szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók szerint a kettős csillagrendszereknél magyarázatot adhat a bolygók bekebelezése arra, miért különböznek egymástól az égitestek.

Azzal már régóta tisztában vannak a tudósok, hogy a csillagok lenyelhetik a körülöttük keringő bolygók közül legalább az egyiket, ám a jelek szerint tévesen ítélték meg, hogy ez a jelenségi milyen gyakran fordul elő. A Nature Astronomy című lapban megjelent tanulmány szerint az eddig véltnél legalább 25-30 százalékkal gyakrabban kebelezi be egy csillag egy vagy több bolygóját. Az új kutatási eredmények egy másik, eddig kevésbé értett jelenségre is magyarázatot adhatnak.

Ha egy bináris (két csillagból álló) rendszer azonos gázfelhőből keletkezik, akkor elviekben hasonló mennyiségű elemmel kell, hogy rendelkezzenek. Csakhogy a mérések szerint sok ilyen bináris pár áll két olyan csillagból, amelyek közül az egyik fémekben gazdag, a másik pedig szegény. A kutatók szerint ez a modern csillagászat egyik legfigyelemreméltóbb ellentmondása.

University of Sheffield

Magyarázat lehet a jelenségre az, hogy valójában két külön gázfelhőből származnak, és csak később kerültek egy más közelébe, de ez túl ritkán fordul elő ahhoz, hogy gyakran találjanak a kutatók ilyen eltérést a két égitest között.

Ehelyett két lehetséges magyarázat maradt: vagy különböző módön fejlődtek ki a csillagok, vagy az eddig gondoltnál is gyakoribb, hogy egy csillag lenyelje valamelyik bolygóját – ez pedig megváltoztatja a felépítését.

Lorenzo Spina, az Osservatorio Astronomico di Padova munkatársa a tanulmányban arról ír, hogy a 6500 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletű felszínnel bíró csillagok esetében mérhető módon változik azok összetétele, ha bekebeleznek egy bolygót. A kutató és társai ebből kiindulva hasonlították össze a bináris rendszerek égitestjeit, és arra a következtetésre jutottak, hogy a párokban lévő csillagok legalább 25-30 százaléka nyelte már le saját bolygóját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!