szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár a szombaton tomboló szélvihar sajnos főként az M1-esen történt tömegbaleset és a jelentős viharkárok miatt marad örökre emlékezetes, szombaton kora este a szerencsések gyönyörű jelenségnek lehettek tanúi: érdekes formájú lencsefelhők és kondenzcsíkok jelentek meg Magyarország középső tájain.

A lencselfelhő (Altocumulus lenticularis) jellemzően a hidegfrontok átvonulása után, légköri hullámmozgások során jelenik meg. „Lencse vagy mandula formájúak, vagy hosszan elnyúló, pados szerkezetet mutatnak, körvonalai rendszerint élesek. A padok állhatnak szorosan egymás mellé simuló felhőelemekből, vagy lehetnek többé-kevésbé simák, ekkor határozott árnyékot vetnek” – olvasható a Metnet.hu felhőatlaszában.

Az Idokep.hu a szerkesztőségi és olvasói fotókból állított össze egy válogatást, ezt itt találják.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat egyik olvasója is lefotózott egy lencsefelhőt (amely a cikk illusztrációjaként a kapcsolt képünkön is látható):

Az Országos Meteorológiai Szolgálat olvasója pedig Szombathely felett örökítette meg az úgynevezett Crow-instabilitást. Ez az a jelenség, amely során a repülőgép kondenzcsíkja torz gyűrűkből álló lánccá alakulnak át.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!