szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minderre egy nappal azután került sor, hogy Dél-Korea egy ballisztikus rakéta indítását észlelte.

Észak-Korea „jelentős” felderítő műhold tesztet hajtott végre – jelentette be hétfőn a helyi állami média, egy nappal az után, hogy Dél-Korea ballisztikus rakétaindítást észlelt.

A drákói nemzetközi szankciók ellenére Phenjan januárban rekordszámú rakétakísérletet hajtott végre, mielőtt a pekingi téli olimpiai játékok idejére felfüggesztette a teszteket. Vasárnap a dél-koreai hadsereg közölte, hogy észlelte egy ballisztikus rakéta indítását. A dél-koreai Yonhap hírügynökség később arról számolt be, hogy a rakétát egy mobil hordozóeszközről indították meredek szögben, ami egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétára utalhat.

Észak-Korea hivatalos hírügynöksége, a KCNA szerint azonban a kormányszervek vasárnap „a felderítő műhold fejlesztése szempontjából nagy jelentőségű” tesztet hajtottak végre. A tájékoztatás szerint a teszt megerősítette a nagyfelbontású fényképezési rendszer, az adatátviteli rendszer és a helyzetvezérlő eszközök működési jellemzőit és pontosságát. Ez magában foglalta „a föld egy adott területéről függőleges és ferde felvételek készítését a felderítő műholdon szállított kamerákkal” – tette hozzá a KCNA.

Olyan műholdképeket készít Kína, amivel a katonai fegyvereket is azonosítani lehet

Fegyvereket küld az EU Ukrajnába - jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Közleményében egy sor új büntetőintézkedést jelentett be Oroszország és Fehéroroszország ellen. Az unió 450 millió eurót szán az Ukrajnának ígért fegyverekre.

A Nodon Szinmun észak-koreai pártlap két olyan fényképet tett közzé, amelyeken látszólag a Koreai-félszigetet mutatják az űrből.

A katonai felderítő műhold kifejlesztése – a nemrégiben tesztelt hiperszonikus fegyverekkel – az egyik legfontosabb védelmi projekt, amelyet Kim Dzsong Un észak-koreai vezető tavaly jelentett be. Elemzők szerint a felderítő műhold kifejlesztése fedezetet, egyfajta kibúvót nyújt Phenjannak a betiltott interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM) teszteléséhez, mivel a nagy hatótávolságú rakéták ugyanazzal a technológiával működnek. Az idén ez már a nyolcadik rakétateszt volt.

Észak-Korea január 30-án egy közepes hatótávolságú, Hvaszong-12 típusú ballisztikus rakétát próbált ki, amely szakértők szerint is elméletileg képes elérni az Egyesült Államokhoz tartozó Guam szigetét. Phenjan 2017 óta nem próbálta ki ezt az atomtöltet hordozására is alkalmas rakétát.

Az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán attól tart, hogy a nukleáris leszerelésről szóló tárgyalások megtorpanása nyomán Észak-Korea felújítja atomfegyvereinek, illetve közepes hatótávolságú rakétáinak tesztelését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!