szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ingyenes, internetezők által szerkesztett adatbázis német verziójába számítógépes kalózok olyan linket illesztettek, amely a Blaster nevű vírus ellen ígér védelmet, ám valójában nem más, mint egy rosszindulatú kód.

Biztos, hogy az információk
megbízhatóak?
© sxc.hu
A Sydney Morning Herald értesülése szerint link befűzése után számos német felhasználónak küldtek levelet a Wikipedia nevében, amelyben felhívták a figyelmüket, hogy az online enciklopédia megoldást kínál a Blaster ellen.

A népszerű weboldal adminisztrátorait rövid időn belül értesítették az esetről, így azóta a szóban forgó oldalt eltávolították az enciklopédiából.

A Sophos nevű biztonságtechnikai cég szerint a Wikipedia nyílt modelljéből adódik az efféle kockázat, s felhívta a felhasználók figyelmét, hogy telepítsenek megfelelő védelmi szoftvereket számítógépeikre.

„A Wikipedia, s a hozzá hasonló oldalak nyíltsága – amely lehetővé teszi, hogy bárki szerkessze az ott található tartalmakat – egyrészt nagyon hasznos, hiszen állandóan friss információk szerepelhetnek bennük, másrészt viszont csökkenti a megbízhatóságukat” – nyilatkozta a Sydney Morning Heraldnak Graham Cluley, a Sophos fő technikai tanácsadója.

A Wikipediát érzékenyen érintheti a bejelentés, ugyanis múlt héten hozták nyilvánosságra, hogy több tucat életrajzi bejegyzést egyszerűen átmásoltak más honlapokról.

Daniel Brandt, az online enciklopédia egyik legfőbb kritikusa nem kevesebb mint 12 000 wikis bejegyzésből másolt be egy-két mondatot a Google-ba, s 142 esetben bukkant plágium nyomaira. Ezek közül sokat azóta eltávolítottak a Wikipediáról.

„Azt hirdetik magukról, hogy majdnem olyan jók, mint az Encyclopedia Britannica” – nyilatkozta Brandt az Associated Pressnek pénteken. „Szeretnék elnyerni a nagyközönség bizalmát.”
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A Wikipedia és a Yahoo! együttműködése

Az ismert keresőmotor különleges szolgáltatással bővül. A jövőben a felhasználók az internetezők által szerkesztett Wikipedia online enciklopédia tartalmához is hozzáférhetnek a portálon keresztül.

Média

Wikipédia: szerkesztési háborúk az interneten

Lehet-e tárgyszerű és semleges egy olyan lexikon, amelynek szócikkeit bárki bármikor szerkesztheti? A Wikipedia internetes tudástár készítői szigorú normarendszer betartatásával próbálkoznak, mégis napirenden vannak a szerkesztési háborúk, a magyar változat - a Wikipédia - fennállásának legnagyobb válságát éli át.

Média

Wikipedia: Össznépi kezdeményezés

Az olvasók által is szerkeszthető internetes lexikon, a Wikipedia dinamikus fejlődése az internetpiac nagyágyúinak figyelmét is felkeltette.

Vélemény

Politikai csatározások a magyar Wikipédiában

A jelenleg körülbelül 38 ezer szócikket tartalmazó magyar Wikipédia gyors növekedése ugyanabból fakad, amiből kétséges megbízhatósága: más nyelvű társaihoz hasonlóan bárki szerkesztheti. A többnyire a dilettantizmus jegyeit mutató lexikon jó szándékú munkatársai nem tudják megakadályozni, hogy néhány szélsőséges politikai nézeteket valló szócikkíró ne kompromittálja az amúgy hasznos kezdeményezést.

MTI Világ

Riválist kap a Wikipedia

Rivális enciklopédiát indít be a Wikipedia, a legnagyobb és legnépszerűbb internetes lexikon egyik alapítója, mert több "profizmust" szeretne látni az ismeretterjesztés eme új lehetőségében.