szerző:
Tetszett a cikk?

Kipróbáltuk, hogy mire képes a gyakorlatban a kínai gyártó első kijelzőbe rejtett kamerás készüléke, illetve nagyon vékony és könnyű, elérhető árú újdonsága. Teszten a Mix 4 és a 11 Lite 5G NE.

2016 októberét írtuk, amikor a Xiaomi alaposan berúgta a csúcsmobil-piac ajtaját azzal, hogy előrukkolt a versenytársakéhoz képest nagyon vékony kávás Mi Mix okostelefonnal. A lényegében koncepciómobilnak tekinthető első Mi Mix aztán 2017-ben és 2018-ben is kapott utódot, azóta viszont nagy volt a csend a projekt körül. Most viszont itt van, megérkezett az immár Mi jelölés nélküli vadonatúj Mix 4, melyet mi a Xiaomi egyik legújabb középkategóriás készülékének társaságában próbáltunk ki.

László Ferenc

Xiaomi Mix 4

Az első Mix elsősorban azzal sokkolta a piacot, hogy a kávái minden korábbinál vékonyabbak voltak. Leszámítva az alsót, melynek bal oldali sarkába került a szelfikamera. Ez nem volt túl praktikus, mindenesetre a második Mix is hasonló kivitelű volt, a harmadik nekifutás viszont már egyedi kicsúsztatható frontkamera megoldást vonultatott fel.

A Mix 4 ismét újít, ez ugyanis a kínai gyártó első kijelzőbe rejtett kamerás okostelefonja. A világelsőséget viszont elbukta a Xiaomi, hiszen az Oppo már 2019-ben bemutatott egy ilyesmi mobilt, aztán a ZTE is hasonlóképp cselekedett 2020 végén, idén pedig már a Samsungnak is van hasonló telefonja. Miközben az Apple ugyebár még mindig a hatalmas, bár a normál frontkamerán azért jelentősen túlmutató notchnál tart.

László Ferenc

A Xiaomi fejlesztői kiváló munkát végeztek, ugyanis a 20 megapixeles kamerát sikerült úgy elrejteniük, hogy csak bizonyos szögekből lehet egy nagyon kicsit látni. Ehhez képest a Samsung „rejtett” kamerája láttán szekunder szégyenérzetünk támadhat.

Ráadásul a Mix 4 frontkameráját úgy rejtették el, hogy a minőség a Samsungtól eltérően nem romlott számottevő mértékben. Akiknek kiemelten fontos a szelfik minősége, azok továbbra is máshol keresgéljenek, de hétköznapi használatra teljesen megfelel ez a kamera.

László Ferenc
László Ferenc

Az elöl Gorilla Glass Victus védelmet élvező, kerámia hátlapos újdonság kijelzője a mai elvárásoknak megfelelően 120 Hz-es képfrissítésű – így mozgalmasabb jelenetek közben is simábbak az animációk –, viszont méret és felbontás tekintetében elmarad a Xiaomi idei abszolút csúcsmodellje, a Mi 11 Ultra mögött.

Sebesség tekintetében viszont kicsit veri azt, ez ugyanis a világ első Snapdragon 888+ chipsetes mobilja, igaz ez azzal jár, hogy masszív terhelés hatására az átlagnál jobban felmelegszik. A RAM 8-12 GB-os, a microSD-vel nem bővíthető flashmemória 128-512 GB kapacitású.

László Ferenc

Ugyancsak a Mix 4 malmára hajtja a vizet a rekordgyors töltés, mely az általunk nemrégiben tesztelt középkategóriás Mi 11T Próból lehet ismerős. Míg a Mi 11 Ultra „csak” 67 W-os, addig a Mix 4 120 W-os teljesítmény mellett tölthető, így ideális esetben akár kevesebb, mint 20 perc alatt teljesen feltölthető. Az akkumulátor a kategóriában elvárható 5000 helyett csak 4500 mAh kapacitású, de az 1 napos üzemidő így is minden körülmények mellett hozható.

Negatívum, hogy vízállóság helyett szimpla cseppállóságot kapunk, illetve, hogy az USB port csak 2.0-ás, ellenben a Harman Kardon sztereó hangszóró kiváló hangminőségére, illetve a kijelzőbe szerelt ujjlenyomat-szenzor sebességére egyetlen rossz szavunk sem lehet.

