szerző:
BBC
Tetszett a cikk?

Egy a tengerek hullámaiból energiát előállító lebegő erőművet tesztelnek a közeljövőben a skóciai Orkneyben.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A tengerszint alatt legalább hat méterrel lebegő Archimedes Wave Swing erőművet, melyet az AWS Ocean Energy készít demonstratív céllal, az Európai Tengeri Energiaközpont (EMEC) állítja üzembe - írj a BBC.

A Ross-shireben gyártott eszköz egy henger alakú bója, melyet a tengerfenékhez rögzítenek. A bóját érő hullámok egy felső karimát mozgatnak az alsó rögzített hengerhez képest, mely így elektromos áramot termel.

Az Archimedes Wave Swing az észak-skóciai Orkney szigetcsoport partjainál áll majd üzembe jövőre, s a skót kormányzat 2,1 millió fonttal támogatja a fejlesztést.

A gyártó AWS szerint, mivel a bóják a víz alatt helyezkednek el, sem a látképet nem rontják majd, sem a hajók számára nem jelentenek veszélyt, de az áramtermelők úgy lettek megtervezve, hogy erős viharoknak is ellenálljanak.

A Stromness székhelyű EMEC-et azért hozták létre, hogy segítse a tengeri energiatermelés terjedését és a prototípus után további megoldásokat kínáljon az erre nyitott cégeknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az óceánokon gyakoriak a 30 méter magas óriáshullámok

Az óceánokon valószínűleg sokkal gyakoribbak a 30 méteres hullámok, mint eddig vélték a kutatók: ezt a hajózás története során többször leírták, de ezúttal brit kutatók hajójukon és a saját bőrükön tapasztalták meg az óriáshullámokat, amelyeket vizsgálataik szerint az óceáni mozgások és a széláramlatok közötti rezonancia váltott ki.