6 gyanús elváltozás a bőrön
A melanóma a bőr festéksejtjeiből, a melanocitákból kinduló rosszindulatú bőrdaganat, rendkívül gyorsan terjed mind...
A melanóma a bőr festéksejtjeiből, a melanocitákból kinduló rosszindulatú bőrdaganat, rendkívül gyorsan terjed mind mélységét, mind távoli áttéteket tekintve.
A festékes bőrdaganat a 20-30 éves korú nők között a rákhalálozási listán az első, a 30-35 évesek körében pedig a második helyet foglalja el. A napfény, a szoláriumozás, de a stressz is növeli a bőrdaganat kockázatát. Minden változás gyanús, amelyet a bőrönkön vagy az anyajegyeinken észlelünk.
A bőrön jelentkező anyajegyek többsége szabályos szélű, egyenletesen közép-, vagy sötétbarnán pigmentált. Mindenképpen bőrgyógyászhoz kell fordulni, ha az alábbi változásokat tapasztaljuk. Gyanús, ha megváltozik a színe, a pigmentációja (festenyzettség) egyenetlen lesz. Különféle árnyalatú barna és fekete keveredik pirosas, fehéres, kékes, szürkés vagy rózsaszínes árnyalatokkal. Óvatosságra intő jel, ha megváltozik a határa (széle), terjedni, nőni kezd a bőrfelszínen.
Aggodalomra adhat okot, ha a korábbi anyajegy mellett új anyajegy jelentkezik. Az anyajegy alakja aszimmetrikussá válik, vagy egy új, aszimmetrikus folt jelenik meg. Megváltozik a felszíne, korábban lapos anyajegy kiemelkedik a bőrből, megvastagodik. Figyelmeztető jel a felmaródás vagy kisebesedés is, illetve az anyajegy vérzékenysége is.
Mindezek mellett érdemes figyelni a „kakukktojásokra”, a bőrön előforduló anyajegyektől méretben, színben eltérő, látszólag változást nem mutató foltokra is. A melanoma az esetek egy részében már meglévő anyajegyből, gyakran azonban az ép bőrön újonnan jelentkezik, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük bőrünk állapotát. Havonta egyszer átvizsgálva testfelületünket észrevehetjük a változásokat, illetve az új növedékeket. A bőrgyógyászati ellenőrzés pedig évente mindenkinek javasolt, akinek sok, vagy szabálytalan anyajegye van, nem árt, ha ennél gyakrabban elmegy szakorvoshoz.