Baló György: Futballemberek II.
Április 24-én estig – példátlanul – 5 spanyol csapat volt Európa legjobb nyolc csapata között és reális feltételezés volt, hogy mindkét nagy kupa döntőjét spanyolok játsszák. S hogy a Barcelona lehet az első klub, amely képes megvédeni BL-győzelmét. Három nap alatt kiderült, hogy a csúcsfutballt is emberek játsszák. Életekkel és történetekkel.
Chelsea-Barcelona utójáték
Pep Guardiola köszöni, elege van a nyomásból és a sikerkényszerből, elmegy a klubtól. Átellenben, a Chelsea-nél a játékosok nyilvánosan és nyilvánosság nélkül is győzködik a tulajdonost, nevezze ki a kényszerből, átmeneti időre megbízott Di Matteót edzőnek…
Nyomatékul: a Chelsea egy hatost hint a Queens Park Rangersnek, és még mindig harcban áll a Premier League 4. helyéért. Ez még BL-indulást ér, kivéve, ha a Chelsea megnyeri a kupát, mert akkor automatikusan indulhat. A hatból három gól Fernando Torresé. Majdnem három éve volt utoljára háromgólos meccse. John Terry csapatkapitánynak nem kell kezet fognia Anton Ferdinanddal, barcelonai kiállításáért nem kér bocsánatot, csak annyit ír a szurkolóknak: hibázott…
Az igazi bombahír
Az angol szövetség (FA) négytagú bizottsága úgy dönt, a bajnokság végétől a 64 éves Roy Hodgson, a West Bromwich Albion edzője lesz a szövetségi kapitány. (Elődje, az olasz Fabio Capello februárban mondott le, az ürügy az volt, hogy nem tudja elfogadni, hogy John Terry nem lehet csapatkapitány.) Az angol futballvilág egyértelműen a Tottenham edzője, Harry Redknapp kinevezésére számított, több válogatott játékos nyíltan is lobbizott érte. Sok vita lesz róla, mi történt a szezont nagyszerűen kezdő Tottenhammal február, Capello lemondása és a Redknapp-lobbi beindulása óta: 11 bajnoki meccsből hármat nyertek meg és a bajnoki álmokból maradt a küszködés a BL-t érő negyedik helyért a Newcastle és a Chelsea ellen. (Az már Anglia, hogy Redknapp azonnal nyilvánosan gratulál Roy Hodgsonnak.)
Szóval Roy Hodgson. 36 éve edző, több ország sorolhatatlanul sok klubját irányította. Válogatottakat is eljuttatott nagy tornákra. De a brit sikerlista szerény: FA-kupa a Portsmouth-szal, Európa Liga-döntő a Fulhammel. Kész. Utoljára akkor volt bérelt helye a brit sportsajtóban, amikor – mindösszesen 191 napig – Rafael Benitez menesztése után a Liverpool edzője vol. Ez nem ment, nagyon nem ment, érkezett a helyére Kenny Dalglish – neki sem megy, a Liverpool egyelőre vele is csak 8., két pontra az Evertontól… Az Anfield Roadon nincs nagyobb szégyen, mint az Evertonnál hátrább végezni a bajnokságban. Igaz, Roy Hodgson edző, Dalglish viszont legenda.
Április 24-én a Chelsea a BL-döntő egyik résztvevője.
Másnap Real-Bayern visszavágó Madridban
Sportdiplomaták sem állítanák, hogy ez a két klub kedveli egymást. A Real az a Real, Európa legsikeresebb klubja. De 10 éve nem jut a BL döntőjébe. Spanyol bajnokságot utoljára három éve nyert. Madridban ez tartós mélyrepülésnek számít. Pedig 2010 óta José Mourinho az edző. 2 év után az idén bajnokságot nyer, de Madridban a siker belépője a BL-győzelem. Főleg ilyen hosszú szünet után. A Real nem Spanyolországot, nem Európát, hanem a földkerekség egészét tekinti saját utánpótlás-bázisának: Madridban magától értetődik, ha bárhol a világon feltűnik egy játékos, akire szükség lehet, akit meg lehet venni, az előbb-utóbb a Realé lesz. Ha nem válik be, egy-két szezon után elküldik. Így természetes, hogy aki még nem volt Real-játékos, azért, aki már volt, de elküldték, ezért akar a Real ellen bizonyítani.
