szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár azt hihetnénk, hogy magánfelhasználóként igazából nincs is szükségünk QR kódokra, azért ezek sokszor jól jöhetnek.

A QR kódokat, azaz az úgynevezett kétdimenziós vonalkódokat ma már a legtöbb telefon képes értelmezni, és egyre több helyen találkozhatunk is velük, például plakátokon, hirdetéseken stb., hiszen rengeteg információ sűríthető a kis négyzetekbe.

Mindebből már következik, hogy akár egyszerű felhasználóként is szükségünk lehet ilyesfajta QR-kódra, hiszen akár szöveget, akár URL-t is becsomagolhatunk ily formán.

Ma már számos olyan szolgáltatást találunk a neten, amelyek segítenek a QR kód generálásában. Az alábbi is ilyen, azonban egyszerűségével kitűnik társai közül.

Hűséges olvasóink talán emlékeznek még a korábban bemutatott Columbus nevű böngésző Duck Duck Go nevű keresőjére. Nos, ebben a keresőben egy QR-kód-generátor is rejlik.

Hogy ezt elérjük, keressük fel közvetlenül a Duck Duck Gót, majd a keresősorába a "qr" után írjuk be azt, amit a kódba foglalnánk. Kopizhatunk ide szöveget, betehetjük egy kép URL-jét, vagy akár egy weboldal elérését. Ha tehát a "qr http://www.hvg.hu/" kifejezést írjuk be, majd a nagyító ikonra kattintunk, már meg is kapjuk a vonatkozó QR kódot, azaz azt, amelynek feloldása a hvg.hu oldalra visz..

Ha ezt továbbküldjük az ismerőseinknek (jobb egérgombos menü, Kép mentése másként), akkor ők például megjeleníthetik számítógépükön, kinyomtathatják, és mondjuk a telefonjukon (persze ha van rajta QR-kód-olvasó) azonnal meg tudják nyitni az oldalt, a képet, vagy látják az így küldött szöveget. Mindenesetre jóval egyszerűbb a dolgunk, mintha URL-eket kellene bebillentyűznünk, és persze ismerőseinket is mentesíthetjük ettől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!