szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

Január 29-én szombaton tisztújító közgyűlés dönt arról, ki vezeti tovább a Magyar Tenisz Szövetséget. A korábbi két tábor mellett a csatatéren időközben feltűnt egy harmadik is. Akkor most ki van kivel?

Az "újak" és jelöltjük

"A hazai tenisztársadalmon belüli békesség megteremtése érdekében, hosszas mérlegelés után úgy döntöttem, Ablonczy Balázst kérem fel, hogy induljon az Magyar Tenisz Szövetség elnöki pozíciójáért” – áll Nagy Tünde hivatalos közleményében. Bár a volt elnök a hvg.hu-nak decemberben még úgy nyilatkozott, újra szeretne indulni, végül mégsem jelölteti magát a január 29-ei részleges tisztújító közgyűlésen.

Ugyanakkor jelezte azt is, hogy nem szeretne kivonulni a teniszéletből, hiszen Ablonczy mellett betöltené az egyik alelnöki posztot. Nagy már tavaly is hangsúlyozta, hogy egységre van szükség a sportban és meg is nevezte azokat a gazdaságilag, politikailag és szakmailag elismert személyeket, akikkel az elindított reformokat végre tudná hajtani. A mostani csapatba tartozik Radó Péter (Novartis Zrt.), Sütő András(Naos Kft.), Kerekes Péter (Dreher Zrt.), Nagy László (Kunságszesz Zrt.), Fábián Balázs (OTP), Dr. Cser-Palkovics András, Dr. Pákay Péter, Temesvári Andrea, Köves Gábor, Krocskó József és Sávolt Attila.

Nagy Tündét a régi elnökség részéről az anyagiak előteremtése miatt érte a legtöbb támadás. Ablonczy szerint a szövetség anyagi stabilizációjához elsőként átláthatóvá kell tenni a szövetség működését, majd el kell fogadni egy szakmai konszenzuson alapuló programot. Ez az utánpótlás-neveléstől kezdve, a verseny- és társasági teniszen át, a klubtámogatási rendszeren keresztül a bíróképzésig mindent magába foglalna. Ezután jöhet a megfelelő finanszírozás és költséggazdálkodás kialakítása.

Elnökből alelnök: Nagy Tünde továbbra is dolgozni akar a sportágért

„Egyik fő célunk egy szövetségi kereteken belül működő, központi forráskerettel és felügyelettel rendelkező, folyamatos szakmai programokkal kialakított utánpótlás-nevelési rendszer kialakítása – mondta Ablonczy Balázs a hvg.hu-nak. – A kiemelkedő hazai tehetségeket nem ad hoc, hanem strukturált módon kell felkarolni, az egyébként más országokban vagy más egyéni sportban már jól működő személyi szponzoráció rendszerével.”

A szakmai csapat már egy ideje együtt van, de az új elnökjelölt azt is jelezte lapunknak, hogy bárkinek a támogatását szívesen veszik, aki a magyar tenisz érdekeit saját személyes érdekei elé tudja helyezni. "Aki a magyar teniszért valamit tenni szeretne, az természetesen megkapja a lehetőséget, függetlenül attól, hogy mióta vállal szerepet a sportág itthoni vezetésében" – erősítette meg a hvg.hu-nak Richter Attila, Ablonczy csapatának tanácsadója is.

„Az előző elnökségnek több év állt rendelkezésre, hogy változtassanak. Sok volt a jó kezdeményezés, áttörést viszont nem sikerült elérniük. Ez nem kritika, ez tény" – tette hozzá Richter.

Tehetségek és utánpótlás: továbbra is kulcskérdés mindkettő
AP

A beugró jelölt

Január 18-án Szűcs Lajos Fidesz-KDNP-s politikus, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke is hivatalosan jelezte, hogy indul a Magyar Tenisz Szövetség elnöki posztjáért. Bejelentése váratlan volt az újak és régiek szembenállása közepette.

"Számomra nincs régi vagy új elnökség - mondta a hvg.hu-nak Szűcs Lajos. - Indulásom oka a sportág szeretete mellett az, hogy már régebben is megkerestek volt játékosok és klubvezetők. Szomorúan látom, hogy klikkek alakultak ki a tenisztársadalomban és a széthúzás lett a jellemző. Az nem tartható, hogy az érdekcsoportok egymás teljes kiszorítására törekszenek."

A politikus szerint megválasztása esetén nem lesz gondja két ilyen felelősségteljes pozíció ellátásával, sőt kapcsolatai és az eddig szerzett tapasztalat csak előnyt jelenthetnek a Magyar Tenisz Szövetség irányításában. "Minden felelősségteljes pozíciónál az a legfontosabb, hogy az ember mögött minél szélesebb bázis legyen, amely a szakmai támogatást és a kontrollt adja. Nem a politikát akarom bevinni a teniszezők közé, hanem a magyar tenisztársadalmat akarom képviselni a sportpolitikai döntésekben."

A budapesti WTA-torna megóvása is fontos
Stiller Ákos

Személyi kérdésekkel kapcsolatosan az elnökjelölt elmondta: vannak jelöltjei, akikkel szívesen dolgozna együtt, de a tagság döntésére bízza az elnökség összetételét. "Nem hiszem, hogy az elnöknek kellene diktálni, hogy ki kerülhessen be az elnökségbe és ki ne." Szűcs Lajos az anyagiak tekintetében konkrétumokat nem említett, de az anyagi háttér biztosítását ígéri. "Mindent el fogok követni, hogy a sportágat sikerüljön benn tartani az állami (vagy NOB) finanszírozás keretei között, és ha lesznek közvetlen adóval támogatható egyéni sportágak, akkor a tenisz ebbe a körbe kerüljön."

