Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Show-elemekkel tarkított világkupaversenyt szervez a BOK Sportcsarnokban a Magyar Öttusaszövetség, amelynek elnöke azt szeretné elérni, hogy a jövőben a sportág magyar képviselői a szabályváltozásoknak „alakítói, ne pedig elszenvedői” legyenek.

Rekordszámú versenyző nevezett a jövő keddtől szombatig zajló öttusa-világkupára, amelynek szervezője, a Magyar Öttusaszövetség (MÖSZ) azt szeretné, hogy az esemény a sportág „kirakatversenye” legyen. A mezőnyt harminc ország 180 versenyzője alkotja majd, Magyarországot hét nő és hat férfi képviseli, köztük Gulyás Michelle, a párizsi olimpia aranyérmese.

A teljes egészében a BOK-csarnokban zajló, fedettpályás versenyt – amelyre a nézők regisztráció után ingyen mehetnek be – látványos külsőségek között rendezik meg, a tusákat fény- és hangeffektek, show-elemek vezetik fel és kísérik, a szombati döntők alatt pedig DJ is gondoskodik majd a hangulatról – mondta az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón Balogh Gábor, a szövetség elnöke.

Az olimpiai ezüstérmes, világbajnok sportvezető arról is beszélt, hogy a korai időpont miatt szervezik a versenyt fedett helyszínre, az új tusa, az akadályverseny pályája (OCR) ugyanis hetven méter hosszú, ekkora, a versenyzőket az időjárás viszontagságaitól megóvó tető felállítása pedig lehetetlen pénzügyi helyzetbe hozta volna őket.

Balogh beszámolt arról is, hogy a MÖSZ elnyerte a jövő évi világkupadöntő rendezésének jogát, ami nem jelenti azt, hogy vk-forduló nem lesz itthon. A finálét május végére tervezik, a vk-versenyt pedig két héttel korábbra, a kettő között nemzetközi edzőtábort szerveznének, lehetőség szerint minél több külföldi sportoló részvételével.

Belák János, a MÖSZ felnőtt- és utánpótlás-válogatottért felelős sportszakmai vezetője szerint kiváló formában vannak a magyar versenyzők, de figyelmeztetett: az idei átmeneti év. „A junior tehetségek egyre több lehetőséget fognak kapni arra, hogy a felnőtt mezőnyben tapasztalatot szerezzenek, a felnőtteknél pedig úgy terveztünk, hogy egy picivel több időt kapjanak az alkalmazkodásra az akadálysporthoz. A kairói világkupa azonban pici meglepetést hozott, látva Michelle teljesítményét [a negyedik helyen végzett – a szerk.], de ugyanez a férfi versenyzőkre is igaz. Nagyon hamar át tudtak állni az új sportágra, ez is mutatja, hogy a magyar öttusanevelés, tehetséggondozás kiváló színvonalon folyik.”

A nőknél az olimpiai bajnok Gulyás, a tavaly vb-2. és olimpiai 4. Guzi Blanka, a vb-3. Erdős Rita és az utóbbi kettővel együtt csapatban világbajnok Bauer Blanka, továbbá Varga Orsolya, Eszes Noémi és Mészáros Emma képviseli a magyar színeket. A férfiaknál a tavaly vb-ezüstérmes Szép Balázs, a 2022-ben Európa-bajnok Bereczki Richárd, az idei első, kairói vk-n 2. Koleszár Mihály, valamint Tamás Botond, Gáll András és Tárkányi Zsombor versenyez majd. Bőhm Csaba a betegsége miatt került ki a keretből.

A vk kedden a női selejtezővel kezdődik, szerdán a férfiak selejtezőjét és a női elődöntősök rangsoroló vívását rendezik. Csütörtökön lesz a női elődöntő és a férfiak körvívása, pénteken a férfiak elődöntője. A finálékat szombaton rendezik.

Célkeresztben Los Angeles és Brisbane

Balogh Gábor az eseményen azt is kiemelte, hogy jelenleg nagyon jó a viszony a magyar és a nemzetközi szövetség új vezetése között – az amerikai Robert Stullt tavaly novemberben választották meg a sportágat 1993 óta irányító Klaus Schormann helyére –, ezt pedig arra szeretnék felhasználni, hogy a küszöbönálló újabb szabályváltozásoknak „alakítói, ne pedig elszenvedői” legyenek.

Dönteni kellett: vagy lovak, vagy olimpiai szereplés

Az elmúlt három évben az öttusa világa a lovaglás leváltásának lehetőségétől volt hangos. A tokiói olimpia vízválasztónak bizonyult, a lovaknak menniük kellett, és a sok alternatív megoldás sem menthette meg őket. De miért most történt mindez, és mi volt az utolsó csepp a pohárban?

„Eredményesek akarunk lenni 2028-ban az olimpián, ez a legfontosabb célunk (…). Emellett 2026-ban lesz az utolsó lehetősége az öttusasportnak megmutatnia magát azelőtt, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a brisbane-i játékok programjáról döntene. Ezért is nagyon fontos, hogyan sikerül megszervezni a jövő évi vk-döntőt, és bízunk abban, hogy az öttusázóinknak a sportdiplomáciai oldalról akár a szabályoknak a helyes irányba terelésével tudunk majd segíteni” – magyarázta.

