Tetszett a cikk?

Válság idején mindenki keresi annak a módját, hogyan konzerválhatná vagyonát, régen az arany volt erre a legmegfelelőbb, ma már azonban sokan kortársművészeti darabokat vásárolnak. A Sotheby aukciós ház legalábbis így gondolja.

Hirst művével. Átkelés a pénzvilágba
© AP
Szinte egy időben a Lehman Brothers pénzügyi birodalmának az összeomlásával, a New York-i Sotheby aukciós ház rekord bevételt termelt a szeptemberben megrendezett Daminen Hirst-aukción.

Damien Hirst, akit a kilencvenes években vált felkapott kortársművésszé, híres morbid, lelket feldúló, szándékosan provokatív alkotásairól. (Budapesten is volt jó pár évvel ezelőtt egy afférja, amikor be akarták tiltatni a kiállítását.) Sokat vitatott munkássága többnyire formaldehidben tartósított félig felboncolt állatokból áll, emberi témájú szobrainak pedig szó szerint zsigerekig hatoló a mondanivalója. A kissé bizarr téma ellenére a művész szeptemberi aukciója hemzsegett az érdeklődőktől, és úgy tűnt, mindenki Hirst-darabot akar a nappalijába. Vagy ha nem, az embereket a pénzügyi válság arra késztette, hogy máshol keressék a befektetéseket, mint részvényekben vagy aranyban.

Sokan úgy gondolják, a Sotheby 111 millió fontos rekordbevételének semmi köze a gazdasági válsághoz. A siker titka szimplán csak Hirst népszerűsége, és az, hogy a művész szakított a galériákon keresztül történő értékesítéssel, egyből az aukciós házakhoz fordult a műtermében száradó darabok értékesítésével. De ennek ellenére is felmerül a kérdés, vajon tényleg ekkora befektetés egy 2008-as Hirst-darab? Netán a művészre azért tört rá a hirtelen és gyors értékesítési vágy, mert felismerte, hogy válság idején a vagyonos emberek befektetési lehetőségeket keresnek?

A Wall Street Journal szerint ha az így is van, a művész nem egyedül agyalta ki, hogy most dobja piacra a műveit. A híres amerikai üzleti lap összeesküvésre célozgatott, amikor megszellőztette a tényt, hogy a legdrágább darabja a Hirst-aukciónak François Pinaulthoz került, aki a Christie’s aukciós ház tulajdonosa, és a vásárlás célja valószínűleg az volt, hogy a piacot magas fordulatszámon tartsák.

A New York Times ugyancsak kétkedéssel fogadta a sikert. Szerinte a Sotheby a siker érdekében komolyan mesterkedett. Fontosabb vevőinek féléves fizetési határidőt adott az eredeti 30 napos megállapodás helyett, és a kikiáltási árak többsége is 30 százalékkal a galériáké alatt maradt, ráadásul a résztvevők többsége Hirst saját kereskedői és viszonteladói voltak, nem pedig magánvevők.

Ennek dacára a Sotheby tartja magát ahhoz, hogy az aukció kiemelkedő siker volt, és igenis óriási ütemben tágul a piac. Az aukciós ház szerint több mint az egyharmada a vevőknek eddig még nem vásárolt kortársműtárgyakat, és a vevők majdnem a negyede teljesen új vevő volt az aukciós háznak. Ez pedig óriási eredmény, akárki is legyen a művész. Ez persze csupán a Sotheby álláspontja. Az, hogy tényleg emelkedett-e a műtárgyak iránti vásárlókedv, annak következő tesztje a londoni művészeti vásár, a Frieze Art Fair lesz, amelyet a Regent’s Parkban tartanak október 16. és 19. között.