A Bayern München majdhogynem kis-Real. Huszonkétszeres német bajnok, a bajnoki ezüst katasztrófának számít, négyszer nyert BEK-et illetve BL-t, de utoljára 11 éve. Ebből a szempontból 2012 katasztrófális év, német bajnok a Dortmund, marad a BL. (2010-ben a BL döntőjébe jutott a Bayern, de 2-0-ra kikapott az Intertől. Amelynek edzője akkor: José Mourinho…)
A BL döntőjét idén Münchenben játsszák. A Bayern nem bajor, hanem német klubnak tekinti magát, de ha Münchenben van a döntő, a csapatnak majdhogynem kötelező, hogy eljusson odáig. Mivel a Bayern mellett csak ritkán és csak ideig-óráig akad európai mércével sikeres német klub, s mivel az európai kupákban többes számban inkább spanyol, olasz és angol klubok villognak, a Bayern mintha kissé egyedül lenne, talán – tévesen - lejjebb és hátrább, kevesebb nemzetközi figyelmet kap, mint a többiek. Ezt – német visszafogottsággal – nem szokták nehezményezni Münchenben. Ami a Realnak a világ, az a Bayernnek Németország: sokfelől igazolnak ugyan, de horribilis összegeket nemigen költenek, pedáns gazdálkodás folyik, a meghatározó játékosok többsége német. De Németországban mindenkit észrevesznek és majdnem mindenkit megvesznek. Némi felfordulás árán az idei BL-szezon új szerzeménye a 26 éves Manuel Neuer kapus, akiért 22 millió eurót adtak a Schalkénak. Neuer ellen nem csak a Schalke szurkolói tüntettek, eleinte a Bayern-drukkereknek sem tetszett, hogy új kapusuk a Schalkétól érkezett. Ha sejtették volna, mit produkál majd Madridban…
Real-Bayern visszavágó Madridban. A tét: a BL-döntő. Az első meccset 2-1-re nyerte a Bayern. Így 0-1-el is továbbjuthat. A kispadokon: José Mourinho, aki arra gondolhat, hogy az előző nap a Chelsea kiütötte a Real legveszélyesebb ellenfelét, a Barcelonát, s ha itt nyer ma… Három klubbal még senki nem nyert BL-t. Ez az álma. A Bayern trénere egy bizonyos Jupp Heynckes. 67 éves, a régi nagy Mönchengladbach gólerős játékosaként többszörös német bajnok, a válogatottal világ- és Európa-bajnok. Harmadik a Bundesliga összesített góllövőlistáján. Németországban és Spanyolországban is edzősködött. A nyolcvanas évek végén két bajnokságot nyer a Bayernnek. Mégis kikezdik. (Münchenben is nagyon könnyű kikezdeni valakit. A klubnál dolgozó korábbi nagyágyúk – csekélység: Beckenbauer, Rummenigge, Nerlinger, Hoeneß -, nem mindig fogják vissza magukat, s ezt a bulvársajtó mindig kihasználja.) Heynckes elmegy. Bilbao, Eintracht, Tenerife után a Real szerződteti: 1998-ban – 32, harminckettő évnyi szünet után – BL-t nyer a csapattal. Igen ám, de a bajnokságban a Real csak negyedik. Ilyen nincs. Elküldik. Benfica, Schalke, Mönchengladbach, újra Bayern – hónapokra -, Leverkusen, majd 2011 nyarától újra Bayern: az idén ezüstérem a bajnoki címét megvédő Dortmund mögött. Heynckesnek is BL-t kell nyernie…
Mourinho vagy Heynckes? Guardiola már nem, talán Di Matteo?
