szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Speciális képalkotó CT-vel vizsgálnak meg egy Julius Caesart (Kr. e. 100-44) ábrázoló márvány mellszobrot, hogy kiderítsék, érdemes-e belefogni restaurálásába - közölte a vizsgálatot folytató francia Atomenergia Biztosság cadarache-i tudományos központja.

A mellszobrot a Rhone folyóban, Arles városának magasságában találták még májusban. A Transec elnevezésű speciális berendezésben fotonsugarakkal bombázzák majd, mert csak így tudnak "beletekinteni" anélkül, hogy megbontanák az anyagát.

A berendezéssel a szobor vázát alkotó vasrudak rozsdásodási fokát kívánják megállapítani, a szobor belső repedéseit emellett akusztikai vizsgálattal is kutatják, ennek alapján döntenek majd a Rhone-ban lelt szobor további sorsáról.

A Transec sugara tíz-húszszor erősebb egy orvosi célú berendezésénél, ezt az eszközt többek között hajók rakományának átvilágítására, vagy a hulladékok radioaktivitásának mérésére használják - mondta el a sajtónak a francia Atomenergia Biztosság illetékese.

Julius Caesar római hadvezér és államférfi éveken át az ókori Gallia, a mai Franciaország helytartója volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Korai rákfelismerés PET/CT-vel

Nem lehet eléggé hálás a sorsnak az a beteg, akinek nem kezdték el kezelni a jobb veséjében hagyományos komputer tomográffal (CT) talált daganatot, hanem PET/CT-vel is megismételték a vizsgálatot. A képalkotó diagnosztika mai csúcsát jelentő berendezés kiderítette, hogy az elváltozás csupán ártalmatlan fejlődési rendellenesség, viszont a bal mellékveséjében valóban lapul egy kezdődő, hagyományos módszerekkel kimutathatatlan, ám ebben a stádiumában még szinte biztosan gyógyítható tumor.

MTI Plázs

Amerikában feleslegesen sok a CT-vizsgálat

Az Egyesült Államokban az évi 62 millió komputertomográfiás (CT) vizsgálat rengeteg életet ment meg, de a rákos megbetegedések 2 százalékának is oka lehet - állítja két amerikai kutató.