szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Napjainkban húsz átlagos háztartás internetforgalma nagyobb, mint 2008-ban az egész világé volt - állítja a Cisco. Hamarosan nem csak mi emberek fogunk az interneten kommunikálni, hanem szinte minden a nethez fog csatlakozni: utak, autók, hűtőgépek, napelemek, gyógyászati eszközök is.

A 2012-es év egyik legfőbb, a mindennapokban is jól érzékelhető jelensége volt az okos mobileszközök, okostelefonok, táblagépek széleskörű elterjedése. Ez alapvetően befolyásolta a munkahelyi eszközhasználatot is, a munkavégzés helyét és módját, illetve a mobilhálózatok adatforgalmát. A Cisco Visual Networking Index előrejelzése szerint 2016-ra a világszintű mobil adatforgalom körülbelül 90%-át a mobil, hordozható eszközök adják majd. A szolgáltatók a mobilinternet használatának növekedéséből adódó terhelés miatt az adatforgalom egy részét wifi hálózatokra irányítják át.

A mobil adatforgalom a következő öt évben az előrejelzések szerint 18-szorosára növekszik. Ezen belül 2016-ra a teljes internetforgalom több mint 90%-át, a mobil adatforgalomnak pedig több mint a kétharmadát a videók teszik majd ki.

„Internet of Everything” - minden a hálón

A Cisco előrejelzése szerint az internethez csatlakozó dolgok száma 2020-ra eléri az 50 milliárdot. Napjainkban 20 átlagos háztartás internetforgalma nagyobb, mint 2008-ban a világ teljes internetforgalma volt. Pontosan ezért van szükség az új internetprotokollra. Az új címzési rendszer, az úgynevezett IPv6 elegendő internetcímet tud biztosítani, ki tudja elégíteni a megnövekedett igényeket. Szemléltetésképpen, az IPv6 protokoll használatával földünk felszínének minden egyes atomjára 100 internetcím juthat.

BYOD – „Hozd a saját eszközöd” és az Y generáció

Az okos mobileszközöket egyre gyakrabban használják munkahelyi és magáncélra egyaránt, amelynek eredményeként az úgynevezett BYOD – „Hozd a saját eszközöd” trend kézzelfogható valósággá válik. A BYOD nagy hatással van a szervezeti kultúrára, a mobileszközök használatától az alkalmazottak munkaidején keresztül az „irodai munkavégzés” fogalmának átértelmezéséig. A Cisco egyik világszintű kutatása szerint a szellemi foglalkozásúak 60%-a használ mobileszközt és a vállalatok 63%-a számít arra, hogy az alkalmazottak tulajdonában lévő mobil eszközök száma növekedni fog.

Növekvő adatforgalom és felhő-trendek

Az adatforgalom növekedése, továbbá az üzleti- és adat analitika erősödő szerepe egyre hangsúlyosabb a magánszektorban és a közszférában egyaránt. Ez az adatközponti kapacitások és infrastruktúrák átgondolását és újfajta megközelítését teszi szükségessé.

A felhőalapú adatforgalom a Cisco Global Cloud Index legfrissebb kutatása szerint 2011 és 2016 között világszinten hatszorosára növekszik, miközben a nemzetközi adatközponti forgalom a jelenlegi négyszeresére nő. 2014 lesz az első olyan év, amikor a terhelések mérlege a felhők felé mozdul el – a teljes terhelés több mint fele ekkor már felhőkörnyezetben kerül feldolgozásra.

Az adatközpontok forgalmának túlnyomó részét nem a végfelhasználók, hanem maguk az adatközpontok és a felhőben zajló műveletek generálják, a végfelhasználók számára jellemzően láthatatlan tevékenységekkel. A Cisco előrejelzése szerint 2011 és 2016 között az adatközponti forgalom körülbelül 76%-a az adatközpontokon belül marad, és tárolási, hitelesítési illetve fejlesztési adatokból tevődik majd össze. Az adatközponti forgalom további 7 százaléka a különböző adatközpontok között keletkezik majd, elsősorban a biztonsági mentési és adatreplikációs eljárások, valamint a szoftver- és rendszerfrissítések révén. Az adatközponti forgalom fennmaradó 17 százalékát a felhasználók felé irányuló műveletek – internetes böngészés, elektronikus levelezés és videófolyamok – teszik ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!