Madrid. A Real két stabil német válogatottal kezd: Özilt is, Khedirát is Mourinho kérésére vásárolták meg a 2010-es vb után. A Bayern erősségei között a francia Franck Ribéry, aki nagyon szeretett volna Real-játékos lenni és a holland Arjen Robben, aki három évig a Chelsea, két évig a Real játékosa volt – és maradt volna, de elküldték. Így került a Bayernhez.
A kérdések: hány gólon tudja tartani Neuer a Realt – és mire megy a Real Münchenben botladozó védelme nem is annyira Ribéry és Robben, mint inkább a nagy teste ellenére is meglepően robbanékony, Münchenben győztes gólt szerzett Mario Gomez és még inkább a lassan világklasszis szélső védővé érő német kapitány, Philipp Lahm ellen, aki az első meccsen támadóként is brillírozott.
Real-Bayern. Mintha a Real a Barcelona előző napi forgatókönyvéből dolgozna: a 15. percben már 2-0, mindkét gól szerzője Ronaldo, 11-esből illetve Özil passzából. Továbbjutó: Real.
De a Bayern nem Chelsea: szó sincs kizárólag védekezésről. Támadásban is egyenrangú ellenfél. Münchenben Lahm, most a másik Bayern-szélsőhátvéd, David Alaba fenyegeti a Realt a balszélről. Sokak szerint ő a meccs embere.
David Alaba? Osztrák, fekete, még nincs 20 éves, 16 éves kora óta a Bayern játékosa, korosztályos csapatok után 17 évesen és 8 hónaposan debütált a BL-ben, Heynckes balhátvédet – és balszélsőt – csinál belőle. (A döntőt sárga lapok miatt ki kell hagynia.)
A második negyedóra vége előtt Gomez kap 11-est. Robben – aki nemrég a Dortmund elleni majdhogynem bajnoki döntőn kihagyott egy 11-est, most bevágja. 2-1. Továbbjutó nincs, ha így marad, hosszabbítás.
És így marad. Őrjítő helyzetek nincsenek, a Bayern védelme tartja magát.
Hosszabbítás. Mintha kissé bágyadt lenne a meccs. Arra kell gondolni, hogy most már mindkét fél a 11-esekre vár és mindketten a kapusukban bíznak.
11-esek Madridban. A Bayern kezd. Heynckes nem szívbajos: csapatában a fél német válogatott, de - David Alaba az első. Egy nem egészen 20 éves majdnem-újonc a világ- és Európa-bajnok spanyol válogatott kapitányával szemben. Madridban. Belövi.
Mourinho nem kockáztat: Christiano Ronaldo, a világ leg…stb.. az első. Ma már belőtt egy 11-est. Majdnem két órája. De most nem: Neuer védi a bal alsóba tartó lövést…
Mario Gomez. Oda lövi Casillasnak, ahova az előbb Ronaldo Neuernek. De ez gól.
Jön Kaká. Majdnem ugyanoda lövi, ahova Ronaldo. Neuer megint véd.
Tony Kroos. Heynckes embere ő is, de nem ma este: 11-ese mintha el sem akarna menni a kapuig. Casillas véd.
Xabi Alonso, a Real gőzgépe megvárja, hogy Neuer elmozduljon és belövi. 2-1, Bayern.
Lahm kísérlete után is ennyi marad: Casillas véd.
Még él a Real reménye: jön Sergio Ramos. Bődületes erővel lövi az égbe a labdát.
Bastian Schweinsteiger, miután végigzakatolta a meccset és a hosszabbítást is, nyugodtan befejezi. Döntőben a Bayern.
Mourinho Realja 4-ből egyetlen büntetőt értékesít hazai pályán…
Casillas-Neuer amúgy 2-2.
Érdekes lesz egy BL-döntő, amelyen mindkét résztvevő védelméből kulcsemberek hiányoznak.
