szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bolhaként pattogó roverek, lézermeghajtású szondák és gigantikus szemeteszsákok lephetik el a Naprendszert, ha megvalósulnak a NASA által felkarolt futurisztikus tervek.

Elszállt űrkutatási koncepciókat karolt fel a NASA. Az amerikai űrkutatási hivatal innovációs programja (NASA Innovative Advanced Concepts, NIAC) összesen 22 projekt támogatásáról döntött, mi pedig kiválogattuk a legszürreálisabbakat.

1. Műfikusz

A marsi talaj méregtelenítése és megtermékenyítése a célja a Berkeley biomérnökökeinek, akik szintetikus mikróbák tenyésztésére kaptak támogatást. Az a tervük, hogy  szélsőséges viszonyokat jól tűrő növények segítségével tegyék lakhatóvá a Marsot. A szintetikus növénytermesztés technológiája a Földön is megkönnyítené a vegyi szennyezések elhárítását és a termőföldek területének növelését.

2. Lézervitorlás

John Brophy, a NASA Jet Propulsion Laboratory kutatója különleges, ionmeghajtású űrszondákat fejleszt. Elképzelése szerint az űrbe telepített nagy teljesítményű lézerágyúkkal töltenék fel az űreszközök napelemeit, így jelentősen könnyebbé és gyorsabbá válnának az űrszondák. Brophy állítása szerint egy lézermeghahtású szonda mindössze 12 év alatt 500 csillagászati egységre távolodhatna el a Naptól, majd a csillagunkat nagyítóként (gravitációs lencseként) használva, közvetlenül fotózhatná a naprendszeren kívüli, Föld-szerű bolygókat.

3. Térhajó

Nem kevésbé elszállt ötlet a mojavei űrkutatási intézet kutatóinak koncepciója: Heidi Fearn és csapata "térhajtású" űrhajókkal hódítaná meg a Marsot. Elfelejthetnénk a rakétákat, a jövő űrszondái az úgynevezett Mach-elven működnének, az űrben létező háttáranyag (sötét anyag, háttérsugárzás, vagy sötét energia) segítségével gyorsítanák fel őket. Fearn szerint egy ilyen Mach-meghajtóval 20 év alatt el lehetne jutni a legközelebbi naprendszerbe.

4. Űrbolha

Ugráló-csúszkáló űrhajókat álmodott a Plútóra Benjamin Goldman, a kaliforniai Global Aerospace vállalat tudósa. Az általa vizionált űrhajók a törpebolygó vékony légköréből nyernének energiát, így mindössze 3,5 kilogrammnyi üzemanyag kellene a leszállásukhoz. A lander a felszínre érve "ugráló üzemmódba" kapcsolna, és az alacsony nehézségi gyorsulást kihasználva pattogna a felszínen. Ugyan ilyen technológia még nem létezik, a cég már végzett földi kísérleteket ultrakönnyű légballonokkal:

5. Turbólift

Jason Gruber (Innovative Medical Solutions Group, Florida) egy új módszerrel teremtene mesterséges gravitációt az űrhajókon. A sci-fikből ismert - és ahogy az alábbi videóból is kiderül, hamarosan valósággá váló - "centrifugás" megoldás helyett az űrhajókat előre-hátra rángatva állítanának elő mesterséges gravitációt. Ha igaz, így kevésbé lenne szédítő élmény az űrutazás, Gruber szerint inkább olyan lesz, mint trambulinon ringatózni.

6. Űringa

A Mars egyik holdja, a Fobosz feltérképezésére tett egy különös javaslatot Kevin Kempton a NASA Langley kutatóközpontjának munkatársa. Tervei szerint egy mini szonda közvetlen közelről pásztázná a hold felszínét. A szondát kötélel eresztenék le az anyahajóról, amely egy fix (Lagrange-) ponton állomásozna a hold felett. A NASA már régóta folytat kísérleteket vontatókötelekkel és tápkábelekkel, az alábbi videó egy 1996-os incidensről készült, az ufórajongók azóta is emlegetik:

7. Porzsák

Az egyik legőrültebb elképzelés John Lewis, a Deep Space Industries  kutatójától származik,  aki a Föld-közeli aszteroidák anyagából gyártott hőpajzsokkal borítaná a űrhajókat. Mondjuk ebben a kategóriában elég szoros a verseny, Jay McMahon és csapata (University of Colorado) olyan puha, palacsinta alakú robot űrhajókat tervez, amelyek vizet és más nyersanyagokat bányásznának aszteroidákból. A TransAstra "optikai bányászat" projektje még merészebb: Joel Sercel egy óriási porzsákba csomagolna aszteroidákat, majd koncentrált fénynyalábokkal bombázná a zsákot, elporlasztva a kisbolygókat, kicsapatva belőlük a vizet és ásványi anyagokat.

8. Napvitorlás

Bár már korábban is számos elképzelés született napvitorlás űrszondákra, Robert Youngquist (Kennedy Space Center) egy olyan fényvisszaverő anyagot fejlesztene, amellyel 690 ezer kilométerre lehetne megközelíteni a Napot anélkül, hogy a szonda elégne.

9. Steampunk rover

A Vadiúj Vadnyugat póklábú robotjára emlékeztet Jonathan Sauder Automatonja, csak kisebb és ventillátora is van. Ez a dugattyús "steampunk rover", ahogy a tervezője nevezi, képes olyan extrém környezetekben is dolgozni, mint a Vénusz, vagy a Merkúr.

10. Bránhajó

Egy kétdimenziós, alakváltó űrhajóval szednének űrszemetet a The Aerospace Company tervezői. A különleges membránból álló vitorlás aránylag nagy területet tudna megtisztítani az űrszeméttől, ami már időszerű is lenne, mivel a Föld körül keringő milliónyi tárgy – kimúlt műholdak, rakétafokozatok darabkái - már komolyan veszélyezteti az emberes küldetéseket.

Kihagytunk valamit? Hallott ezeknél is eszementebb űrkutatási tervekről? Írja meg kommentben!

Ha érdeklik az űrkutatás újdonságai, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!