szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kétfejű, kétélű szimmetrikus vasfejsze, úgynevezett labrüsz került elő az ókori Trákia egyik leghatalmasabb törzse, az odrüsz uralkodóinak erődített rezidenciájának feltárása közben.

A bulgáriai Szredna Gora-hegységben, 1200 méterrel a tengerszint fölött, Hisszar üdülőváros közelében lévő épületkomplexumot 2010 nyarán fedezték fel a bolgár Nemzeti Történeti Múzeum régészei. Az odrüsz királyok rezidenciája a Kr.e. V-IV. században, II. Térész (Kr.e. 351-342) uralkodása alatt épült. Az épületkomplexum négyhektáros területet foglal el, ennek közelében, Sztaroszel falu környékén találták meg a trák uralkodók eddigi legjelentősebb temetkezéseit. A régészek bolgár Machu Picchunak is nevezik az erődítményt, a két ókori település szerkezetében megmutatkozó hasonlóságokra utalva. A feltételezések szerint itt őrizhették a trák uralkodók kincstárát, az aranyat azonban II. Fülöp makedón király rabolta el, aki Kr. e. 342 telétől kezdve tizenegy "rémséges" hónapot töltött itt, a hegyeket benépesítő trákokkal harcolva.

A labrüsz az erődítmény főkapuja mellett került napvilágra, 22 centiméter hosszú és igen masszív - olvasható a Novinite angol nyelvű bolgár hírportálon. "Ez a második labrüsz, amely ókori trák helyszínen került elő" - hangsúlyozta Ivan Hrisztov ásatásvezető régész. Mint kifejtette, a labrüsz a feltételezések szerint inkább rituális, mintsem harci célokat szolgálhatott, más elméletek szerint királyi vadászatok attribútuma lehetett.

"Úgy véljük, hogy a labrüszt, ha nem is maga a király, akkor a magas rangú udvaroncok hordozhatták" - fogalmazott Ivan Hrisztov. Magyarázata szerint a labrüsz legkorábbi ábrázolásai Görögországból, a Kr.e. II. évezredből ismertek. A Balkánon elsőként Amadokosz odrüsz király (Kr.e. 408-389) verette bronzpénzeken jelent meg elsőként a labrüsz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!