Európa Liga-elődöntők, visszavágók
Másnap, április 26-án este egy időben a talán méltatlanul kevés figyelmet kapó Európa Liga két visszavágó meccse – három spanyol csapattal - a döntőbe jutásért Valenciában és Bilbaoban. A Valencia három éve harmadik a spanyol ligában, az a csapat, amely legalább nem mindig távcsővel keresgéli a Realt és a Barcelonát a bajnoki táblázaton. Ellenfele az Atlético Madrid. Mindkét csapat nyert már Európa Ligát. Most a Valencia az esélyes. De az első meccsen már 4-1-re vezet ellenük a kiszámíthatatlan, időnként lenyűgöző, máskor lehangoló, korábban sokszoros bajnok és kupagyőztes Atlético Madrid. A végén 2-4-re feljönnek. Így 2-0 elég lenne a visszavágón. De nincs 2-0. 1-0 sincs. 0-1 van. Ez most megint a jó Atlético. Benne egy Adrian Lopez. 24 éves, tavaly nyár óta az Atlético játékosa. Gólgyűjtők figyelmébe. A 60. percben a 16-os jobboldali sarkának környékén hosszú labdát kap Diegótól (ex-Werder, ex-Juventus). Lopez ugrik, mellel nem csak leveszi, maga elé is teszi a labdát, s miközben a labda egyet pattan, ő egyet fordul és utána – bomba az ellenkező felső sarokba. Nem védhető. A Valencia sem. Döntőben az Atlético.
Ezzel egyidőben Bilbaoban az a két csapat mérkőzik, amelyek az idén tavasszal megszűntették az európai futballt Manchesterben: az angol bajnokság első és második helyezettjét kiejtő Sporting Lisszabon (Manchester City) és a Bilbao (Manchester United) visszavágója. Lisszabonban a Sporting 2-1-re nyer. Az európai futball nagydíja persze a BL. De idei felfedezettje bizonyosan egy megszállottnak tartott argentin edző, Marcelo Bialsa 2012-es terméke, a korábbi sokszoros bajnok, utóbb a spanyol középmezőnybe süllyedt, most ujjászervezett Bilbao. Kétszer is könnyedén, szinte magától értetődően verték a Unitedet. A Sporting komolyabb ellenfél. 18. perc: Bilbao, 1-0. A félidő vége előtt: Sporting, 1-1. Döntőbe jut a Sporting – ha így marad. Nem marad így. Az első félidő hosszabbításában újabb Bilbao-gól. 2-1. Ha így marad, hosszabbítás lesz. Nem marad így. Két perccel a vége előtt Fernando Llorente, aki már adott gólpasszt és fejelt kapufát is ezen az estén, beleteszi a lábfejét egy erős beadásba: 3-1.
Európa Liga döntő: Atlético-Bilbao. A spanyol bajnokság jelenlegi 6. és 7. helyezettje között. A Bilbao – 28 éve nem nyertek semmit - a spanyol kupa döntőjébe is bejutott. Ellenfele a Barcelona.
Még annyit, hogy Vicente del Bosque, az Eb-re készülő és persze esélyes címvédő spanyolok szövetségi kapitánya három lehetséges centerét is láthatta a múlt héten kedden és csütörtökön. Torres: gól a Barcelona ellen. Soldado (Valencia): veszekedik, reklamál, gólképtelen az Atlético ellen. Llorente (Bilbao): gól és gólpassz a Sporting ellen.
A spanyol futballt meglegyintették ugyan a múlt héten, de nem szédült el, él és virul azok után is, hogy két sztárcsapata nem jutott a BL döntőjébe.
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Futballemberek: erre a három áprilisi napra érdemes emlékezni
Várni kell, hogy kiderüljön, a héten földrengés volt-e vagy csak földmozgás az európai futball csúcsain. Április 24-én estig – példátlanul – 5 spanyol csapat volt Európa legjobb nyolc csapata között és reális feltételezés volt, hogy mindkét nagy kupa döntőjét spanyolok játsszák. S hogy a Barcelona lehet az első klub, amely képes megvédeni BL-győzelmét. Három nap alatt kiderült, hogy a csúcsfutballt is emberek játsszák. Életekkel és történetekkel.