék vérűek intellektuális megítélését, hiszen a fotósok rendre csak egyetlen kulturális közegben találják az ifjút, az pedig a kocsma és nem a kortárs művészetek galériája.

A szakmai pozíció tehát az, amely meghatározza a társadalmi státuszt, így az elit kultúra fogyasztóit is. A bírák, az ügyvédek a doktorok, a professzorok stb. rétege ma már nem sűrűn gyakorolja a színházba és az operába járást, és több mint kétharmada ennek a rétegnek nem csak az elit kulturális élményekre korlátozódik, hanem komoly tömegkultúra fogyasztó is. Legalább is Chan és Goldhorpe erre az eredményre jutott.

„Kevés bizonyítékot találtunk annak a társadalmi rétegnek a létezésére, amely elég válogatós ahhoz, hogy csupán elit kultúrát fogyasszon és figyelmen kívül hagyja a népszerű kultúra formáit. Néhány  egyén ugyan megfelel ennek a kritériumnak, de a számuk olyan jelentéktelen, hogy az nem jelenhet meg számottevő adatként az analízisben” – írják a szociológusok.

Ez persze nem teljesen az értelmiség dekadenciájából adódik. A média intenzív jelenléte, a technológiai fejlődés miatt igen nehézzé teszi még a legsznobabb egyednek is, hogy elzárkózzon a tömegkultúrától a fent említett elidegenedési jelenség miatt, és mert az érdeklődés hiánya miatt ma már az elit médiumok is több figyelmet fordítanak David Beckhamre, mint az operaház premierjén debütáló új szopránra.

A kereslet határozza meg a kínálatot, de kereslet nincsen többé, mert a kulturális elit elenyészett. Vannak értelmiségiek és vannak átlagemberek, van kultúra is magasabb-alacsonyabb, de párhuzamot most már nehéz húzni. Ami ebben a szociológiai kutatásban igazán hátborzongató, hogy Chan és Goldhorpe felmérése nem  a nyugati társadalom jelensége. A kutatáshoz Amerika, Chile, Magyarország, Hollandia, Franciaország, Izrael, és az Egyesült Királyság szolgáltatta az adatokat, de az eredmények azonos konklúzióval záródtak.

Krisztina O'Brien

MTI Shake

Szabadlábon Paris Hilton

Paris Hilton, a Hilton szállodalánc örököse helyi idő szerint kedd éjszaka negyed egykor mosolyogva, fotósok, tévések gyűrűjében lépett ki három hét raboskodás után a lynwoodi női börtön kapuján.

MTI Shake

Harry herceg újabb botrány hőse

Több mint másfél ezer fontot ivott el barátnőjével egyetlen éjszaka alatt Harry herceg, a brit trón harmadik számú várományosa.

hvg.hu Shake

Nem Paris Hilton az egyetlen börtönviselt női sztár

Miközben Amerika egyik része örömmel, másik fele aggodalommal lesi, milyen hatással van a börtönélet a Hilton örökösnőre, abban biztosak lehetünk, hogy a hölgy túléli a büntetést, a legtöbb elődje ugyanis nem rokkant bele egy kis cella-magányba.

Shake

Drogoznak az angol elitiskolákban

A múlt héten elítélték a 23 éves William Jaggs-et, aki egy drogos paranoiás roham alatt hidegvérrel megkéselte egyik ismerősét, Lucy Braham-ot. A lány apja, Jason Braham a fiú tettéért azt az elit, londoni középiskolát okolta, ahol Jaggs valamikor érettségizett. Szerinte az iskola teljes közönnyel szemlélte William Jaggs függőségét, és romló mentális állapotát, ami oda vezetett, hogy a fiatalember önmagára és másokra veszélyessé vált.

Shake

Harry herceg levetkőzött?

Nagy botrányt kavart az amerikai Radar magazin szeptemberi címlap kreációja a félmeztelen Harry hercegről. A képen a királyi sarj hanyag eleganciával, bokszer alsóban pózol egy trónon. Teljes volt a sokk az udvarban és az angol közvélemény sem volt elragadtatva. Ráadásul a képhez társuló cikk ugyancsak kitárulkozóan fogalmaz, és nem éppen pozitív megvilágításban ecseteli Harry kicsapongó szokásait.

Havonta 1400 cég ment csődbe tavaly Németországban, közülük sok nagyvállalat volt

Havonta 1400 cég ment csődbe tavaly Németországban, közülük sok nagyvállalat volt

Letépte egy imám fejéről a turbánt, abból készített egy nő kendőt a teheráni reptéren

Letépte egy imám fejéről a turbánt, abból készített egy nő kendőt a teheráni reptéren

Egyedülálló Mercedes-replikát kínál eladásra John Cena

Egyedülálló Mercedes-replikát kínál eladásra John Cena

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb