szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár a Solar Orbitert nem a Vénusz tanulmányozására tervezték, az egység a Naprendszerünk második bolygójánál is végzett néhány mérést.

A NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) még februárban indították útnak a Solar Orbiter névre keresztelt űrszondát, amelynek fő feladata, hogy megfigyeléseket és méréseket végezzen a Napnál. Az eszköz az év közepén már hazaküldte az első felvételeket az égitestről.

A készülék azonban nemcsak a Napot vizsgálja, menet közben ugyanis többször eltávolodik tőle, hogy aztán újra a közelébe kerüljön. Emiatt nyílt most lehetősége arra, hogy a Vénuszt is megfigyelje: a Space.com beszámolója szerint bár fotókat nem készített, több mérést is végzett a bolygónál a magnetométere segítségével. Az így összegyűjtött adatokból a szakemberek kiolvashatják, milyen hatással van a napszél a bolygóra.

Mégsem a potenciális élet jeleit találták meg a Vénuszon?

Két csillagászati kutatócsoport is vitatja, hogy a Vénusz légkörében talált nyomok valóban az életre utaló foszfin jelenlétét jelzik.

A tudósoknak kell majd néhány nap, hogy kielemezzék a beérkező információkat, azt azonban már előre leszögezték, nagy csodát ezúttal nem kell majd várni, a Solar Orbitert ugyanis nem a Vénusz tanulmányozására tervezték. Ettől függetlenül fontos mérföldkőnek tartják a munkát, ez ugyanis tulajdonképpen a főpróbája annak, mennyire tudja majd hatékonyan végezni a Nappal kapcsolatos munkáját az egység.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!