szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Japán tudósok szájon át alkalmazható koleragyógyszert fejlesztettek ki, amelynek hordozóanyaga a rizs egyik proteinje. Egyelőre még csak egereken próbálták ki, de teljes sikerrel.

A Tokiói Egyetem munkatársai rámutattak, hogy az új gyógyszernek alapvetően két nagy előnye van más koleravakcinákkal szemben. Egyrészt nem igényel hűtést, ami azért életbevágó, mert a harmadik világban, ahol a legégetőbb a szükség koleragyógyszerekre, a hűtés megfizethetetlenül drága, másrészt a szájon át történő alkalmazhatóság jóval nagyobb biztonságot és sterilitást jelent.
 
A rizs proteinje továbbá lehetővé teszi, hogy a hatóanyag ne a gyomorban oldódjon fel, hanem a bélrendszerben, vagyis ott, ahol immunreakciót kell kiváltania, hogy a szervezet leküzdhesse a betegséget. A kolera akut bélrendszeri fertőzés, amelyet a Vibrio cholerae elnevezésű baktérium okoz.
 
A következő lépésben a kutatók főemlősökön tesztelik az új készítményt, ám hogy emberen mikor próbálhatják ki, még nem tudni.
 
Mindenesetre az ötlet más betegségekkel szemben kifejlesztendő gyógyszereknél is kiaknázható - hangsúlyozzák a kutatók -, mivel a rizsprotein más vakcináknak, így például az anthrax, az influenza vagy akár a HIV elleni szereknek is hasznos hordozója lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Feltérképezték a rizs génjeit

Sikeresen befejezte a rizs genetikai kódjának feltérképezését egy nemzetközi kutatócsoport. A tudományos áttörés a kutatók szerint lehetővé fogja tenni az emberiség felének alaptáplálékát képező növény olcsóbb és hatékonyabb termesztését.

hvg.hu Tech

Japán találmány: hideg vízzel forró rizst

Egy környezetvédelmi tanácsadó cég és néhány fejlesztő olyan minőségét hosszan megőrző ételcsomagolást fejlesztett ki, mely gőzölgő főtt rizst készít kizárólag hidegvíz hozzáadásával.

Panoráma Tech

Génmódosított rizs a vakság ellen

Brit tudósok géntechnikai eljárással olyan rizsfajt alakítottak ki, amely csökkentheti a gyermekek A-vitaminhiányát és így elősegítheti a vakság elleni küzdelmet a harmadik világban - jelentette a BBC brit közszolgálati rádió.

MTI Tech

Emberi génekkel dúsított rizsből készülhet mesterséges anyatej

Emberi géneket ültet a rizsbe egy amerikai biotechnológiai cég. A rizsszemek az anyatej alkotóelemeit tartalmazzák. Amennyiben az eljárás sikeres lesz, a bébi tápszerek legnagyobb szépséghibája szűnhet meg, hiszen eddig ezeknek a készételeknek semmi közük nem volt az anyatejhez, - írja a Nature című tudományos lap online kiadása.