Honnan tudjuk, hogy már nem ihatunk többet?
Az alábbiakban egy egyszerű módszert mutatunk arra, amellyel kiszámolhatjuk, mikor kell(enne) megállnunk.
Az alábbiakban egy egyszerű módszert mutatunk arra, amellyel kiszámolhatjuk, mikor kell(enne) megállnunk.
Egyre több olyan tanulmány lát napvilágot, amely egyáltalán nem tartja károsnak a kis mennyiségű alkohol fogyasztását, sőt arra is felhívja a figyelmet, hogy bizonyos betegségek kockázatát akár csökkenteni is lehet napi egy-egy pohár bor vagy sör legurításával.
Persze ahány pohár, annyiféle méret, így kérdés, van-e valamilyen pontosabb módszer annak kiszámítására, hogy mennyit ihatunk akkor, ha az egészségünkre is tekintettel szeretnénk lenni.
Nos, ilyenkor a legjobb, ha pohár helyett egységekben számolunk, mivel így még a különböző alkoholtípusokat is összhangba tudjuk hozni.
Nézzünk először egy pohár 12%-os bort. 175 milliliter 2,1 egységnek felel meg, mint ahogy egy korsó világos sör (5 dl) is körülbelül ennyi. Más a helyzet a felessel: már egy pici pohárka 40%-os „röviddel” magunkhoz vesszük a 2 egységet.
Az egységekké történő átszámítás roppant egyszerű: az elfogyasztott mennyiség (ml-ben) szorozva a százalékban mért alkoholtartalom ezredrészével. (A legelső példánál maradva: 175 ml x 0,012 = 2,1).
Vajon mi a helyzet az egészséges mennyiséggel? Férfiaknál ez 3-4 egység naponta, míg a nőknél nem haladhatja meg a 2,5 egységet, de inkább kicsit kevesebbel kalkuláljanak. És persze aki vezet, az egyetlen kortyot se igyon!
Azt sem árt tudni, hogy egy egységnyi alkohol körülbelül egy óra alatt bomlik le a szervezetben, persze ez számos egyéb tényezőtől (idegállapottól, jóllakottságtól stb.) függ.
Ha mindezeket megszívleljük, semmi okunk sem lesz arra, hogy megfosszuk magunkat egy-egy pohár bortól, sörtől vagy finom pezsgőtől, és nyugodtan mondhassuk mindeközben azt, hogy „egészségedre”!