szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Háromszor lépnek kapcsolatba magyar rádióamatőrök április első hétvégéjén a Nemzetközi Űrállomás Fedélzetén (ISS) tartózkodó Charles Simonyival - tudatták a szervezők szerdán.

Az események szervezésében egyebek közt a Magyar Űrkutatási Iroda, a Magyar Asztronautikai Társaság, az alapításának 140. évfordulóját ünneplő Természet Világa és a Puskás Tivadar Távközlési Technikum vesz részt.

Két évvel ezelőtt már történt két hasonló kapcsolatfelvétel Charles Simonyival, épp ezért a szervezők nem szerették volna pusztán megismételni az akkori gyors bejelentkezést és diákkérdéseket, hanem valami újat akartak kipróbálni. Arra törekednek, hogy a Kárpát-medence minél több részén teremtsenek lehetőséget az űrhajóssal való kapcsolatra.

Halló, itt a Kárpát-medence! jeligével pénteken késő délután 15 rádióklub az osztrák-magyar határtól Erdélyig lép kapcsolatba Charles Simonyival. A klubok helyi általános vagy középiskolákkal fogtak össze, hogy minél több fiatal hallhassa az eseményeket, amelyekhez rádiós és űrkutatási kiselőadások is társulnak. Több helyütt fiatal rádióamatőr tanulók is beszélhetnek Simonyival.

"Nagyon sok klub jelentkezett, de csak tizenötnek tudtunk forgalmazási időt biztosítani. A kiválasztásnál arra törekedtünk, hogy minél jobban lefedjük a Kárpát-medencét." - mondta Horváth Márk, az áprilisi hétvége egyik fő szervezője.

Szombat délutánra mozgó rekordkísérletet szerveznek, amikor kilenc rádióamatőr lép kapcsolatba az űrturistával, mégpedig mozgó járműből - hőlégballonról, repülőgépről, sárkányrepülőről, vitorláshajóról, kerékpárról.

"A Velencei-tó partjáról szállunk fel a bérelt hőlégballonnal, és 1200 méteres magasságból tervezünk kapcsolatba lépni az űrállomással. Hárman rádiózunk a ballonból, a ránk eső forgalmazási idő 32 másodperc lesz" - mondta Császár János, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Híradó Tanszékének hallgatója, a szombati rendezvény egyik szervezője.

Kapcsoljuk élőben a Nemzetközi Űrállomást címmel tartják vasárnap délután azt a rendezvényt, amelynek keretében kilenc kiválasztott diák tehet fel egy-egy kérdést Charles Simonyinak

A diákok az ország különböző településeiről, sőt a Felvidékről és Erdélyből is érkeznek Budapestre, hogy a Puskás Tivadar Távközlési Technikumban a mikrofon mögé állhassanak. Simonyi válaszát azonban nem csak ők hallhatják - saját városukban a helyi amatőrrádiós klubok segítségével osztálytársaik, rokonaik és az érdeklődők élőben hallgathatják majd a közel tízperces beszélgetést.

"A kiválasztott diákok között vannak rádióamatőrök, a csillagászat, űrkutatás és természettudományok iránt érdeklődők. Két diák - Kovács Gábor és Maxim Orsolya - pedig a Természet Világa diákpályázatán A kultúra egysége kategóriában ért el első helyezést az elmúlt években. Ezt a kategóriát Simonyi Károly, Charles Simonyi édesapja, A fizika kultúrtörténete című könyv szerzője alapította."- mondta Bacsárdi László, a Természet Világa szerkesztőbizottságának tagja.

Az élő kapcsolást megelőzően a szervezők vasárnap  előadásokat is tartanak a Puskás Tivadar Távközlési Technikumban. Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda Igazgatója az űrturizmusról beszél, Horváth Márk, a Budapesti Műszaki Főiskola tanársegéde pedig Rádiókapcsolat a Nemzetközi Űrállomással címmel tart előadást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Charles Simonyi csütörtökön tér vissza az űrbe

Hosszú időre Charles Simonyi lesz az utolsó űrturista - hangsúlyozta Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) igazgatója, annak kapcsán, hogy a tervek szerint csütörtökön, közép-európai idő szerint 10 óra 45 perckor startol a Szojuz TM-14 űrhajó, melynek fedélzetén indul második űrturista-útjára a magyar származású amerikai üzletember.

MTI Tech

Charles Simonyi ismét indulásra kész

Charles Simonyi második űrrepülése alkalmával is több tudományos és technológiai kísérletet végez a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén - tudatta az MTI-vel közleményben a kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter hivatala abból az alkalomból, hogy a magyar származású amerikai üzletember a tervek szerint március 26. és április 7. között csaknem két hetet tölt majd a világűrben.

MTI Tech

Charles Simonyi elindult második űrutazására

A Szojuz TMA-14 űrhajó, fedélzetén a magyar származású amerikai űrturistával, Charles Simonyival, csütörtökön, közép-európai idő szerint 12.49-kor elindult a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőtérről a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).

MTI Tech

Charles Simonyi harmadszor nem lesz űrturista

Charles Simonyi magyar származású amerikai űrturista, aki néhány hét múlva újra a Nemzetközi űrállomásra indul, csütörtökön közölte: megállapodott felségével, hogy harmadik űrutazás nem lesz, így ez a második lesz egyben utolsó űrutazása.