szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Eli Lilly nevű gyógyszergyártó cég 72 héten át több mint 2500 ember bevonásával végzett kísérletet azzal a gyógyszerrel, amit a 2-es típusú cukorbetegség ellen is bevetne.

Az amerikai Eli Lilly nevű gyógyszergyártó cég javában teszteli azt az új gyógyszerét, amit a 2-es típusú cukorbetegség, valamint az elhízás ellen fejlesztettek ki. Az egyelőre csak kísérleti stádiumó tirzepatid hármas fázisú klinikai tesztjének eredménye azonban biztató eredményt hozott.

A cég által közölt adatok szerint azok, akik ezt a gyógyszert szedték, a testsúlyuk akár 22 százalékát is elveszíthették, és átlagosan nagyobb súlyvesztést értek el, mint azok, akik placebót kaptak.

Nagyobb eséllyel lehet cukorbeteg, ha elkapta a koronavírust

Egy több mint 180 ezer ember bevonásával készült vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy azoknál, akik átestek a koronavírus-fertőzésen - akár csak enyhe tünetekkel is - akár egy évvel később is megnövekedhet a cukorbetegség kialakulásának kockázata.

A vizsgálatban több mint 2500 túlsúlyos – 25-30 közötti BMI-értékkel bíró –, vagy elhízott – 30+ BMI-értékű – beteg vett részt. A kiválasztottak vagy placebót, vagy három különböző dózisú tirzepatidot kaptak a bőrük alá fecskendezve. Emellett azt javasolták nekik, hogy tartsanak csökkentett kalóriatartalmú diétát és növeljék a fizikai aktivitásukat. A vizsgálat az Egyesült Államokban, Argentínában, Brazíliában, Kínában, Indiában, Japánban, Mexikóban, Oroszországban és Tajvanon zajlott.

A 72 héten át tartó kísérlet során minden beteg veszített a súlyából, de azok, akik a gyógyszert kapták, sokkal többet. Az 5 milligrammos dózist kapók a testsúlyuk 15, a 10 milligrammos csoport 19,5 míg a 15 milligrammos adagot kapók 20,9 százalékot veszítettek a testsúlyukból, szemben a placebo-csoportban tapasztalt 3,1 százalékos fogyással.

Járványként terjed az elhízás Európában, Magyarországon is nagy a baj

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai régiójában a felnőtt lakosság 59 százaléka túlsúlyos vagy elhízott - közölte kedden az ENSZ szakosított szervezete elhízásról összeállított éves jelentésében.

A szakemberek számításai szerint a legmagasabb dózist kapók átlagosa, 22,6 kilogrammtól szabadultak meg. A mellékhatások általában enyhék vagy közepesen súlyosak voltak: émelygés, hányás és hasmenés is előfordult, ami általában akkor jelentkezett, amikor növelték a dózist.

A fenti adatokat egyelőre nem publikálták tudományos magazinban, ám ha pontosak, akkor az példátlan siker lehet – állítja Samantha Harris, a Scripps Clinic endokrinológusa, aki a súlykontrollal és a cukorbetegség kezelésével foglalkozik. Harris a Gizmodónak úgy nyilatkozott, ilyen eredményre korábban csak műtéti úton kerülhetett sor.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!