szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Carnegie Mellon Egyetem kutatói azon dolgoznak, hogy egy fMRI néven ismert módszerrel kiolvassák agyunkból, mire gondolunk éppen. A kutatás csupán egy dolog miatt tekinthető újszerűnek, az elmúlt években ugyanis több hasonló híradást olvashattunk amerikai és japán tudósok hasonló törekvéseiről.


Amikor egy tárgyra gondolunk, az agyunkat alkotó neuronoknak csak egy elenyésző hányada kezd el működni, így hozva létre egy gondolatot. A gondolat megjelenése erősebb vérárammal jár együtt, valamint változik az aktív neuronok oxigénszintje is, amit mágneses jelként is lehet érzékelni. Ezért az agy azon régiói, amelyekben az aktív idegsejtek vannak, teljesen eltérő mágneses jelet bocsátanak ki, mint azok, amelyekben a neuronok nyugalmi állapotban vannak.

Az fMRI-vel nem lehet minden egyes neuron oxigénszintjét külön érzékelni, így az egyszerűség kedvéért az agyat több ezer, 45 köbnégyzetmiliméteres "tömbökre", úgynevezett voxelekre oszthatjuk. Amikor a szóbanforgó tárgyra gondolunk, a voxeleknek csak egy része aktiválódik. A jelérzékelőkhöz kötött számítógépen olyan tanulóalgoritmusok futnak, amelyek az agyunkban található mintákat összekötik az egyes tárgyakra, amelyekre gondoltunk.

A felfedezés különlegessége abban áll, hogy bármennyire is különbözik egymástól két ember, ugyanarra a tárgyra gondolva roppantul hasonló agyi aktivitást mutatnak.

A Carnegie kutatói optimisták a jövőt illetően, már csak azért is, mert az egyes tárgyakhoz kapcsolódó specifikus mintákat máshogy is kinyerhetik az agyból: az általunk látotti tárgyak képe a retináról jelként az elsődleges látókéregre kerül, onnan pedig sokkal könnyebben és pontosabban lehet az egyes mintákat kinyerni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ISSN Sorkövető

Ondó és romantika

A szerelmesek és tébolyultak nyugtalansága mindaddig megmarad, „ameddig a vérnek megigézés által kapott fertőzése bensőjükben fennmarad” – írta Marsilio Ficino olasz humanista a XV. században. Egy népdaltól meg azt tudhattuk meg, hogy a szerelem sötét verem. Azt hihetnénk, azóta se sejtünk többet a szerelem és a sóvárgás kémiájáról. Pedig dehogynem. A szerelem varázstalanítása korát éljük.

hvg.hu Karrier

A fejvadászok már az agyunkra is kíváncsiak

Aki ma álláshoz szeretne jutni, nehezen kerülheti meg, hogy valamilyen, a személyiségét és a képességeit felmérő tesztet ki ne kelljen töltenie. Felsővezetői pozíciók esetén egyenesen többnapos, csoportdinamikai foglalkozásokkal és mélyinterjúkkal kiegészített tesztelési maratont kell kiállni. Rövidesen azonban olyan módszerrel gazdagodhat a HR-esek személyiségmérési repertoárja, amely feleslegessé teszi a kimerítő tesztelést. Az új technikát átverni nem lehet, személyiségprofilunkat ugyanis agyunkba „belelátva” alkotja meg.

hvg.hu Tech

Élőben láthatják álmainkat a japán kutatók

Egy új agyszkenner segítségével lehetővé vált, hogy az emberi szem által közvetített látványt továbbítsák egy számítógép képernyőjére. A technológia óriási előrelépést jelenthet az alvásdiagnosztika és az álmok kutatása terén.