A HVG-nek arra a felvetésére, hogy nyilván mindenki a saját versenyzői erősségeinek megfelelően szeretné befolyásolni a szabályváltozásokat, az elnök azt felelte: „Szerintem nagyon kevesen gondolkodnak ennyire előre.”

Balogh köszönetet mondott a sportért felelős államtitkárságnak is azért, hogy be tudják szerezni a versenyzők felkészüléséhez szükséges OCR-eszközöket. A nemzetközi szövetség hivatalos beszállítójától érkező, darabonként nagyjából 33 millió forintba kerülő pályákból hármat már használatba vettek, további három beszerzése jelenleg is zajlik, és a nyáron még három érkezik majd Magyarországra, így addigra minden régiót fel tudnak szerelni, ahol öttusaedzés folyik.

A kapitány vállalja a felelősséget

A párizsi olimpia előtt nagy vihart kavart, hogy a szövetség elnöksége felülbírálta az akkori kapitány, Martinek János döntését, és nem az általa javasolt Erdős Ritát, hanem Gulyás Michelle-t nevezte a játékokra Guzi Blanka mellett. Hogy ez milyen hatással volt Gulyásra, arról tavaly a HVG-nek adott portréinterjúban, idén pedig a Penge podcastban mesélt részletesen.

Gulyás Michelle: Egy pszichológiai könyvet írhatnék lassan – Penge podcast Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással

Bárhová megy, a bemutatásánál a nevéhez hozzáragasztják: olimpiai bajnok. Pedig alig volt már hátra egy hónap a párizsi játékok megnyitójáig, amikor eldőlt, hogy a szövetség őt nevezi. Gulyás Michelle meghálálta a bizalmat, a hosszú évek alatt elsajátított mentális technikákat is bevetve, flow állapotban versenyezve győzött az utolsó olyan öttusaversenyen, amelyben még szerepelt a lovaglás.

Martinek az öttusaversenyek helyszínén, a versailles-i kastély parkjában Gulyás győzelme után kijelentette, hogy nem emiatt, de a szerződése lejárta után nem folytatja tovább szövetségi kapitányként, ezért a szövetségnek új szakvezetőt kellett választania. Tavaly Balogh Gábor arról beszélt lapunknak, olyasvalakit keres a posztra, „akit elfogadnak a versenyzők, aki egyenesen, kőkeményen bele tud állni a döntéseibe”, s a legtöbbet az illető személyisége nyomja majd a latban. A választás végül Belák Jánosra esett, aki addig az utánpótlásban zajló szakmai munkáért felelt.

„Nagyon boldog vagyok, hogy itt van, a sportolóknak mind a mentális, mind a fizikális felkészítése nagyon jó kezekbe került. Olyan szakemberről beszélünk, aki elhivatottan és alázatosan segíti a versenyzőket. Nagyon fontos, hogy ha sikert akarunk elérni, akkor meglegyen a jó kapcsolat a szövetségi kapitány és a versenyzők között. Most, úgy látom, megvan” – magyarázta Balogh a sajtótájékoztatón. Kijelentésére a szintén az asztalnál ülő Gulyás Michelle bólogatva helyeselt.

Lapunknak arra a kérdésére, hogy az új, immár Belák által kidolgozott válogatási elvekkel megelőzhető-e a tavalyihoz hasonló feszültségek kialakulása, Balogh igennel válaszolt. Szerinte Párizs előtt túlságosan nagy súllyal szerepelt a válogatási szempontok között a világbajnokság, amely Gulyásnak gyengébben, Erdősnek viszont jól sikerült, ám Martinek annak ellenére ragaszkodott a döntéséhez, hogy ő maga is tudta: az évek óta konzisztensen jól szereplő, de az utóbbi három versenyén rosszabb eredményeket elérő Gulyással volt nagyobb esély az olimpián.

Belák fejlődést, innovációt ígér

Az új szövetségi kapitány szerint a minőségi munka alapfeltétele, hogy visszatérjen az egyensúly, a nyugalom a rendszerbe, és megerősödjön a bizalmi kapcsolat a klubok, a versenyzők, az edzők és a szövetség között. A tervei között szerepel egy tudományos munkacsoport felállítása, amelynek a válogatott versenyzők támogatása lesz a feladata, ebben Halla Péter párbajtőr-mesteredző és Pádár Zsófia, az OCR-szövetség edzőbizottságának tagja is komoly szerepet kap.

Az öttusázók felkészítésében Belák János felhasználná a labordiagnosztikából kiinduló adatelemzéseket, e mellé pedig becsatolná az innovációt. „Ez sajnos a sportágunkból kikopott. Az utolsó szakirodalom a magyar öttusában már közel negyvenéves” – érzékeltette a helyzetet.

A mesterséges intelligenciának is szerepet szánnak a megújulásban, erről szólva a szakvezető azt mondta, sok olyan terület van, ahol ez tehermentesíteni tudja a szakembereket, új ötleteket, innovatív megoldásokat javasol. Emellett az élettani mutatókat mérő készülékek egy részében is dolgozik már az MI, amely egyre személyre szabottabban finomítja a mérési adatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!