László Ferenc
László Ferenc

A főkamera 108 megapixeles felbontású és alaphelyzetben 27 megapixeles felbontású, igen részletgazdag felvételeket rögzít, természetesen optikai képstabilizátor mellett. A 13 megapixeles nagylátószögű egység nem autofókuszos, a 8 megapixeles telefotó modul révén pedig ötszörös optikai zoomot kapunk.

Az Android 11-et futtató, MIUI 12.5-ös felhasználói felületű Xiaomi Mix 4 kapcsán nem kevés üröm az örömben, hogy csak Kínában kapható, ennek megfelelően a hozzánk eljutott készülék is furcsa angol/kínai szoftvert futtat. Hazájában átszámítva 250-315 ezer forintos áron jegyzik a legújabb Mixet, mely az általánosságban véve kerekebb történetnek tekinthető, bár drágább és kisebb mennyiségben, de felénk is kapható Mi 11 Ultra mellől nem annyira hiányzik a Xiaomi európai kínálatából.

Mindenesetre rejtett frontkamera tekintetében jelenleg veri a komplett iparágat.

László Ferenc

Xiaomi 11 Lite 5G NE

A Mix 4-gyel ellentétben ez a készülék nagyon is kapható nálunk, ráadásul mivel egy remek ár/érték arányú modellről van szó, a Xiaomi komoly eladási mennyiséget remél tőle. Konkrétan 120 ezer forintos összeg szerepel az árcédulán, ami messze nem a 300-500 ezer forintos csúcsmobilok szintje, és máris vázoljuk, hogy mit kapunk cserébe.

Nos, egy olyan okostelefont, mely 6,55 colos képátlója révén abszolút nem egérmozi kategóriás vizuális tartalomfogyasztást biztosít, mégis már-már meglepően vékony és könnyű. A 6,81 milliméteres vastagság és a 158 grammos tömeg így szimplán leírva nem adja át, hogy a gyakorlatban mennyire légies jelenség a 11 Lite 5G NE. Viszonyításképp, a Mix 4 mintegy 8 milliméteres és 225 grammos.

László Ferenc

A többféle divatos színben gyártott újdonság hozzánk őszibarack rózsaszín kivitelben érkezett meg, és matt hátlapja miatt sokkal kevésbé érzékeny a szennyeződésekre, mint a csillogó, tükröződő Mix 4. És nem is akar folyton kicsúszni a kezünkből, ráadásul a minőségérzet is teljesen rendben van, egyáltalán nem érződik olcsónak a telefon.

A drágább telefonokhoz hasonlóan AMOLED technológiájú kijelző még nem 120, hanem csak 90 Hz-es, ezzel azonban tökéletesen együtt lehet élni, mint ahogy a panel bal felső sarkába szerelt teljesen hétköznapi 20 megapixeles frontkamera sem rondít bele jelentősen a képmegjelenítésbe. A sztereó kihangosítás ez esetben is adott, az ujjlenyomat-szenzor viszont nem a kijelzőben, hanem oldalt keresendő.

László Ferenc

Hátul egy 64 megapixeles főkamerára, egy 8 megapixeles nagylátószögű modulra és egy 5 megapixeles telefotó makró egységre lehetünk figyelmesek. Világmegváltás egyiktől sem várható, de a kamerák tisztességgel helytállnak.

A korábbi 11 Lite 5G-től egyedül a chipset tekintetében tér el a 11 Lite 5G NE, vagyis a New Edition verzió. A Snapdragon 780G-t a Snapdragon 778G váltotta, ami ugyan szerényebb grafikus sebességgel jár, de hatékonyság fronton utóbbi chipkészletnek áll a zászló. A 4250 mAh kapacitású akkumulátor maximum 33 W-tal tölthető, ami annak fényében nem rossz, hogy a Samsung legdrágább csúcsmobiljai még mindig csak 25 W-nál tartanak.

László Ferenc

A vezeték nélküli tölthetőség a spórolás áldozatául esett, csakúgy, mint a vízállóság, bár utóbbi hiányán már nem igazán lepődünk meg, hiszen ugyebár a Mix 4 sem viseli túl jól a véletlen vízbe ejtést. A két készülék további közös vonása az 5G támogatás, a szupergyors 6-os wifi, az 5.2-es Bluetooth, valamint az akár tévétávirányításhoz is használható infravörös port, microSD-vel viszont csak az olcsóbb mobil bővíthető.

Az Android 11-re húzott MIUI 12.5 felület értelemszerűen teljesen magyarnyelvű, és a gyártó azt ígéri, hogy három nagy Android-frissítést biztosít a telefonhoz, melyet biztonsági frissítés fronton négy évig támogat.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!