szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Megfelelő „tálalással” tehát teljesen megváltozhat a kép jellege, a...

Megfelelő „tálalással” tehát teljesen megváltozhat a kép jellege, a kérdés csak az: hogyan tudjuk ezeket a nem mindennapi effektusokat rávarázsolni már elkészült fotóinkra? Az opticVerve szoftvere, a Virtual Photographer rengeteg variációt képes egy képből előállítani. A legjobb azonban az, hogy ingyenes! Maga a szoftver nem más mint egy 300 kilobájtos plugin – nincs is más dolgunk, mint a virtualPhotographer.8bf nevű fájlt belerakni képfeldolgozó szoftverünk „plugins” könyvtárába (a Photoshop esetében ez a Program Files/Adobe/PhotoShop/Plug-Ins nevű könyvtár, de más szoftvereknél sem bonyolultabb). Arra persze vigyázzunk, hogy a képfeldolgozó szoftver ne fusson, miközben a plugint másoljuk. Ezután elindítjuk a Photoshopot (vagy amink van), és a modul máris használható (legtöbb esetben a filter vagy az effects menüben található). 
Miután betöltöttük a manipulálni kívánt fotót, nincs is más dolgunk mint elindítani a virtualPhotographert és egy legördülő menüből kiválasztani a kívánt effektust.

Két kategóriát találunk: színes és monokróm. Előbbi értelemszerűen a kép színeit változtatja, így tehetünk egy fotót „melegebbé”, drámaivá, utánozhatjuk a divatfotók színeit, és így tovább... A monó effektusok főleg újságpapír, mindenféle nyomatok, elöregedett fotók és festmények „utánzására” szolgál. Persze nem mindegy, hogy az eredeti fotónk milyen volt, hiszen egy eleve gyenge minőségű képből ez a plugin sem képes jobbat készíteni. A legjobb, ha olyan fotókat manipulálunk, amelyek nagyfelbontású digitális géppel készültek (természetesen színesben), és lehetőleg semleges színeket/fényeket és árnyékokat kaptunk el rajtuk. A legördülő menü effektjein kívül egy kattintással megváltoztathatjuk a fotó (illetve a virtuális film) típusát és sebességét (25ASA-tól 1600-ig), és persze tehetünk piros-kék és zöld szűröket is a képre. Ezeket a változásokat (főleg a film „sebességét”) persze csak profi, fotográfus szemek fogják észrevenni. Ha esetleg nagyon túlbonyolítottuk volna a beállításokat, akkor lehetőségünk van elmenteni őket  a pluginon belül. Ez akkor is hasznos, ha valamelyik effektust több képen, vagy a későbbiekben is alkalmazni akarjuk.

Paparazzi vagy újságpapír?

Ténykedésünk hatásait egy előnézeti ablakban rögtön megis tekinthetjük, ha pedig elégedettek vagyunk, akkor csak a „process” gombot kell megnyomnunk és máris készen van a módosított fotó. A beállításokkal kísérletezzünk bátran - néha egészen elképsztő eredményt kapunk: egy-egy unalmas családi kép hirtelen egy remekművél változhat, ha eltaláljuk a megfelelő effektust. 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

UFO fényképek

A legfontosabb lépés a helyes “alapkép” kiválasztása, UFO-t ugyanis nem...

techline.hu Tech

Művészi fotók

Töltsük be a manipulálni kívánt fényképet – az...