A Frieze Fair a műgyűjtők európai Mekkája, főleg, hogy New York sokat veszített a befolyásából. A Fairen csak a kiemelkedő gallériak vehetnek részt, szintén kiemelkedő kínálattal. A vásár előnye, hogy egy átlagos kiállítási darab ára öt millió forint körüli, ami sokkal alacsonyabb, mint az átlagos aukciók forgalma, így a Fair a viszonylag szerényebb vásárlók előtt is nyitva áll. Idén 50 százalékkal több jegyet adtak el a Frieze Fairre a tavalyihoz képest. De hogy ezek csak nézelődők vagy netán komoly vásárlók, az csak két hét múlva derül ki.

Krisztina O’Brien / London

Kult

Kor-kérdés, avagy mi a kortárs művészet?

Az angol közalkalmazottak bérezését felülvizsgáló testület 1987-ben úgy döntött, hogy a Tate Galéria igazgatójának fizetését a nagyobb presztízzsel és gyűjteménnyel rendelkező Victoria & Albert Múzeum, valamint a Nemzeti Galéria vezetőinek javadalmazási szintjére hozza. Ezt azzal indokolták, hogy „a Tate igazgatójának a modern művészet rendkívül bonyolult problémájával kell szembenéznie”. Mintha legalábbis valamiféle veszélyességi pótlék illetné meg ezért.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

India az új hype a kortárs művészetben

Furcsa dolog a kulturális figyelem. Ahogy egy térség, ország művészeti, kulturális termésére egyszer csak nyitottá, kíváncsivá válik a világ. A kilencvenes évek vége a kínai művészet nagy felfutását hozta. Aztán a Balkán jött divatba. A tavalyi Velencei Biennále pedig - a megakiállítás talán legizgalmasabb részét produkálva - „beexponálta” Afrika művészetét. A kétezres évek első felének felfelé ívelő trendje mára robbant be: India az új hype.

Műértő

A kortárs művészet öngóljai

Mindannyiunk szomorú tapasztalata, hogy a művészet a legkevésbé sem meghatározó része a magyar emberek életének. Sehol sincs ennyire alacsony presztízse a művészetnek, főleg a kortárs művészetnek, mint Magyarországon. Az okokat nem is kell nagyon kutatni, elég nyilvánvalóak.

MTI Kult

Lüktetés: kortárs művészeti kiállítás Szadán

Lüktetés címmel nagyszabású kortárs művészeti kiállítás nyílik csütörtökön a Pest megyei Szadán, a Székely Bertalan műteremház-galériában, ahol húsz alkotó művei sorakoznak fel.

Kult

Power 100: a kortárs művészeti élet legerősebb szereplői

Műgyűjtők, kereskedők, múzeumigazgatók és kurátorok, aukciósház-tulajdonosok, műkritikusok s maguk a művészek. Mindazok akik meghatározzák a kortárs művészeti piac trendjeit és árait, akik „megcsinálják” és alkalomadtán ejtik a sztárokat. A The Wall Street Journal és az Art Review szemléje alapján.

MTI/hvg.hu Kult

Roma kortárs művészeti galéria nyílik

Kortárs Roma Galéria nyílik június elején Budapesten - jelentette be Bozóki András kulturális miniszter a leendő galéria helyiségében. Az V. kerületi Tüköry utca 5. szám alatt kialakított képtárban elsősorban cigány képzőművészek időszaki kiállításai lesznek láthatók.

Szíriában tárgyalt a német és a francia külügyminiszter

Szíriában tárgyalt a német és a francia külügyminiszter

Rárepültek a bankok a munkáshitelre, százezres jóváírással, 10 perces ügyintézéssel csábítanak

Rárepültek a bankok a munkáshitelre, százezres jóváírással, 10 perces ügyintézéssel csábítanak

„Saját” KFC-t kaphat Paks II.

„Saját” KFC-t kaphat Paks II.

Terjeszkednek a kínai autógyárak, Egyiptomból jönnek majd az MG-k

Terjeszkednek a kínai autógyárak, Egyiptomból jönnek majd az MG-k