A jogsértő tartalmakra mutató webhelyeket jelenleg nem tiltják a japán törvények, de van már ötlet, mivel zárnák be a sokak által kihasznált kiskaput.
Míg Európában egyértelmű törvény vonatkozik rájuk, Japánban nincs olyan rendelkezés, amely kimondaná: a jogsértő tartalmakra mutató webhelyek üzemeltetése illegális.
Többen meg is próbálják kihasználni ezt a jogi hézagot, egyeseknél ezért kezd betelni a pohár: a japán kultúra védelmével is foglalkozó ügynökség új törvényt léptetne életbe, amely bűncselekménnyé nyilvánítja ezt a tevékenységet, büntetésként pedig akár 5 év börtönnel sújtja azokat, akik sokszori felhívásra sem reagálnak a hatóságok lekapcsolási kérelmére.
Az úgynevezett "leech" oldalakból nagyjából 200 működik Japánban, melyeken tartalom ugyan nem érhető el, de segítséget adnak a máshol tárolt, szerzői jog védelme alá eső fotók, videók vagy dokumentumok eléréséhez. A Mainichi cikke szerint a japán kormány úgy véli, a kiskapu bezárása jelentős hatással lehet a kalózkodás visszaszorítására. Az egyik ilyen oldal, a Haruka Yumeno Ato esetében már történt letartóztatás: a szájtot üzemeltető csoport a hírek szerint 73,1 milliárd japán jennek megfelelő kárt okozott tevékenységével.
A tervezetet kidolgozó ügynökség 2019-ben nyújt be konkrét javaslatokat a szerzői jogi törvény módosításához. Onnantól már a törvényhozókon múlik, mikor fogadják el azt.
Ha már letöltés: a TorrentFreak a napokban számolt be arról, hogy már 15 évesnél is idősebb a világ legrégebbi, de még mindig aktív torrentfájlja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.