szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lilás réteggomba fertőzött meg egy 61 éves indiai férfit, pedig eddig csak növényekre volt veszélyes. Bár csak néhány száz gombafaj jelent potenciális veszélyt az emberre, most úgy tűnik, egy újabb kerülhet fel a listára.

A nemrég bemutatott The Last of Us című sorozat árnyékában – ahol egy emberre átugró gomba okozza a civilizáció pusztulását – minden, állatokra veszélyes gomba ijesztőnek tűnik.

Nemrég a brazil esőerdőben találták meg a sorozatban megismert gomba rokonát, ami pókokra vadászik, és veszi át az irányítást az állat idegrendszere felett.

Most a lilás réteggombáról (Chondrostereum purpureum) derült ki valami – ez a gombafaj eddig a növényeket támadta csak, például a rózsákat és a rododendront. A gomba a leveleket és az ágakat fertőzi meg – gyors kezelés nélkül ez végzetes lehet a növények számára. Emberek számára nem jelentett kockázatot, legalábbis eddig.

Egy új, a Medical Mycology Case Reports folyóiratban közölt tanulmány azonban most azt állítja, első ízben dokumentálták, hogy egy lilás réteggomba egy embert betegített meg.

A gomba egy 61 éves indiai férfi torkát támadta meg, súlyos betegséget okozva – mindez jelentős ugrásnak tekinthető a faj szempontjából.

A beteg köhögésessel, rekedtséggel, fáradtsággal és nyelési problémákkal jelentkezett az orvosoknál. Miután készítettek a nyakáról egy CT-felvételt, a légcsöve mellett gennyes tályogra bukkantak.

Kifejlesztették a védőoltást, ami hatékony lehet a halálos gombás fertőzések ellen

Hamarosan embereken is kipróbálhatják az Egyesült Államokban azt a vakcinát, ami a három leggyakoribb invazív gombás fertőzés ellen nyújthat védelmet.

A laboratóriumi vizsgálatok során nem találtak aggodalomra okot adó baktérium nyomait, ám gombafonalak nyomait (hifákat) igen. Bár a felszíni gombás megbetegedések az emberek körében nem feltétlenül ritkák – több millió fajból csak néhány száz képes gondot okozni –, legyengült immunrendszerű embereknél a szervezet mélyebb részeit is elérhetik.

Mivel nem a szokványos gombás fertőzésekre hasonlított az indiai férfi esete, az orvosok a WHO-hoz fordultak, a szervezet gombákkal foglalkozó központja azonosította, milyen fajról is van szó.

A fertőzés forrása lehet, hogy a férfi – aki maga is mikológus, tehát gombákkal is foglalkozik – nem sokkal korábban egy terepmunka során rothadó anyagokkal és más, növényeket támadó gombákkal is kapcsolatba került.

Közzétette a listát a WHO: ezek a legsúlyosabb gombás fertőzések

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a világ nem költ eleget a gombás fertőzéseket okozó kórokozókkal kapcsolatos kutatásokra, pedig van olyan, ami a fertőzöttek akár 87 százalékát is megölheti.

Mint a Science Alert összegzéséből kiderül, ahhoz, hogy bármilyen kórokozó megtelepedjen a szervezetben és szaporodni tudjon, számos feltételnek kell teljesülnie – a szervezetünk ugyanis alapvetően ellenséges környezet számukra, így ritka, hogy egy gomba (pláne az, ami eddig növényeket támadt) az emberben tűnik fel.

Ráadásul az indiai férfi semmilyen betegséggel nem rendelkezik, az immunrendszere is jól működik.

A beteg végül több hónapos kezelést követően meggyógyult, két évvel később sem voltak tünetei, vagy ismételt fertőzésre utaló jelei. A tanulmány szerint lehet, hogy sosem derül ki, pontosan miért támadt emberre a gomba, és az sem ismert, hogy várható-e még hasonló eset a jövőben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!