szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nemzetközi Űrállomás (ISS) Harmony nevű kikötőmoduljára szerelte az első európai gyártmányú űrlaboratóriumot hétfőn az Atlantis amerikai űrrepülőgép legénységének két tagja.

A Columbus űrlaboratórium látványterve
© ESA
Azzal, hogy a Columbus a helyére került, az európai űrkutatás is a Föld körül mintegy 350 magasságban keringő űrbázis társtulajdonosává vált, vagyis az Európai Űrügynökség immár az amerikai és az orosz űrhivatalok egyenrangú partnere az ISS építése, üzemeltetése, illetve az űrállomás tudományos és gazdasági felhasználása terén.

A 10 tonna tömegű, hét méter hosszú és négy és fél méter széles henger alakú kutatómodulban három űrhajós fér el,s így elvileg megnövelhető az ISS-en huzamosabb időn át dolgozó asztronauták száma.

A hétfői összeillesztési munkát a már gyakorlott "űrsétáló" Rex Walheim és az újonc Stanley Love végezte el. Ez utóbbi asztronauta a német Hans Schlegelt helyettesítette. Schlegelnek rosszulléte miatt kellett lemondania az eredetileg vasárnapra tervezett űrsétáról, de szerdán már valószínűleg ő is kilép a nyílt világűrbe, hogy űrszerelő társával folytassa a Columbus beüzemelését.

A szerelési munka 8 órán át tartott, vagyis másfél órával tovább mint azt eredetileg tervezték, de az űrhajósok maradéktalanul teljesítették a rájuk bízott feladatokat.

A Columbus élettartamát 10 évre tervezték, s ez idő alatt mindegy 500 tudományos kísérletet végeznek majd a modulban. Ezek között szerepel majd a Magyar Tudományos Akadémia Pszichológiai Kutatóintézete Űrkutató Csoportja által kifejlesztett kísérletsorozat is, amely feladata az űrhajósokat érintő agyi területi zavarok vizsgálata, valamint a térbeli tájékozódás súlytalanságbeli változásának megfigyelése lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Európa az űrben: Columbus

Csütörtökön indul a Columbus Küldetés, az Európai Űrügynökség (ESA) legnagyobb vállalkozása. A Columbus nyolc méter hosszú, henger alakú laboratórium, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) új, nyolcadik részlege.

MTI Tech

Brémában átadták az ESA-nak a Columbus űrlaboratóriumot

Ünnepélyes keretek között adták át kedden Brémában az Európai Űrügynökségnek (ESA) a Columbus európai építésű űrlaboratóriumot, amely a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) csatolva segíti majd a súlytalanság körülményei közötti tudományos kutatásokat.