szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már ma realitás, a jövőben azonban széles körben bevett gyakorlat lehet az ébrentartó anyagok adagolása a dolgozóknak, a hatékonyság oltárán áldozva.

A kávé átalakulhat puszta
élvezeti cikké
© sxc.hu
Az emberi faj saját korlátaiba ütközött. Ehetünk a munkaasztalunknál, szocializálódhatunk a pihenőszobában és smsben szervezhetjük le a következő randit, de előbb vagy utóbb kénytelen mindenki aludni. „18-19 órányi ébrenlét után az emberi agy működésének hatékonysága erősen csökkenni kezd” – mondja Andrew O. Jamieson dallasi altatógyártó szakértő. „A kávé ugyan ébren tart, de egy idő után nem vagy képes megfelelően odafigyelni” - teszi hozzá.

Az olyan régivágású stimulánsok, mint a koffein, az amfetaminok és a Ritalin nevű gyógyszer hamarosan perifériára szorulhatnak az újfajta serkentők térhódítása nyomán. Az ébrentartó tabletták következő generációja nem csak ébren tartja a dolgozó embert, de tettre készen, feladatára koncentrálva, jó közérzetet biztosít neki egész éjjel de akár egész másnap is - írja a Popular Science. Érdemes megjegyezni a következő neveket: Modafinil – az amerikai élelmiszer- és gyógyszerügyi főhatóság (FDA) által már 1998-ban bejegyzett, eredetileg a narkolepszia kezelésére használt szer – melyet ma Provigil néven forgalmaznak és az amerikai légierő pilótáitól az egyetemi vizsgázókig, sokan használják, legálisan vagy illegálisan.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A pennsylvaniai Cephalon cég armodafinil nevű anyaga jelenleg várja a forgalomba hozáshoz szükséges engedélyeket a FDA-tól, s a gyártó ígérete szerint egyetlen dózis akár 40 órán át ébren tarthatja a dolgozót. A kaliforniai Cortex pedig kifejezetten a katonaságnak fejleszti a CX717 kódnevű saját ébren tartó anyagát, melytől a pilóták akár 40 óránát többet is képesek egy huzamban repülni. Ezek a szerek eredetileg alvási zavarok kezelésére hivatottak.

A kutatók azonban ma már tudják, miért sokkal hatékonyabbak ezek a serkentők a hagyományos stimulánsoknál, melyek főleg a testet pörgetik fel. Az új megoldások hátterében az áll, hogy a szerekkel az agy alvásközpontjára vannak hatással, így a használók nem érzik magukat nyugtalannak, vagy furcsának, szimplán ébernek. A CX717-et makákó majmoknak adagolva, azok gyakran a jól kipihent, anyagmentes agyműködésüket meghaladó képességeket mutattak. Barbara Sahakian a Cambridge Egyetem pszicho-farmakológusa szerint „mindenképp kognitív serkentő a szer”. A tudós kísérletei során arra jutott, hogy a Modafinilt kapott önkéntesek, hatékonyabban terveznek, jobban koncentrálnak, hatékonyabban képesek figyelni a környezetükre, sőt a memóriájuk némely részét is serkentette az ébrentartó szer.

A bökkenő csak az, hogy semmilyen szer nem képes helyettesíteni az alvást középtávon sem. Az alvásmegvonásáról évtizedek óta tudott, hogy veszélyezteti az immunrendszer hatékony működését, depressziót és egyéb rendellenességeket okoz. A gazdasági nyomás mégis nagy az ilyen szerek kiötlésére. Ha csak napi négy órát veszünk el az alvással töltött időből, az évi 1500 órával több munkát jelentene, vagyis 9 havi extra „túlórát”. A történelem során számos nagyformátumú férfi Napóleontól, Edisonon át Churchillig megvolt alig pár óra alvással naponta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Autó

Elalvásgátló ügyel a sofőrök éberségére

A Siemens új fejlesztése a fáradás legkisebb jeleire is figyelmezteti a teherautó-sofőrt. A német autópályákon történő minden negyedik baleset a túlzott fáradtságra, a volán melletti elalvásra és a kellő koncentráció hiányára vezethető vissza.

hvg.hu Karrier

Tippek, hogyan maradjunk éberek egy megbeszélésen

Amikor egy munkacsoport kihívásokkal néz szembe, a kommunikációs készségek mindig jelentős szerepet játszanak. Egy ilyen környezetben nincs a figyelemnél fontosabb készség, mert a másik ember meghallgatásán keresztül értjük meg az illető nézőpontját. Tippek és tanácsok a HVG Könyvek kiadásában megjelent Projektmenedzsment című könyvből.