Berényi János egykori elnökkel való jó kapcsolata miatt többen a "régiek" emberének tartják, de ennek szerinte nincs alapja. "Mindenkire számítok, aki a szövetségért akar dolgozni, és minden olyan próbálkozást, ami egyéni érdekeket helyez előtérbe, határozottan visszautasítok"  - szögezte le Szűcs.

Mit szólnak ehhez a "régiek?"

Az évek óta együtt dolgozó elnökségből, melyet többek között Koncz Zsolt, Keller László, Juhász Gábor és Hegedűs József neve fémjelez, senki nem jelölteti magát elnöknek, de továbbra is az elnökség tagjaiként képzelik el a közös munkát. Hegedűs szerint mivel nem tudtak együtt dolgozni Nagy Tündével, ez a vele egy csapatban lévő Ablonczy Balázzsal sem fog menni.

"Ablonczy úr korábban már kiállt Nagy Tünde programja mellett, de mivel nekünk éppen azzal volt gondunk, nem hiszem, hogy lehetséges lesz az együttműködés - fogalmazott Hegedűs, aki szerint az anyagiak határozzák meg a szakmai munkát. - Tavaly októberben például le kellett állítanunk szakmai projekteket, mert nem volt meg rá a megígért keret. Ez a jövőben nem fordulhat elő."

Ez az elsődleges oka annak, hogy a régi elnökség a másik elnökjelölttel, Szűcs Lajossal tudná elképzelni a közös munkát. "Lehet, hogy ő sem tud majd mindent megtenni, de meglátásom szerint nagyobb anyagi-, és aktív politikusként erősebb lobbilehetőség van benne. Ugyan nem jelölt meg szakmai csapatot maga mögé, de biztos vagyok benne, hogy ha megvannak az anyagi erőforrások, a szakmai rész megoldható."

Anyagiak nélkül minden bizonytalan

Hegedűs elmondta, hogy már beszéltek is a Fidesz-KDNP-s politikussal, de semmit sem akarnak ráerőszakolni. "Majd ő eldönti, kivel akar együttműködni, mindenestre  számunkra szimpatikus volt, hogy kompromisszumkésznek mutatkozott mindenkivel, és kimondott célja, hogy egy sorba állítsa a tenisztársadalmat." A konkrét problémákra térve hozzátette, hogy az utánpótlás támogatását eddig is fontosnak tartották, de nem volt meg rá az anyagi keret, és a probléma több szakmai kérdést is felvet.

"Kaptunk emiatt elég kritikát, ami szerintem csak akkor lett volna jogos, ha ott lett volna rá az anyagi forrás a szövetség számláján, és mi mégsem használtuk volna fel - magyarázta. - Többszörös támogatásról beszélni mindig jól hangzik, de a pénz megszerzésén túl már szakmai kérdés, hogy kinek adjunk támogatást, melyik korosztályt részesítsük előnyben, csak a legjobbakat támogassuk vagy például korosztályos csapatok kialakításában gondolkozzunk-e."

Az új elnökség mennyire lesz új?

Nagy Tünde 2010 márciusában került a szövetség élére, novemberben azonban az elnökség nagy részével együtt lemondott, az együttműködés és az érdemi munka hiányára hivatkozva. December 31-én így valamennyiük mandátuma lejárt. Három tag azonban - Nyírő László, Csallóközi Zoltán és Pázmándi József – ragaszkodott elnökségi pozíciójához, és korábbi szóbeli ígéretük ellenére sem voltak hajlandóak távozni.

 

A január 29-ei tisztújító gyűlés első körben visszahívhatja az említett három elnökségi tagot, ha a tagság kétharmada így szavaz. Ha nem, akkor továbbra is az elnökségben maradnak, de posztjuk a szabályok szerint visszahívásuk esetén is betöltetlen marad a következő, áprilisi gyűlésig.

 

Második körben történik az elnök megválasztása, aki automatikusan hozza magával két alelnökét. Mivel az elnökség tizenkét tagú, marad hat hely (három régiók szerint és három szakmai), melyek betöltésére ezután szavaz a szövetség, így akár még az is előfordulhat, hogy egy régiekből és újakból álló vegyes elnökség jönne létre. Ennek valószínűsége azonban csekély, hiszen így gyakorlatilag semmi sem változna tavaly év végéhez képest.

Vincze Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vincze Szabolcs Sport

Lesz-e rendszerváltás a magyar teniszben?

Nagy Tünde, a Magyar Tenisz Szövetség elnöke az érdemi munka és az együttműködés hiányára hivatkozva két hete lemondatta magát és az elnökséget. Ez azonban koránt sem jelenti azt, hogy el szeretne tűnni a sportág itthoni vezetéséből.

Vincze Szabolcs Sport

Magyar fiatalok Nadal, Federer és Clijsters nyomában

Az utóbbi években Babos Tímea és Fucsovics Márton a juniorteniszezők világelitjébe küzdötte magát, 2010-ben mindketten fantasztikus szezont zártak. Párhuzamos interjú a fiatal tehetségek eddigi eredményről és jövőjéről.