Tetszett a cikk?

Miközben Magyarországon is csökken a minden korábbinál élesebb képet ígérő nagy felbontású tévékészülékek ára, szabványaik még csak alakulnak, hozzájuk való magyar nyelvű adás pedig egyáltalán nincs.

Józan mérlegelés és némi műszaki ismeret szükséges ahhoz, hogy az ember, még ha a pénze megvolna is rá, mégse cserélje tévékészülékét nagy felbontásúra (high definition, vagyis hdtv). Nem könnyű az efféle önmérséklet, amikor a gyártók és a kereskedők - különösen így karácsony előtt - a csábító HD ready, sőt full HD (vagyis a majdani HD-vételre előkészített, illetve arra teljesen alkalmas) címkékkel kínálják az amúgy is népszerű lcd- és plazmatévéket. A tájékozatlan vásárló azonban úgy járhat, mint pár évtizeddel korábban az, akinek színes tévét küldött a gazdag külföldi nagybácsi, ám hazájában azon is csak fekete-fehér műsorokat nézhetett.

Napjainkban és a közeljövőben igen kevesen élvezhetnek Magyarországon hdtv-adást: azok, akiknek HD-képes egyéni műholdvevőjük van. (Természetesen nagy felbontású dvd-lejátszókból is lehet HD-minőségű jelet előcsalogatni, ám a beléjük való lemezeket csak igen drágán és kis választékban lehet kapni - lásd Frontális ütközés című cikkünket a 68. oldalon.) Arra pedig bizonyosan csalódás vár, aki karácsonykor magyar nyelvű HD-adást nézve szeretné kipróbálni az új tévét.

A kingofsat.net honlap összeállítása szerint az Európába sugárzó műholdak november végén összesen nyolcvan hdtv-csatornát közvetítettek (beleszámolva azokat is, amelyek pusztán az új technikát prezentálják), és ezeknek csak kis része fogható kódolatlanul, előfizetés nélkül. A hazai kábelhálózatok vagy műholdas szolgáltatók közül a HVG tudomása szerint még egy sem vett fel ilyen csatornát a csomagjába. (A boltokban pompázó HD-készülékeket rendszerint gondosan öszszeállított dvd-kkel táplálják, és nem olyan tévéműsort mutatnak rajtuk, amilyet a vevő otthon látni fog.)

A magyar hdtv-műsorok gyártására várni kell még. A Magyar Televízió (MTV) akkor kezdi HD-technikával rögzíteni műsorait, ha elkészül - a tervek szerint 2009-ben - az új gyártóbázisa. Az MTV kommunikációs igazgatóságán, bár a konkurencia terveit nem ismerik, azt válaszolták a HVG kérdésére, hogy az MTV lesz az első országos televízió, amely képes lesz HD-tartalmak előállítására és sugárzására. Az első HD-sugárzást az MTV a 2008-as pekingi olimpia idejére tervezi - az eseményről minden, magára valamit adó tévé HD-közvetítéseket ad majd -, de a "HD-olimpiát" csak az m2 kevesek által használt digitális műholdas csatornáján lehet majd fogni. A mostani tervek szerint az m1 HD-változata csak a földfelszíni (egyszerű antennával fogható) műsorszórás 2012-re tervezett digitalizálásától kezdve indul.

A magyarországi elsőségért - ha nem is az országos tévék között - harcba száll egy kis filmstúdió, a Saint Media Zrt. is, illetve az általa szervezett Magyar HD Média Konzorcium. Egyelőre egyikük honlapján sem található érdemi információ, de Ujfalusi László produkciós igazgató a HVG-nek azt mondta: elsőként jelentették be az Országos Rádió és Televízió Testületnél, hogy HD-műsorok szolgáltatására készülnek. A stúdió szerénynek tűnő körülményei ellenére Ujfalusi 2008 tavaszára jósolja külföldi HD-produkciókat vásárló és azokat - szinkronizálás után - a digitális kábelhálózatokba eljuttató, MHD1 nevű csatornájuk beindulását.

Nem jósol gyors áttörést Kereszty Gábor, a magyar Tv2-t is tulajdonló müncheni ProSiebenSat.1 konszern tartalomfejlesztési alelnöke, aki szerint "a HD túl van misztifikálva, egyelőre inkább a készülékgyártók lobbiznak érte". A tévék műsorainak nagyobbik része amúgy sem saját gyártású - fejtegette -, a vásárolt néznivaló tekintélyes hányada pedig a nagy, főképp amerikai filmarchívumokból kerül elő, illetve az utóbbi években (de még a HD bevezetése előtt) gyártott sorozat. Ezek még évekig uralni fogják a képernyőket. Kereszty szerint a következő években a kereskedelmi tévékben a HD-produkciók inkább csak kiemelt, kedvcsináló műsorok lesznek. Más a helyzet az olyan speciális csatornákkal, amelyek közül az elsők már meg is jelentek - többnyire kódolt, előfizetős formában - az európai műholdakon: sport-, mozi-, tudományos és természetfilmek. Kereszty szerint a szélesebb közönségnek szóló tévéknél az átállás ugyanolyan fokozatos lesz, mint a fekete-fehérről a színes tévézésre, és nehéz megjósolni, hány év múlva jön el az a pillanat, amikor már bosszantóvá válik, hogy valaki még mindig régi készüléken nézi a sok HD-tartalmat.

