szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Húszmillió éves majomkoponyát tártak fel Ugandában francia és ugandai paleontológusok, akik szerint a leletnek köszönhetően megismerhető a régió evolúciós története.

"Ez az első eset, amikor ilyen korú majomkoponya teljes épségben kerül elő. Nagyon jelentős fosszíliáról van szó" - mondta keddi kampalai sajtótájékoztatóján Martin Pickford, a párizsi College de France paleontológusa, aki szerint a leletnek köszönhetően Uganda felkerül a "világ tudományos térképére".

Július 18-án fedezték fel a fosszíliát, amikor őskori maradványok után kutattak egy kialudt vulkán környékén Uganda északkeleti részén, a Karamoja-régióban.

A koponya az Ugandapithecus major egyedéé, amely a jelenkori nagy főemlősök távoli unokatestvérének számít. A faj húszmillió évvel ezelőtt népesítette be a térséget.

A lelet előzetes vizsgálatai szerint a koponya egy hímé volt, amely tízéves kora körül vesztette az életét. Nagy valószínűséggel fákon élt, és növényevő volt. Fejének mérete a csimpánzéval azonos, míg agyának térfogata a páviánéval egyenlő.

Brigitte Senut, a párizsi Természettudományi Múzeum professzora a sajtótájékoztatón elmondta: a koponyát Franciaországba viszik, ahol megtisztítják, röntgen- és egyéb vizsgálatoknak vetik alá, majd dokumentálják a leleteket. A vizsgálatok körülbelül egy évet vesznek igénybe, azután a koponyát visszaszállítják Ugandába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!