szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A katasztrófával kapcsolatos tudósítások a mai napig a világsajtó vezető anyagai között szerepelnek. Legutóbb a Popular Science magazin készített összeállítást, amelyben különböző szakemberek mondják el véleményüket a 40 négyzetkilométernyi területet beborító szennyezés semlegesítésének lehetőségeiről.

Az ajkai zagytározóból közel egymillió köbméter vörösiszap zúdult az alatta fekvő településekre. A katasztrófa kilenc halálos áldozatot követelt és több mint száz ember szenvedett különböző sérüléseket, főként az iszapot borító, rendkívül lúgos kémhatású víz miatt. A katasztrófavédelemnek azonban rendkívüli problémát okoz a hatalmas mennyiségű szennyeződés eltávolítása, amely tartalmazhat nehézfém-oxidokat, kénhidroxidot, valamint ólmot, a rákkeltő kadmiumot, arzént vagy krómot. A legfőbb problémát azonban a rendkívül lúgos, 13-as pH-jú kémhatás jelenti, amely miatt a talaj akár évtizedekig is művelésre alkalmatlanná válhat - írja a Zöldtér.

„A lerakódott fémsók és a magas pH miatt mezőgazdasági megmunkálásra alkalmatlanná válik a vörösiszap által érintett földterület” – magyarázta Dr. David Dzombak, a Carnegie Mellon egyetem mély- és tájépítészettel foglalkozó professzora. „Ennek hatására ugyanis kipusztul a növényzet, ezért, ha az adott régióban még valaha növényeket akarnak ültetni, vagy akár településeket akarnak létrehozni, valahogy kezelni kell ezeket a káros hatásokat.”

Ha kíváncsi rá, milyen módszereket javasolnak az amerikai szakértők a vörösiszap semlegesítésére, erre a linkre kattintva olvashatja a Zöldtér teljes cikkét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Vörösiszap: újraindul a termelés, hazamehetnek a kolontáriak

Péntek déltől újraindítja a termelést ajkai timföldgyárában az állami felügyelet alatt működő Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. A korábbi 1100-1200 főről mintegy 800-ra csökkentették a vörösiszapömlés mentesítésében részt vevők számát. Péntek déltől hazatérhetnek a kitelepített kolontáriak. Közös levélben kért segítséget a magyar állampolgároktól a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak Schmitt Pál köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök.

MTI Itthon

Ötven év alatt lehetne feldolgozni a magyarországi vörösiszap-mennyiséget

Magyarországon körülbelül ötvenmillió tonnára becsülhető a timföldgyártás melléktermékeként képződő vörösiszap, ezt a mennyiséget ötven év alatt lehetne feldolgozni - nyilatkozta az MTI-nek Szépvölgyi János, az MTA Kémiai Kutatóközpont Anyag- és Környezetkémiai Intézetének (MTA KK AKI) igazgatója, a Kormányzati Koordinációs Bizottság Tudományos Tanácsának (KKB TT) tagja.

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: az APEH kihelyezett ügyfélszolgálattal segít

Átérezve a katasztrófával sújtott területek lakóinak nehézségeit, az APEH Devecserben ideiglenesen kihelyezett ügyfélszolgálatot létesít a katasztrófában érintett települések – Kolontár, Devecser, Somlóvásárhely – adózói részére – közölte az adóhivatal.

Szegő Iván Miklós Tech

Lista a hazai veszélyes üzemekről, égetőművekről és iszaptárolókról

Az elmúlt héten bekövetkezett kolontári-devecseri katasztrófa után a hvg.hu igyekezett összesíteni a környezetre és az emberekre legveszélyesebb ipari létesítményeket. Az üzemek mellett - amelyeket a katasztrófavédelem is listába rendezett - a fontosabb nukleáris, kommunális és ipari hulladéklerakókat is számba vettük, akárcsak a vörösiszap-tározókat. Ez utóbbiak egy részét ugyanis a jelenlegi katasztrófavédelmi törvény nem sorolja a veszélyes hulladékok közé.

MTI Itthon

Növényekkel megtisztítható a vörösiszappal szennyezett talaj?

Akár növényekkel is „gyógyítható” lenne a vörösiszappal szennyezett talaj Kolontár és Devecser környékén. Mivel a nagy kiterjedés miatt a talajcsere nem megoldás, a növényi tisztítás a legegyszerűbb megoldás lenne - mondta a Szegedi Tudományegyetem Növénybiológiai Tanszékének egyetemi tanára.

Bálint Csaba Itthon

Videó: két órán át lógtak a vörösiszapban

A veszprémi kórházban látogattuk meg az iszapkatasztrófa egyik áldozatát, a 74 éves Magdi nénit. Az idős asszony mindkét lábán súlyos sérüléseket szenvedett, házát lebonthatják.