Még zavaróbb lehet az ellenkezője: az új szupertévén rosszul mutat majd a régi adás. Ennek magyarázata abban az egyszerű tényben rejlik, amiről a technikában járatlanok is meggyőződhetnek, ha közel hajolnak a képernyőhöz: a kép sorokból, azokon belül apró képpontokból tevődik össze. Az Európában is elterjedt, évtizedek óta használatos PAL-norma 576 soros, miközben a hdtv képe 720 vagy 1080 sorból épül fel. Ezt pedig 576 sornyi képpel nehéz szépen kitölteni. Bármennyire igyekeznek a HD-készülékek számítógépes úton konvertálni a jeleket, a hagyományos kép ezeken a képernyőkön túlságosan szemcsés lesz, ráadásul a hibái is felnagyítódnak.

Második oldal (Oldaltörés)

Ami a Magyarországon legelterjedtebb kábeles, továbbá az előfizetéses műholdas műsorelosztást illeti, a mindkettőben érdekelt UPC Magyarország Kft. szóvivője, Szűcs László a HVG-nek azt mondta: más kábelszolgáltatóknál most mintegy 50 ezer előfizető nézhet digitális (de még nem HD-) csatornákat, a UPC pedig jövő tavasszal indítja digitális kábelszolgáltatását. Abban legalább három HD-csatornának tartanak fenn helyet - de egyelőre nem tudni, mikortól lesz műsor is rajtuk. Ha a hazai kínálat szűkös, akkor talán szinkronizált európai csatornákat választanak ki. Az antennával fogható adások átállása digitálisra - az EU által előírt 2012-es határidő közeledte ellenére - vontatottan halad, és nem nehéz megjósolni, hogy ilyen módon inkább hagyományos felbontású (standard definition, SD) csatornák várhatóak, a műszakilag ma lehetségesnek látszó három-négy tucatnyiból legfeljebb néhány lesz HD.

Jó tudni, hogy a digitális vétel szabványai sokfélék, és nem is alakultak ki véglegesen. Csakúgy, mint a hagyományos tévézésnél, más-más szabvány szerint érkezik a jel a levegőből, a kábelhálózatról és a műholdról. A nézőknek ez nemigen tűnik fel, hiszen előfizetésükhöz a kábeles vagy műholdas társaság úgyis a megfelelő dekódert tartalmazó digidobozt (set-top-box) adja. A drágább, full HD tévékbe akár négyféle vevőegységet (tunert) is beépítenek, de a készülékvásárló nem tudhatja, hogy a következő években milyen szabvány szerinti jelet kap majd a szolgáltatójától. Ezért, bár kevésbé elegáns, talán biztonságosabb választás a full HD készülék helyett csupán HD ready címkéjűt venni, és ha eljön az ideje, azt a digidobozt csatlakoztatni hozzá, amelyikre épp szükség lesz.

Zavarba ejthetik a vásárlót a képernyő felbontását jelző számok is. Annál is inkább, mert - mint Ágoston György, a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület főtitkárhelyettese a HVG-nek elmondta - az idén a hazai üzletekben felbukkantak amerikai szabvány szerinti, 480 soros plazmatévék is, amelyek (reklámjukkal ellentétben) eleve alkalmatlanok HD-kép kielégítő megjelenítésére: ahhoz legalább 720 soros felbontás kell. Nem mindegy az sem, hogy a másodpercenként ötven képváltáskor a teljes kép megújul-e (ezt jelzi a p - progressive - rövidítés), vagy csak a fele (i - interlaced). Előbbi, a folyamatos képváltás természetesen villódzásmentesebb képet ad, a váltott soros változat továbbítása viszont egyszerűbb. Az európai rádiós-tévés szövetség (EBU) mostani kompromisszumos ajánlása a 720p (1280 képpont mind a 720 sorban). Ezzel közel egyenértékű az 1080i (1920-szor 1080). A legjobb minőségű 1080p továbbításához a mai tömörítési eljárások még nem elég jók, de a kísérletek javában folynak, így könnyen lehet, hogy az 1080p még a most vásárolt tévék életében általánossá válik - az ezt is tudó készülékek persze drágábbak.

A mostani tévévásárló előtt tehát több út áll. A HVG által megkérdezett szakértők szerint az, aki most úgyis készüléket cserél, nagyjából félmillió forintért kaphat olyat, amely egy-két évtizedig jól használható. Igaz, ezeken a néhány évig még többségben maradó hagyományos adások nem nyújtanak nagy élményt, viszont a szakemberek egyöntetű véleménye, hogy aki egyszer rákapott a HD-minőségre, az többé nem mond le róla. Ésszerű döntés lehet ugyanakkor a 100 ezer forintnál olcsóbb, a HD-t még nem ismerő, de egyébként minden eddiginél jobb minőségű tévét venni, és néhány év múlva - akkor már jóval olcsóbban - az akkor korszerűnek számító HD-típusra cserélni. Akinek pedig nincs digitális kábelcsatlakozása vagy műholdvevője, annak nincs oka elsietni a hdtv-beszerzést.

BEDŐ IVÁN

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!