szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem egészen öt éven belül eltűnhet a Csendes-óceán nyugati részén lévő egyetlen gleccser - figyelmeztetett pénteken egy amerikai kutató, miután visszatért expedíciójáról a csaknem 5000 méter magas Puncak Jaya hegyről, amely Új-Guinea szigetének indonéz felén található.

Lonnie Thompson, az Ohioi Állami Egyetem professzora szerint a Csendes-óceán nyugati részén lévő gleccser évente hét méterrel zsugorodik, és miután mélysége nem haladja meg a 32 métert, négy-öt éven belül elenyészhet. "Ez az egyetlen gleccser, amely a Föld legmelegebb vizű óceánjának, a Csendes-óecánnak nyugati részén található. Ha elolvad, ezeknek a jégrétegeknek a történelme örökre elvész" - mondta Jakartában, tizenhárom napos "mentőmissziója" után.

"Ez az első olyan gleccser, amelyet ismerek, ahol hallani lehet, hogy víz folyik a jég alatt" - tette hozzá az ismert gleccserszakértő, kiemelve, hogy naponta esett az eső a Pápua tartomány középső részén magasodó hegyen. Azért, hogy a gleccser nyomai fennmaradjanak, Thompson és csapata 88 méternyi jégtömbmintát vett, amely az ohiói egyetem gyűjteményét fogja gazdagítani. A minták vizsgálatával megbecsülhetik a hőmérséklet múltbeli ingadozásait, ezen keresztül pedig talán jobban meg lehet érteni az éghajlat mostani változásait - mondta Thompson.

 


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A termálforrások dinoszaurusz-inkubátorok voltak

A kréta időszakban, mintegy százmillió évvel ezelőtt a mai Argentína észak-nyugati részében, a Sanagasta-völgyben termálforrások és gejzírek sokasága tört a felszínre. A barátságtalan vidék első látásra aligha tűnik a legmegfelelőbb helynek a családalapításra, ám ebben a térségben 80 fészekaljnyi dinoszaurusztojásra bukkantak a kutatók: egy-egy fészekben 10-12 tojás sorakozott. S ami még furcsább, mindegyik dinoszauruszfészek körülbelül 3 méteres távolságra volt egy egykori gejzírtől vagy termálforrástól - olvasható a Discovery News hírei között.

hvg.hu Tech

Már a mamutvadászok miatt elkezdett felmelegedni a Föld

Új teóriával álltak elő amerikai tudósok. Pollenvizsgálatokkal megállapították, hogy Szibéria és Észak-Amerika jelentős területein azért szaporodtak el a nyírfák, mert a mamutok nem legelték le a csemetéket, így azok hatalmas területeket foglaltak el.

MTI Tech

Bolygótalálkozó a júliusi égbolton

Utoljára az ezredforduló körüli években sorakozott fel több fényes bolygó az esti égbolton: most júliusban a Merkúr, Vénusz, Mars és a Szaturnusz képez 50 fok hosszú égi láncot, amelyhez július 13-16. között a Hold is csatlakozik.