szerző:
Tetszett a cikk?

A táblagépek piacán idén is rengeteg új modell jelent meg, melyek között egyáltalán nem könnyű eligazodni. Segítségképpen összegyűjtöttünk néhány remekül sikerült példányt a különböző ár- és méretkategóriákban.

Az elektronikai nagyáruházak és webshopok mostanság roskadásig tele vannak a különböző márkájú, méretű és árú tabletekkel, melyek között mindenki megtalálhatja a számára leginkább megfelelő választást. No persze akkor, ha az elmúlt esztendőkben eddig esetleg még nem vásárolt ilyen kütyüt magának, az ugyanis nyílt titok, hogy a piac kezd telítődni. Míg az IDC korábban még 12 százalék feletti növekedést prognosztizált a 2014-es évre, addig most már ennek maximum a felében lehet bízni. A gyártóknak valódi, kézzel fogható újdonságokat kell belepakolniuk a legújabb termékekbe, a vásárlók ugyanis csak ekkor hajlandóak lecserélni a már meglévő tableteiket. Lássuk, hogy a szektorban érdekelt cégek az elmúlt hónapokban milyen, megvételre abszolút ajánlható új modellekkel vették célkeresztbe pénztárcáinkat.

A legolcsóbbak

Az "olcsó húsnak híg a leve" mondás hatványozottan igaz, ha a tabletvásárlás kerül szóba. A hipermarketek által akciózott, 10-20 ezer forintos legolcsóbb táblagépeket érdemes nagy ívben kerülni, még akkor is, ha csak a gyereknek, vagy a nagyinak szeretnénk valami egyszerű modellt választani. A roppant kevés memória, az elavult processzor és az optimálistól igen távoli terméktámogatás miatt az ilyen vételek több szomorúságot okoznak, mint örömöt, és a vége mindig az lesz, hogy a gagyi kütyü megy a fiókba, mi pedig a boltba egy immár használható példányért.

WayteQ xTAB 8Q GPS
WayteQ

Ez utóbbi, használható kategóriába tartozik például a hazai érdekeltségű WayteQ által ősszel bejelentett xTAB 8Q GPS, melynek elnevezése némileg félrevezető, ez ugyanis nem egy egyszerű GPS-navigációs készülék, hanem egy GPS-vevős teljes értékű tablet. Az árcédulán 33 ezer forintos összeg olvasható, és ezért a pénzért egy nagyon korrekt ár/érték arányú terméket vihetünk haza. A típusjelzésben szereplő nyolcas a képátló méretére utal colban, vagyis ezúttal egy a legkisebb 7 colos tableteknél eggyel nagyobb méretű modellhez van szerencsénk. A négymagos processzor, ha nem is teljesítménybajnok, de a gördülékeny használatra mindenképpen garanciát jelent, mint ahogy az 1 GB RAM is segíti a használhatóságot. Az Android 4.4 szoftvert futtató gép kamerái ugyan elég gyenge minőségűek, az FM-rádió és az USB OTG (egér és egyéb kiegészítők támogatása) viszont sokak számára hasznos extra. Alaphelyzetben fel van telepítve az élő tévéadások megtekintését lehetővé tevő MinDig TV alkalmazás, a hazai magazinokkal támadó WayteQ táblamagazin, illetve a videónézős fuso applikáció. A készülék opcionálisan Sygic navigációs szoftverrel is rendelhető.

Középkategória

Amennyiben 100 ezer forint körüli összeget szánunk tabletre, biztosak lehetünk abban, hogy a vásárlásra kiszemelt delikvensek már minőségi borítással, gyönyörű kijelzővel és korrekt sebességű chipsettel rendelkeznek. Nincs ez másképp a Samsung Galaxy Tab S 8.4 esetében sem, melynek egyediségét a nagy átlagtól eltérően nem IPS LCD, hanem Super AMOLED technológiájú kijelző biztosítja. A kontrasztarány gyakorlatilag végtelen, a betekintési szögek hatalmasak és a 359 ppi-s pixelsűrűség rekordnak számít. A Galaxy S5 okostelefonban debütált ujjlenyomat szenzor ebbe a termékbe is bekerült, és ennek révén egyrészt feloldható a lezárt képernyő, másrészt titkosíthatók a különböző tartalmak, harmadrészt az egyes szolgáltatásokba történő biztonságos bejelentkezésre is lehetőség nyílik. A 8 magos chipsetes Tab S 8.4 95 ezer forintba kerül, 120 ezer forintért pedig megkaphatjuk a nagyobb kijelzővel és combosabb akksival szerelt Tab S 10.5 testvérmodellt is.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact
Sony

