szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem csak a húszéveseké a világ – tartja a mondás, és ez az olimpikonokra is igaz. Tokióban lesz 12, de 66 éves versenyző is.

Tokió 2020
Sosem volt még ilyen olimpia, mint a tokiói - egy évet csúszott, szigorú járványügyi szabályok mellett, nézők nélkül, állandó fenyegetettség mellett zajlott. De lezajlott, és így is jó volt. És így is megvoltak a felemelő vagy drámai pillanatai, így is akadtak hősök, ünnepeltünk legendákat és fedeztünk fel új csillagokat. A hvg.hu cikksorozatában mindezeket megtalálja.
Friss cikkek a témában

A tokiói nyári játékok legidősebb résztvevője 52 évvel a legfiatalabb előtt jött világra. Az 1954. december 1-jén született ausztrál lovasnál, Mary Hannánál csak egyetlen nő, a brit Lorna Johnstone vett részt korosabban olimpián hivatalosan elismert sportágban: az 1972-esen, ugyancsak lovaglásban, 70 évesen.

A tokiói Hanna hatodik olimpiája lesz, 1996 és 2016 között a pekingin kívül valamennyin részt vett díjlovaglásban, de sosem ért el kiemelkedő eredményt: egyéni legjobbja a 24. helyezés volt még Atlantában, csapatban pedig a hatodik hely Sydney-ben.

AFP / DPPI / Christophe Bricot

Tokió egyik legidősebb férfi versenyzője is egy ausztrál lovas, az 1959. február 8-án született Andrew Hoy. Ő a nyolcadik olimpiáján indul – rajta kívül korábban erre csak tucatnyian voltak képesek, ausztrál nem volt köztük. Hoy először 1984-ben, Los Angelesben volt az ausztrál csapat tagja, azóta csak Pekingben és Rióban nem szerepelt. Mostanáig három arany- és egy ezüstérmet nyert lovastusában: a győzelmeket csapatban aratta (1992, 1996, 2000), egyéniben Sydney-ben lett második.

„Sohasem terveztem rekordot dönteni az olimpiáim számával. Csak egy vidéki srác vagyok, aki szereti a lovakat, szenvedéllyel viseltet a lovassport iránt és imád a legjobbak között versenyezni” – mondta, miután kiderült, hogy bekerült hazája küldöttségébe.

Számos sportágban nem ritka, hogy a negyvenes-ötvenes éveikben is képesek még remekül teljesíteni, a tornászoknál azonban meglehetősen ritka, hogy valaki középkorúként is ki tudja vívni az olimpiai indulás jogát. Az üzbég Okszana Csuszovitnyinának mégis sikerült ez a bravúr, ő 46 évesen szerepel majd Tokióban.

Az ugrás-specialista Csuszovityina 1992-ben a Független Államok Közössége, 1996-ban, 2000-ben, 2004-ben és 2016-ben Üzbegisztán, 2008-ban és 2012-ben pedig Németország képviseletében indult az olimpián. Barcelonában a csapatversenyben arany-, Pekingben ugrásban ezüstérmes lett.

Korábban azért váltott állampolgárságot, mert a németek sokat segítettek neki, miután kisfiánál leukémiát diagnosztizáltak. Ezzel akarta meghálálni a közreműködésüket. London után bejelentette a visszavonulását, Rio előtt mégis visszatért, hogy a hazája színeiben versenyezhessen. Ugrásban végül a hetedik helyen zárt. A riói finálé után újra elgondolkodott azon, hogy befejezi, de meggondolta magát. „Másnap reggel felébredtem, és rájöttem, hogy szeretnék felkészülni a következő olimpiámra, és megvalósítani az álmomat” – ami nem más, mint egy olimpiai érem Üzbegisztánnak.

A magyar csapat legidősebb tagja az 1975. augusztus 2-án született asztaliteniszező, Fazekas Mária lesz, aki 15 év után tért vissza a válogatottba, amikor kiderült: Póta Georgina gyereket vár. Ő volt az, aki Madarász Dórával és Pergel Szandrával kiharcolta a kvótát tavaly januárban. Azzal, hogy a koronavírus-járvány miatt egy évvel elhalasztották az olimpiát, a rutinos játékos részvétele is kérdésessé vált, hiszen Póta újra edzésbe tudott állni. Az athéni olimpián is szerepelt, csapatban 2000-ben Európa-bajnokságot nyert, kétszeres Eb-ezüst és háromszoros -bronzérmes tartalékként utazik Tokióba.

Ifjú tehetségek

Sokan úgy hiszik, hogy az olimpiákon van korhatár, ám a Nemzetközi Olimpiai Bizottság valójában nem szab meg ilyet: a szabályozást a nemzetközi sportági szövetségekre bízza. Ahhoz például, hogy valaki műugrásban indulhasson, legalább a 14. életévét be kell töltenie. A tornászokat még ennél is később, csak 16 éves koruktól engedik versenyezni a világbajnokságokon és az olimpiákon.

Nem szabnak meg viszont minimum életkort asztaliteniszben, így aztán ott lehet Tokióban a 2009-ben, a polgárháborútól sújtott szíriai Hamában született Hend Zaza. A lány ötévesen próbálta ki a sportágat, edzője, Adham Aljamaan pedig hamar felismerte, micsoda tehetséggel van dolga. Zaza gyorsan fejlődött, amihez hozzájárult az is, hogy engedélyt kapott arra, hogy nála idősebb fiúkkal gyakorolhasson. Manapság hetente hatszor edz, naponta három-három órát egy korántsem világszínvonalú teremben. Az olimpiai kvótát tavaly februárban, néhány héttel a születésnapja után szerezte meg a nyugat-ázsiai selejtezőn. A fináléban egy nála 31 évvel idősebb libanoni játékost győzött le.

Szintén rendkívül fiatalon, mindössze 13 évesen és 44 naposan válik olimpikon a brit-japán származású Sky Brownból, aki 2008. július 12-én született. A gördeszkások park számában érdekelt lánynál fiatalabb brit sportoló még sosem vett részt a játékokon. Brown nem csak deszkás körökben óriási sztár: az Instagramon 835 ezer követője van. Ha tavaly megrendezték volna az olimpiát, vélhetően lemaradt volna róla, májusban ugyanis óriásit esett egy 4,5 méter magas rámpáról, és életveszélyes sérüléseket szenvedett: többszörös koponyatörést diagnosztizáltak nála, de eltört a bal karja, de a szíve és a tüdeje is megsérült. Két hónap múlva azonban már újra edzett.

A magyar küldöttség legfiatalabbja az úszó Veres Laura, aki 2005. augusztus 21-én született. Ő volt az, aki a márciusi országos bajnokságán úgy nyerte meg a 200 méteres gyorsúszást, hogy a mezőnyben ott volt Hosszú Katinka is. A háromszoros olimpiai bajnokot egy hónappal korábban egy felkészülési versenyen is maga mögé utasította. A májusi, budapesti Eb-n a 4x200-as női gyorsváltó tagjaként ezüstérmet nyert. Sós Csaba szövetségi kapitány ugyanebben a számban számít rá Tokióban.

(Az olimpia honlapja szerint az indulók névsora még változhat.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!