
Világnapot kaptak a vakvezető kutyák Magyarországon is
A vakvezető kutyák országos világnapjához idén első alkalommal Magyarország is csatlakozik, több városban is rendezvényeket tartanak április 27-én a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány szervezésében.
A vakvezető kutyák világnapját 1994 óta április 27-én tartják, a Vakvezető Kutyakiképző Iskolák Világszövetségének javaslatára.
"Az országos rendezvény életre hívásával elsődleges célunk az ismeretterjesztés. A társadalom keveset tud arról, hogy a vakvezető kutya a leghatékonyabb közlekedési lehetőség azon látássérült emberek számára, akik aktív életet akarnak élni. Ezen kívül felhívjuk látó embertársaink figyelmét arra, hogyan illik, hogyan helyes viselkedni az éppen munka közben útjukba kerülő vakvezető kutyákkal - például nem szabad étellel kínálni őket" - tájékoztatta az MTI-t Berta László, az Alapítvány munkatársa.

A vakvezető kutyák száma aránytalanul alacsony, miközben a látássérült emberek éveket várnak rájuk. Csupán mintegy 120 képzett kutya áll munkában jelenleg, miközben több mint húszezer vak ember él Magyarországon. Az alapítvány két éve magánadományokból működik. Célja a minimális állami támogatás ellenére a kutyák biztosítása a látássérült emberek számára.
Más európai országokban is kevés az állami hozzájárulás; Svájcban például a társadalombiztosító utófinanszírozással támogatja a vakvezető kutyák képzését, de az állami támogatás azonban csak a költségek ötödét fedezi, így a svájci szervezetek is főként adományokból működnek. Angliában az állam teljesen kimarad a finanszírozásból, ennek ellenére a felajánlásokból évente ezer vakvezető kutyát képeznek ki és adnak át, míg Magyarországon kevesebb, mint harmincat.
A Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány vakvezető kutyákkal és más segítő (mozgássérült segítő, siketeknek jelző, epilepsziaroham-jelző) kutyákkal igyekszik megkönnyíteni a fogyatékossággal élő emberek életét.