A vízálló Sony Xperia Z2 Tabletben nem tesz kárt, ha főzés közben némi víz fröccsen rá, de akár víz alatti fotók és videók is készíthetők a 8 megapixeles kamerájával. A hivatalos IP58-as minősítéssel rendelkező japán tablet szupervékonyra sikeredett, ennek viszont ott isszuk meg a levét, hogy az akkumulátor 6000 mAh kapacitása sajnos elmarad az átlagtól. A 10,1 colos kijelző mellett említést érdemel többek közt a négymagos 2,3 GHz-es chipset, a 3 GB RAM, a bővíthető memória, a sztereó FM-rádió, illetve a 130 ezer forint körüli ár. Az idei IFA szakkiállításon debütált a gyártó ugyancsak vízálló kivitelű, de kisebb méretű 8 colos tablete, az Xperia Z3 Tablet Compact, mely ugyancsak remek vétel, sőt a kijelzője még a Z2 Tableténél is jobb minőségű.

Csúcsragadozók

A Google az igen komoly változásokat hozott Android 5.0 (Lollipop) operációs rendszerrel együtt leplezte le vadonatúj etalon kategóriás tabletét, a tajvani HTC által gyártott Nexus 9-et. A nálunk még nem kapható, 399 eurós listaárú újdonság az iPadekéhez hasonló, 4:3 képarányú, illetve 2048x1536 pixeles felbontású érintőkijelzőt kapott, melynek 8,9 colos képátlója méretben az iPad mini és a normál iPad közé lövi be a terméket. A nem túl vékony Nexus 9 egyike azon első androidos tableteknek, melyekben már 64 bites chipset, egész konkrétan egy Nvidia Tegra K1 teljesít szolgálatot, ez pedig garanciát jelent arra, hogy az új Nexus igen hosszú évekig nem fog elavulni. A kiváló hangzásról a HTC már jól ismert BoomSound hangrendszere gondoskodik, azért viszont kár, hogy az integrált memória nem bővíthető.

Google Nexus 9
Google

Ha ősz, akkor bizony új almás tablet, és nem volt ez másképp 2014-ben sem. Az Apple a full-size kategóriában idén a második generációs iPad Airt állította hadrendbe, mely szupervékony és pillekönnyű lett, ezenkívül pedig számos lényegi újdonságot is kapott. Bár a kijelző a száraz specifikációk alapján elsőre ugyanolyannak tűnik, mint az elődben lévő display, ez nem így van, ugyanis az új technológiával gyártott panel vékonyabb, kevésbé tükröződik, magasabb a kontrasztaránya és a színei is szebbek. Újdonság az ujjlenyomat-leolvasó és az immár 8 megapixeles kamera, a 64 bites A8X chipset jelentősen gyorsabb lett az elődjénél, a RAM-kapacitás pedig duplájára növekedett. A memóriabővítéssel továbbra sem szolgáló iPad Air 2 kezdőára 165 ezer forint. Kicsit olcsóbban elérhető a 130 ezer forintos iPad mini 3 is, mely azonban a hazai felhasználók számára csak az ujjlenyomatos szenzorban, valamint az arany színváltozat tekintetében hozott változást a tavalyi modellhez képest.

iPad Air 2
Apple

Ma már annak sincs akadálya, hogy 12 colos tabletet vásároljunk magunknak, melyre ékes bizonyíték az akár a gyárilag mellékelt ceruzával is remekül kezelhető Samsung Galaxy Note Pro 12.2, melyről ide kattintva olvashatja részletes tesztünket. A gép 150 ezer forint körül elérhető, de a készülék tudását figyelembe véve ez nem is túl vészes.

Amennyiben valóban hatékony munkavégzésre fognánk tabletünket, akkor érdemes lehet néhány pillantást vetni a Windows 8.1 operációs rendszerű Microsoft Surface 3 Pro-ra, mely egyrészt egy tablet, másrészt pedig egy ultravékony, csúcstechnológiás ultrabook. A 12 colos redmondi fejlesztés 30 százalékkal vékonyabb a hozzá leginkább hasonló MacBook Airnél, és teljes értékű Intel Core processzorral van felvértezve. Mindennek persze alaposan megkérik az árát, hiszen még a legolcsóbb modell is minimum 200 ezer forintba kerül, a Core i7 processzoros csúcsváltozat ára pedig az 500 ezer forintot súrolja, és ebben az árban még nincs benne a 30 ezer forintos spéci billentyűzet-tok.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!