szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy lépéssel ismét sikerült közelebb kerülni ahhoz, hogy megértsük, miként keletkeznek az univerzumban meglehetősen ritkán előforduló furcsa rádiókörök, az ORC-ok.

A rádióteleszkópoknak köszönhetően számos különleges dolgot sikerült már megfigyelni és észlelni a világegyetemben: pulzárokat, gyors rádiókitöréseket, és már egy fekete lyukról is sikerült fényképet készíteni. (Sőt, most épp videóra akarnak venni egyet.) Van azonban egy olyan képződmény, amiről viszonylag keveset lehetett eddig tudni.

Ezek az úgynevezett ORC-ok, ami az angol Odd Radio Circles megnevezésből ered, és amit úgy lehet a legegyszerűbben lefordítani, hogy furcsa rádiókörök. Ezek átmérője körülbelül egymillió fényév, ugyanakkor nagyon halványak, így nagyon nehéz őket látni.

Az új megfigyeléseknek köszönhetően azonban új részleteket sikerült kideríteni ezekről a rádiókörökől. Az öt ismert ORC közül a szakemberek az ORC1C jelűre fókuszáltak, hogy többet megtudjanak róla. A Royal Astronomical Society Monthly Notices folyóiratban publikált tanulmány szerint a megfigyelések azt mutatták, hogy a rádiókörök a felgyorsult elektronok révén jöttek létre, és összetett, több ívből álló belső szerkezetük van.

CSIRO

Hogy ez miért alakult így, arra a megfigyelések alapján több magyarázatuk is van a kutatóknak. Az egyik, hogy két szupermasszív fekete lyuk ütközhetett össze egy galaxis közepén. A másik, hogy egy szupermasszív fekete lyuk anyagot sugárzott ki magából, az ORC pedig annak a maradványa. amit a sugár irányába lefelé nézve látunk.

Az utolsó magyarázatuk szerint egy galaxisban nagyon intenzív csillagképződés ment végbe, ami a töltött részecskék erős szelét generálta. A három forgatókönyv közül az utóbbi az, ami talán a legjobban illeszkedik a képbe – írja az IFLSceince.

Ray Norris, a kutatást vezető tudós szerint azt már tudni, hogy a rádiókörök közepén egy galaxis található, amiben egy szupermasszív fekete lyuk foglal helyet, ám azt továbbra sem lehet tudni, hogy miként jönnek létre az ORC-ok, és miért annyira ritkák.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!