Jóhiszeműen eljáró hackerek számára tett közzé felhívást a Kormányzati Eseménykezelő Központ.
Etikus hackerek bejelentéseit várja a Kormányzati Eseménykezelő Központ. A GovCERT csütörtökön közzétett felhívása szerint “bárki” számára lehetőséget biztosítanak arra, hogy bejelentse az általa észlelt sérülékenységet. A felhívás alapján nem (feltétlen csak) a kormányzati rendszerekben lévő hibákat várják, hanem bármilyen szervezetnél észlelt sérülékenységről szívesen fogadják a tájékoztatást.
A GovCERT azt kéri: a bejelentő minél részletesebben írja le a feltárt sérülékenységet, hogy ők minél pontosabban tudják tájékoztatni az érintett szervezetet.
Kormányzati Eseménykezelő Központ
A bejelentést teljesen anonim módon is meg lehet tenni a hacker@govcert.hu címen. A GovCERT az üzenetek titkosításához használható PGP-kulcsot is közzétett a legnagyobb biztonságra törekvő bejeletők számára. Azt is ígérik ugyanakkor, hogy a bejelentő által megadott személyes adatokat bizalmasan kezelik.
Érdekes ugyanakkor a felhívás időzítése. A közérdekű bejelentők ugyanis meglehetősen mostohán vannak kezelve Magyarországon, melyre legutóbb éppen egy hete a BKK T-Systems által fejlesztett rendszerében hibát találó, azt azonnal jelző fiatal hacker rendőrségi ügye mutatott rá. De példának hozhatnánk egy nem informatikai ügyet is: ott van mondjuk Horváth András, aki a NAV dolgozójaként adócsalásokra hívta fel a felettesei figyelmét, majd ellene indult eljárás. (A meghurcoltatás után végül felmentették.)
'Érted jöttünk, elvtárs, nem ellened!'
Kérdés, hogy ki lesz az a közérdekű bejelentő, aki egy régóta ingoványos, de most fokozottan kiélesedő helyzetben éppen egy kormányzati szerv közelébe merészkedik majd az általa feltárt sebezhetőségekkel. Szintén kérdés, hogy mennyire etikus az a hacker, aki első körben egy harmadik fél számára tárja fel egy rendszer sebezhetőségét.
A BKK-hacker és más közérdekű bejelentők mostoha (vállalati és kormányzati) kezeléséről bővebben olvashat a HVG e heti számában.